Klasicistní zděná boží muka patří do souboru zastavení křížové cesty ze Znojma do Hlubokých Mašůvek. Zachytilo je už 1. vojenské mapování. Jsou nezvykle bohatě členěna, v nejhlubší nice stojí soška Ježíše Krista, v mělkých čtvercových nikách jsou pak vymalovány jednotlivé výjevy z křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Hranolová boží muka patří do souboru devíti zastavení křížové cesty směřující ze Znojma do Hlubokých Mašůvek. Roku 1690 nechal Raduit de Souches v Mašůvkách přestavět starší dřevěnou kapli a dal tak vzniknout významnému mariánskému poutnímu místu. Boží muka jsou klasicistní, zachytilo je už 1. vojenské mapování. Zděná pilířová boží muka jsou nezvykle bohatě členěna, v nejhlubší mříží uzavřené nice stojí soška Ježíše Krista, v mělkých čtvercových nikách jsou pak vymalovány jednotlivé výjevy z křížové cesty. Boží muka jsou zakončena stříškou a dvojitým kovovým křížem. Památkově chráněna byla v rámci souboru devíti poklon od roku 1958 do roku 1987, dnes památkově chráněna nejsou. Do státního seznamu kulturních památek byla zapsána 3. 7. 1989.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 1.8. 2021
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Přímětice

Místa v okolí

 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 poklona
 židovský hřbitov
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 poklona
 poklona
 Pražská brána
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 kaple sv. Kateřiny
 Radniční věž
 Znojmo
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Plenkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Červený most
 Daunův palác
 Vlkova věž
 boží muka
 Kravsko
 vodní nádrž Znojmo
 Vrbkův kámen
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 Plaveč
 Louka
 Louka
 Králův stolec
 boží muka
 boží muka
 Němčičky
 Dyje
 Popice
 socha sv. Floriána
 Tvořihráz
 Mikulovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Šobes
 Šenkenberk
 Tasovice
 Jevišovice
 Žerotice
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 boží muka
 Bohunice
 kostel sv. Volfganga
 barokní sýpka
 Horní Dunajovice
 kostel sv. Josefa
 Nový Hrádek u Lukova
 boží muka
 Jevišovice
 Želetice
 Želetice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Lesná
 Čížov
 Chvalovice
 Svatý Kámen
 Pavlický dvůr
 Višňové
 Kaja
 Boskovštejn
 Galgen/šibenice
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg III
 Hardegg
 Hardegg II
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Bukovina
 Braitava
 Lechovice
 Újezd
 Niederfladnitz
 Pustý zámek
 Skalice
 sýpka
 Ctidružice
 vodní mlýn
 Lampelberk
 Panská rybárna
 Horní Kounice
 Hostim
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Vesce
Základní informace místa
ID místa: 15844
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama