Poutní kostel Navštívení Panny Marie stojí nad pramenem zázračné vody na místě dřevěné kaple z roku 1618. V roce 1680 zde dal Jan Ludvík Raduit de Souches postavit barokní kostelík, kterému věnoval sošku Panny Marie de Foi. Kostel byl v letech 1948-1950 rozšířen přístavbou Theobalda Krátkého.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Na místě poutního kostela Navštívení Panny Marie stávala od roku 1618 dřevěná kaple nad pramenem zázračné vody. V roce 1680 dal majitel zdejšího panství Jan Ludvík Raduit de Souches postavit místo dosavadní dřevěné kaple barokní kostelík s obdélnou lodí a pětibokým presbytářem (někde uváděný jako kapli), kterému věnoval sošku Panny Marie de Foi. Kostelík se v té době stal významným mariánským poutním místem. Od roku 1701 sem dojížděli řeholníci z premonstrátského kláštera v Louce, aby zde v letním období sloužili o nedělích a svátcích mše. Roku 1744 byla z poustevny upravena fara, ve které kněží z louckého kláštera bydleli. V roce 1860 zde byla zřízena samostatná farnost. Stavba byla v letech 1948-1950 zvětšena přístavbou větší lodi s vysokou hranolovou věží. Autorem projektu byl Theobald Krátký. Do nového vstupního průčelí byl zazděn původní raně barokní portál, průčelí zdobí moderní socha Krista od Jana Tomáše Fischera a mozaika od Pavla Šlegla z 80. let 20. století. V areálu kostela stojí kaple sv. Anny, fara, stará škola a osm soch světců. Celý areál je od roku 1958 památkově chráněný.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a wikipedie), 23.7. 2021
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hluboké Mašůvky

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Plenkovice
 Lapikus
 Kravsko
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Přímětice
 kostel sv. Markéty
 Němčičky
 židovský hřbitov
 Mikulovice
 Jevišovice
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Ugartův palác
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Červený most
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 kaple sv. Kateřiny
 Radniční věž
 Znojmo
 kostel sv. Mikuláše
 Daunův palác
 Vlkova věž
 boží muka
 Jevišovice
 Jevišovice
 Tvořihráz
 Ratíšovice
 boží muka
 Šenkenberk
 Vrbkův kámen
 Králův stolec
 Louka
 Louka
 Pavlický dvůr
 Boskovštejn
 boží muka
 Horní Dunajovice
 Slatina
 Dyje
 Žerotice
 Slatina
 Slatina
 Višňové
 Želetice
 Želetice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Újezd
 Lesná
 Bukovina
 Bohunice
 boží muka
 Papírna
 kostel sv. Linharta
 Čížov
 Šobes
 Biskupice
 Biskupice
 Nový Hrádek u Lukova
 Tasovice
 Tavíkovice
 Pustý zámek
 sousoší Piety
 Ctidružice
 Pulkov
 Hostim
 Hardeggská vyhlídka
 malovaný sklep
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 Litovany
 Hardegg III
 Hardegg
 Braitava
 Kaja
 Horní Kounice
 Hardegg II
 boží muka
 Claryho kříž
 Skalice
 Svatý Kámen
 sýpka
 Vranovská přehrada
 Chvalovice
 Galgen/šibenice
 Džbánice
 Niederfladnitz
 Rešice
 dvůr Alinkov
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Tulešice
Základní informace místa
ID místa: 15802
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama