Barokní hřbitovní kaple, kterou nechala postavit Terezie Polyxena, vdova po Václavu Renaltu ze Schaumburka v roce 1713. Vstupní průčelí zdobí tvarovaný štít, v jehož nice stojí socha sv. Jana Nepomuckého a nad vchodem je erb hrabat Schaumburků. Kaple dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Barokní hřbitovní kaple, kterou nechala postavit Terezie Polyxena, vdova po Václavu Renaltu ze Schaumburka v roce 1713. Hřbitov, na kterém stávala, byl starší, vznikl v letech 1617-1620. Kaple je obdélná, jednolodní, presbytář je uzavřen půlkruhově. Vstupní průčelí zdobí tvarovaný štít, v jehož nice stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Nad vchodem je erb hrabat Schaumburků. V interiéru je oltář s obrazem sv. Jana Nepomuckého, který namaloval místní malíř Vincenc Štípa roku 1824. Kaple dnes slouží Českobratrské církvi evangelické. Památkově chráněna je od roku 1958, stejně jako mohutný kamenný kříž z roku 1851, který stojí vedle kaple.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a https://www.mbudejovice.cz), 22.6. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Moravské Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 22.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama