Pozdně gotický klášterní hrad vystavěný opatem Přibyslavem ve 30.– 40. letech 15. stol. Pozdějšími přestavbami změněn na současnou čtyřkřídlou pravidelnou budovu. Zdevastován využíváním armády do r. 1990.
Hlavní obrázek místa
bývalý hrad Louckého kláštera od jjz.
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Zcela přestavěný bývalý středověký klášterní hrad v pozdější prefekturu premonstrátské kanonie kláštera v Louce u Znojma, dnes místní části vlastního okresního města. Čtyřkřídlý pravidelný komplex obsahující v jádře pozůstatky pozdně gotického hradu se zachoval v jihozápadní části klášterního areálu, ve svahu nad řekou Dyjí. Na budově se – stejně jako na zbylých částech kláštera – podepsala negativně léta užívání československou armádou, která objekt velmi zdevastovala.
Jan P. Štěpánek, 8.7. 2009
popis

Hrad měl pravidelnou čtyřúhlou dispozici mírně lichoběžníkovitého půdorysu situovanou na hraně nízké říční terasy řeky Dyje. Nádvoří hradu bylo sevřeno mezi dvě delší obdélné budovy tvořící severní a jižní fronty hradu. Uprostřed zbylých průčelí byly situovány dvě mohutné hranolové věže. Východní věž, obrácená ke klášteru, měla funkci vstupní brány. Pravděpodobně západní z věží byla vystavěna stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic a pojmenována po staviteli hradu, opatu Přibyslavovi. V jejím patře byla vysvěcena kaple sv. Barbory. Nejpozději do konce 16. století byla i východní a západní průčelí dostavěna budovami, které obě věže pohltily. Přesto ještě ve 2. čtvrtině 18. století obě věže tvořily dominanty hradu. Na vedutě kláštera z této doby je hrad zobrazena jako čtyřkřídlá budova se dvěma výraznými věžemi. Západní věž vystupuje nad hřeben východního křídla a je zakončena jehlancovou střechou. Věž západní tvoří mohutnou stavbu s bosovanými…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 8.7. 2009

historie

Klášter v Loukách u Znojma založil kníže Konrád II. Ota s manželkou roku 1190. Konrád II. Ota byl údělným znojemským knížetem, který se mocenskými intrikami dostal roku 1189 na český knížecí stolec jako tehdejší nejstarší člen přemyslovského rodu. Poté co opevněný klášter neodolal roku 1425 nájezdu husitů, kteří jej vyplenili a vypálili, započala obnova budov s důrazem na pevnostní složku. Ve 30. až 40. letech 15. století přistavěl k areálu kláštera opat Přibyslav pravidelný čtyřúhlý pozdně gotický hrad, který měl v době nepokojů poskytnout řeholníkům dostatečné bezpečí a ochránit klášterní majetek. Za opata Šebestiána Freitaga po r. 1575 byl stavebně obnoven celý klášter s konventem, kostelem i hradem. Na konci 17. století byl hrad opět upravován a severním křídlem spojen s klášterními budovami konventu. Projekty na přestavbu komplexu od významných rakouských architektů F. A. Pilgrama a J. L. Hildebrandta…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri, Praha 2007, 8.7. 2009

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Louka
 boží muka
 boží muka
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Pražská brána
 Červený most
 Popice
 socha sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Králův stolec
 Dyje
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 Papírna
 malovaný sklep
 boží muka
 sousoší Piety
 Chvalovice
 Únanov
 Šobes
 kostel sv. Prokopa
 Tasovice
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Svatý Kámen
 Plenkovice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Kravsko
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Lapikus
 Nový Hrádek u Lukova
 Lampelberk
 Němčičky
 Bohunice
 Kaja
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Žerotice
 Niederfladnitz
 Mikulovice
 Lechovice
 Želetice
 Želetice
 Čížov
 Horní Dunajovice
 Hardeggská vyhlídka
 Šenkenberk
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Allein
 Lesná
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Seefeld
 Pavlický dvůr
 Skalice
 sýpka
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
Základní informace místa
ID místa: 8021
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama