Barokní poutní komplex na Křížové hoře vysoko nad pravým břehem Vltavy v Českém Krumlově. Postaven 1709–26, kaple křížové cesty v polovině 18. stol. Poutě zrušeny za Josefa II., velká obnova počátkem 30. a znovu 90. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Kaple Panny Marie Bolestné na Křížovém vrchu
Nad vchodem erb města a horníků, neboť se zde dříve těžilo stříbro
2002 ©Jiří Cukr
Téměř 2 kilometry jižně od proslulého centra Českého Krumlova naleznete na 619 metrů vysoké dominantní Křížové hoře, která jakoby tvořila protipól krumlovského zámku, malebnou a zajímavou kapli. Z města je dostupná po modré turistické značce a je také napojena na trasu tvořící okruh kolem Krumlova. Od osmiboké kaple obestavěné ambity, která však zůstává běžně uzavřená, se naskýtá překrásný výhled na níže položený Český Krumlov s meandry řeky Vltavy a pozadí dotváří mohutný masív Blanského lesa s horou Kleť. Při pojmenování kopce se můžete setkat také s formou Křížový vrch. 6. května 1998 u příležitosti 53. let od osvobození Českého Krumlova americkou armádou, byla na hoře zasazena lípa Svobody.
Jiří Cukr, 11.8. 2003
historie

Dřevěná kaple tu existovala již na konci 17. století, ale až doba baroka stvořila současnou, která je dílem dvorního eggenberského architekta Jana Dominika Spazziho. Vznikla mezi léty 1709 – 1710 a za patronku jí byla určena Panna Maria Bolestná. Slavnostní vysvěcení proběhlo v září roku 1710 na svátek sv. Kříže. Až z pozdější doby pochází okolní ambity ( 1726 ), šest velkých kaplí křížové cesty, které lemují cestu vedoucí sem z města, bylo zřízeno v polovině 18. století a vymalováno známým jihočeským malířem Františkem Jakubem Prokyšem. Od té doby nepotkalo kapli nic dobrého. Josefské reformy, soukromý majitel, netaktické úpravy, postupné chátrání až očekávaný zánik po první světové válce. Naštěstí se kaple dokázala vrátit do života a v roce 1933 byla nově vysvěcena. Avšak období po druhé světové válce nově opravené kapli nepřinesl dostatečnou péči. Vnitřní zařízení bylo ukradeno, stav památky se rychle zhoršoval. Až v letech 1991 – 1992…  číst dále

Jiří Cukr, 11.8. 2003

pověsti

Na místě kaple stával původně dřevěný kříž, který měl město ochraňovat před nepříjemnými vlivy počasí. Když byl na počátku 18. století rekonstruován, došlo k porážce jednoho z vedle stojících stromů. Jeho kmen se rozpadl na tři kusy, které utvořily kříž, což zbudilo velký rozruch. Všichni to považovali za zázrak a poselství, takže místo doopravení kříže dali na jeho „place“ postavit novou kapli.

Jiří Cukr, 11.8. 2003

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Český Krumlov

Místa v okolí

 synagoga
 boží muka
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jošta
 městská zbrojnice
 Český Krumlov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Kvítkův dvůr
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Dobrkovický mlýn
 Granátník
 kostel sv. Markéty
 Slavkov
 Kleť
 kostel sv. Mikuláše
 Štěkře
 Červený Dvůr
 Třísovská lípa
 Pasovary
 hradiště Záluží
 Třísov
 Dívčí Kámen
 Chvalšiny - MPZ
 radnice
 Trojaň
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Holkov
 kostel sv. Kateřiny
 Omlenička
 Chlum
 Velešín
 Bartochov
 Kamenná věž
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 Kluk
 Římov
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 kaplička Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Pořešín
 Kamenný Újezd
 kamenný most
 radnice
 Boršov
 kostel sv. Floriána
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kostel sv. Jiří
 Louzek
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Kuglvajt
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Doubravice
Základní informace místa
ID místa: 1599
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama