Původně gotická kaple předměstského špitálu, který vznikl někdy před rokem 1406. Kaple může být ale starší, podle legendy v ní byly na noc uloženy ostatky krále Přemysla Otakara II., převážené v roce 1297 ze Znojma do Prahy. Barokně byla přestavěna v roce 1715, památkově chráněna je od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2021
Původně gotická špitální kaple byla postavena někdy v době mezi 13. až 15. stoletím. O jejím stáří může svědčit legenda, podle které v ní byly na noc uloženy ostatky krále Přemysla Otakara II., převážené v roce 1297 ze Znojma do Prahy. Kaple byla součástí předměstského špitálu založeného někdy před rokem 1406. Jeho jediným pozůstatkem je valeně zaklenutý prostor přiléhající k severní zdi lodi, který dnes slouží jako sakristie. Kaple byla barokně přestavěna v roce 1715. V roce 1853 byla nahrazena šindelová střecha pálenou krytinou. Jedná se o obdélnou stavbu s ustupujícím polygonálním, žebrovou klenbou zaklenutým presbytářem. Původně měla kaple hrotitá okna, fragment jednoho z nich je zachován v jižní zdi lodi, stejně jako zazděný portálek s kamenným ostěním. Pod novou hladkou omítkou zmizela mimo jiné sgrafitová bosáž, kterou uvádí ještě karta památky z konce 60. let. Kaple je památkově chráněna od roku 1958.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a https://www.trebicsko-moravskavysocina.cz), 20.6. 2021
Vysočina,  Třebíč  (TR), Moravské Budějovice

Místa v okolí

 fara
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 masné krámy
 Krnčice
 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Vesce
 kostel sv. Barbory
 Nové Syrovice
 Jakubov
 Bohušice
 Lesůňky
 Lesonice
 Hostim
 boží muka
 Ctidružice
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Bukovina
 Hornice
 Oponešice
 Čáslavice
 Boskovštejn
 Výčapy
 Ratibořice
 Sádek
 Štěpkov
 Pavlický dvůr
 rotunda sv. Václava
 Pulkov
 Šášovice
 boží muka
 Maškův mlýn
 Rumburak
 Kyprův mlýn
 Lykodery
 Želetava
 boží muka
 kostel sv. Václava
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 Myslibořice
 Bítov
 kostel sv. Lukáše
 Holý mlýn
 Želetava
 Lhota u Lipníka
 výklenková kaplička
 Cornštejn
 Jevišovice
 Biskupice
 Biskupice
 Jevišovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Mařenka
 výklenková kaplička
 Šenkenberk
 Knínice
 kostel sv. Vavřince
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 Krasonice
 Jevišovice
 Police
 Oslnovice
 Zdeňkov
 Štítky
 Uherčice
 Uherčice
 Kravsko
 Plenkovice
Základní informace místa
ID místa: 15741
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 20.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama