Zámek byl přestavěn v r. 1748 pod vedením F. A. Pilgrmana z barokního klášterního konventu. Původní záměr, postavit monumentální čtyřkřídlý zámek, se nezdařil a budova později sloužila jako kasárna a dokonce jako tabáková továrna.
Hlavní obrázek místa
Letecký snímek z dubna 2007
© Oldřich Vítek, 05/2007
Mohutnou, dnes poněkud pustou stavbu nad řekou Dyjí můžete navštívit při prohlídce Znojma. Od centra se vydáte na jih a asi po kilometru potkáte nepřehlídnutelné východní křídlo zámku.
Mass, Turyna Petr, 8.7. 2004
historie

Bývalý klášter premonstrátského řádu založil roku 1190 český kníže Konrád Ota a jeho matka Marie. Původně románská stavba, upravovaná v gotice a renesanci. Celý areál byl ohrazen a chráněn věžemi. Na přelomu 14. a 15. století byl klášter údajně za války mezi markrabaty vypleněn a pobořen. Ve 14. století byl zchudlý konvent exkomunikován pro neschopnost platit papežské anáty (200 zlatých, dle zmínky z r. 1379), v listopadu r. 1425 byl klášter vypleněn a vypálen husity. Konsolidace a stavební obnovy se klášter dočkal za opata Přibyslava z Hodic (doložen od r. 1433), který je označován za obnovitele kanonie. Na počátku 70. let 16. století byl klášter dle zmínek v písemných pramenech ve velmi špatném stavu a opat Šebastián Freitag zahájil r. 1575 jeho renesanční přestavbu (italský stavitel a kameník Giovanni Pietro Barca z Porlezza). Roku 1581 byl nově vysvěcen konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv.…  číst dále

Mass, Turyna Petr (doplněno redakcí - web; Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Dušan Foltýn a kol., Libri 2005), 8.7. 2004

Půdorys místa

rekonstrukce půdorysu středověkého kláštera
© D. Foltýn, Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Praha, 2005.
Obrázek
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Louka
 boží muka
 Vlkova věž
 boží muka
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Vrbkův kámen
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Pražská brána
 Červený most
 židovský hřbitov
 Popice
 socha sv. Floriána
 Dyje
 Králův stolec
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 Papírna
 malovaný sklep
 Chvalovice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 sousoší Piety
 Únanov
 Tasovice
 Šobes
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Svatý Kámen
 Plenkovice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Kravsko
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Lapikus
 Nový Hrádek u Lukova
 Lampelberk
 Němčičky
 Bohunice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Žerotice
 Kaja
 Niederfladnitz
 Mikulovice
 Lechovice
 Želetice
 Želetice
 Čížov
 Horní Dunajovice
 Hardeggská vyhlídka
 Šenkenberk
 Hardegg
 Allein
 Hardegg III
 Hardegg II
 Lesná
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Seefeld
 Pavlický dvůr
 Skalice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
Kontaktní informace
Turistické informační centrum Znojmo
Obroková 10
669 02 Znojmo
Tel: 515 22 25 52, 515 26 16 68
http://tic.znojmocity.cz/
tic@beseda.znojmo.cz
Základní informace místa
ID místa: 562
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama