Obdélná tvrz s nárožními věžicemi vznikla v 1. pol 16. st. a na renesanční sídlo přestavěna poč. 17. st. Do r. 1670 platila za rytířské sídlo. Poč. 18. st. upravena na sýpku. v 80. l. 20. st. prošla rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Boskovštejn - zámek
zámek Boskovštejn při pohledu od zámeckého rybníka.
© daniel rubeš, 4/2oo5
Objekt tvrze je majetkem soukromé firmy, při naší návštěvě nás velmi ochotně celou tvrzí provedli obyvatelé domku mezi tvrzí a rybníkem, kteří mají od tvrze klíče.
Zany, 18.10. 2004

  historie

  Uprostřed boskovštejnské návsi stojí dvoupatrová budova obilního sila z druhé poloviny 16. století. Původně šlo o renesanční šlechtické sídlo, tvrz, které pozdějšími přestavbami ztratilo původní podobu. Jeho dřívější poslání dnes připomínají jen opevněná nároží. Písemné prameny o této tvrzi jsou až pozdního data. V r. 1586 se jako její majitel uvádí Jindřich z Náchoda, v r. 1615 byla budova

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 31.7. 2004
  zámek Boskovštejn: jak šel čas
  přelom 15. a 16. století: vznik vodní tvrze Boskovštejn 2. polovina 16. století: přestavba vodní tvrze na obilné silo 1615: přestavba sila na zámek hrabat z Náchoda 1670: zámek jako rytířské sídlo v majetku hrabat de Souches přelom 17. a 18. století: přestavba na hospodářský objekt 2. polovina 20. století: majetek JZD 1972: majetek Jihomoravského muzea Znojmo 1980–89: adaptace zámku pro muzejní účely 1990:

  daniel rubeš , 1.2. 2010
  Goticko-renesanční zámek Boskovštejn čeká léta na své využití
  Na mírném návrší vedle rybníka stojí v půdorysu pravidelného obdélníka velmi cenný goticko-renesanční zámek Boskovštejn. Zdejší historická stavba byla původně vodní tvrzí, jenž v druhé polovině 16. století ztratila přestavbou na obilné silo svou tvář a dřívější poslání připomínala jen opevněná nároží s válcovými věžemi. Hrabaty z Náchoda byl objekt znovu přestavěn a od roku 1615 o něm

  daniel rubeš - hrady, tvrze, zámky a zříceniny okresu Znojmo, 1.2. 2010

  Půdorys místa

  půdorys přízemí
  © M. Plaček podle B. Samka (in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Muzeum kol Boskovštejn
  Boskovštejn 32
  67154 Boskovštejn
  Tel: Kurátor muzea: +420 727 805 577
  http://www.muzeumkol.eu
  muzeumkol@gmail.com
  Základní informace místa
  ID místa: 2394
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.7.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama