Poutní kostel Navštívení Panny Marie stojí nad pramenem zázračné vody na místě dřevěné kaple z roku 1618. V roce 1680 zde dal Jan Ludvík Raduit de Souches postavit barokní kostelík, kterému věnoval sošku Panny Marie de Foi. Kostel byl v letech 1948-1950 rozšířen přístavbou Theobalda Krátkého.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Na místě poutního kostela Navštívení Panny Marie stávala od roku 1618 dřevěná kaple nad pramenem zázračné vody. V roce 1680 dal majitel zdejšího panství Jan Ludvík Raduit de Souches postavit místo dosavadní dřevěné kaple barokní kostelík s obdélnou lodí a pětibokým presbytářem (někde uváděný jako kapli), kterému věnoval sošku Panny Marie de Foi. Kostelík se v té době stal významným mariánským poutním místem. Od roku 1701 sem dojížděli řeholníci z premonstrátského kláštera v Louce, aby zde v letním období sloužili o nedělích a svátcích mše. Roku 1744 byla z poustevny upravena fara, ve které kněží z louckého kláštera bydleli. V roce 1860 zde byla zřízena samostatná farnost. Stavba byla v letech 1948-1950 zvětšena přístavbou větší lodi s vysokou hranolovou věží. Autorem projektu byl Theobald Krátký. Do nového vstupního průčelí byl zazděn původní raně barokní portál, průčelí zdobí moderní socha Krista od Jana Tomáše Fischera a mozaika od Pavla Šlegla z 80. let 20. století. V areálu kostela stojí kaple sv. Anny, fara, stará škola a osm soch světců. Celý areál je od roku 1958 památkově chráněný.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a wikipedie), 23.7. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hluboké Mašůvky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15802
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama