Barokní hřbitovní kaple, kterou nechala postavit Terezie Polyxena, vdova po Václavu Renaltu ze Schaumburka v roce 1713. Vstupní průčelí zdobí tvarovaný štít, v jehož nice stojí socha sv. Jana Nepomuckého a nad vchodem je erb hrabat Schaumburků. Kaple dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Barokní hřbitovní kaple, kterou nechala postavit Terezie Polyxena, vdova po Václavu Renaltu ze Schaumburka v roce 1713. Hřbitov, na kterém stávala, byl starší, vznikl v letech 1617-1620. Kaple je obdélná, jednolodní, presbytář je uzavřen půlkruhově. Vstupní průčelí zdobí tvarovaný štít, v jehož nice stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Nad vchodem je erb hrabat Schaumburků. V interiéru je oltář s obrazem sv. Jana Nepomuckého, který namaloval místní malíř Vincenc Štípa roku 1824. Kaple dnes slouží Českobratrské církvi evangelické. Památkově chráněna je od roku 1958, stejně jako mohutný kamenný kříž z roku 1851, který stojí vedle kaple.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a https://www.mbudejovice.cz), 22.6. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Moravské Budějovice

Místa v okolí

 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Krnčice
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Víta
 Litohoř
 Nové Syrovice
 Bohušice
 Jakubov
 Lesůňky
 Hostim
 boží muka
 Lesonice
 Ctidružice
 boží muka
 Bukovina
 Boskovštejn
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Výčapy
 Hornice
 Ratibořice
 Pulkov
 Pavlický dvůr
 Čáslavice
 Oponešice
 Sádek
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Šášovice
 boží muka
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Rumburak
 kostel sv. Václava
 Maškův mlýn
 Lhota u Lipníka
 Želetava
 Jevišovice
 Biskupice
 Bítov
 Kyprův mlýn
 výklenková kaplička
 boží muka
 Jevišovice
 Biskupice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Cornštejn
 Holý mlýn
 Želetava
 Šenkenberk
 Slatina
 Jevišovice
 Slatina
 Slatina
 výklenková kaplička
 Mařenka
 výklenková kaplička
 Krhov
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 kostel sv. Vavřince
 Oslnovice
 Krasonice
 Police
 Zdeňkov
 Štítky
 Kravsko
 Uherčice
 Uherčice
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 22.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama