Zcela zaniklý hrad, který založil snad rod Schenků už v letech 1252-1259. Zcela nepochybně byl později sídlem místní větve pernštejnského rodu. Poprvé se ale jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova.Zcela zanikl nejpozději na počátku 16. století. Dnes je areál kompletně zastavěn rodinnými domy.
Hlavní obrázek místa
Západní hranice hradního areálu. Hrad stával vpravo.
© Dušan Dohňanský 12/2018
Hrad byl nepochybně sídlem místní větve pernštejnského rodu, ale založil ho už rod Schenků někdy mezi roky 1252-1259. Pernštejnům připadl na počátku 14. století, kdy se Filip z Pernštejna oženil s Kateřinou, dcerou Leopolda Schenka. Poprvé se jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova. V roce 1446 koupili obec i hrad Lichtenburkové. To už se nazýval tvrzí. Ta mohla zaniknout už v česko-uherských válkách, nejpozději však na počátku 16. století. Hradní jádro mělo přibližně pětiboký tvar s osami 45 a 55 m. Dnes se jedná o parcely domů č. p. 90 a 91, na nichž se při různých stavebních pracích nalezlo množství masivního kamenného zdiva až 1,9 m silného s pilířem 2 x 2 m, což existenci sídla potvrzuje. Celý areál je dnes zastavěn rodinnými domy.
Dohňanský Dušan podle M. Plaček : Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 18.7. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Jakubov u Moravských Budějovic

Místa v okolí

 Litohoř
 kaple sv. Víta
 Lesonice
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 Krnčice
 Lesůňky
 Nové Syrovice
 Bohušice
 kostel sv. Martina
 Šášovice
 Budkov
 kostel sv. Barbory
 Vesce
 Čáslavice
 Štěpkov
 rotunda sv. Václava
 Oponešice
 Sádek
 Želetava
 Maškův mlýn
 boží muka
 boží muka
 Kyprův mlýn
 boží muka
 Želetava
 výklenková kaplička
 Holý mlýn
 Výčapy
 Mařenka
 Hornice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Dašovský mlýn
 Dašovice
 Krasonice
 Knínice
 boží muka
 Hostim
 Ratibořice
 Zdeňkov
 Štítky
 Ctidružice
 Budeč
 Budeč
 Štěměchy
 kaple
 Čechočovice
 kaple sv. Magdaleny
 Horní Slatina
 kostel sv. Václava
 Hradiště
 Kapistránská lípa
 Bukovina
 Lhota u Lipníka
 kaple
 Lykodery
 Rumburak
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 městské opevnění
 kostel sv. Stanislava
 Bítov
 židovský hřbitov
 Boskovštejn
 Police
 Čížov
 kostel Všech svatých
 Pavlický dvůr
 Stařík
 Sedlatice
 Radotice
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Bačkovice
Základní informace místa
ID místa: 15084
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama