Pozdně gotický klášterní hrad vystavěný opatem Přibyslavem ve 30.– 40. letech 15. stol. Pozdějšími přestavbami změněn na současnou čtyřkřídlou pravidelnou budovu. Zdevastován využíváním armády do r. 1990.
Hlavní obrázek místa
bývalý hrad Louckého kláštera od jjz.
© Jan P. Štěpánek 07/2009
Zcela přestavěný bývalý středověký klášterní hrad v pozdější prefekturu premonstrátské kanonie kláštera v Louce u Znojma, dnes místní části vlastního okresního města. Čtyřkřídlý pravidelný komplex obsahující v jádře pozůstatky pozdně gotického hradu se zachoval v jihozápadní části klášterního areálu, ve svahu nad řekou Dyjí. Na budově se – stejně jako na zbylých částech kláštera – podepsala negativně léta užívání československou armádou, která objekt velmi zdevastovala.
Jan P. Štěpánek, 8.7. 2009
popis

Hrad měl pravidelnou čtyřúhlou dispozici mírně lichoběžníkovitého půdorysu situovanou na hraně nízké říční terasy řeky Dyje. Nádvoří hradu bylo sevřeno mezi dvě delší obdélné budovy tvořící severní a jižní fronty hradu. Uprostřed zbylých průčelí byly situovány dvě mohutné hranolové věže. Východní věž, obrácená ke klášteru, měla funkci vstupní brány. Pravděpodobně západní z věží byla vystavěna stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic a pojmenována po staviteli hradu, opatu Přibyslavovi. V jejím patře byla vysvěcena kaple sv. Barbory. Nejpozději do konce 16. století byla i východní a západní průčelí dostavěna budovami, které obě věže pohltily. Přesto ještě ve 2. čtvrtině 18. století obě věže tvořily dominanty hradu. Na vedutě kláštera z této doby je hrad zobrazena jako čtyřkřídlá budova se dvěma výraznými věžemi. Západní věž vystupuje nad hřeben východního křídla a je zakončena jehlancovou střechou. Věž západní tvoří mohutnou stavbu s bosovanými…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 8.7. 2009

historie

Klášter v Loukách u Znojma založil kníže Konrád II. Ota s manželkou roku 1190. Konrád II. Ota byl údělným znojemským knížetem, který se mocenskými intrikami dostal roku 1189 na český knížecí stolec jako tehdejší nejstarší člen přemyslovského rodu. Poté co opevněný klášter neodolal roku 1425 nájezdu husitů, kteří jej vyplenili a vypálili, započala obnova budov s důrazem na pevnostní složku. Ve 30. až 40. letech 15. století přistavěl k areálu kláštera opat Přibyslav pravidelný čtyřúhlý pozdně gotický hrad, který měl v době nepokojů poskytnout řeholníkům dostatečné bezpečí a ochránit klášterní majetek. Za opata Šebestiána Freitaga po r. 1575 byl stavebně obnoven celý klášter s konventem, kostelem i hradem. Na konci 17. století byl hrad opět upravován a severním křídlem spojen s klášterními budovami konventu. Projekty na přestavbu komplexu od významných rakouských architektů F. A. Pilgrama a J. L. Hildebrandta…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri, Praha 2007, 8.7. 2009

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 Louka
 boží muka
 boží muka
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Pražská brána
 Červený most
 vodní nádrž Znojmo
 Popice
 socha sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Králův stolec
 Dyje
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 boží muka
 Papírna
 malovaný sklep
 boží muka
 Chvalovice
 sousoší Piety
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Šobes
 Tasovice
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 poklona
 poklona
 poklona
 Svatý Kámen
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Plenkovice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Kravsko
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Lapikus
 Nový Hrádek u Lukova
 Lampelberk
 Němčičky
 Bohunice
 Kaja
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Žerotice
 Niederfladnitz
 Mikulovice
 Lechovice
 Želetice
 Želetice
 Čížov
 Horní Dunajovice
 Hardeggská vyhlídka
 Šenkenberk
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Allein
 Lesná
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Seefeld
 Pavlický dvůr
 Skalice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
Základní informace místa
ID místa: 8021
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama