Zcela zaniklý hrad, který založil snad rod Schenků už v letech 1252-1259. Zcela nepochybně byl později sídlem místní větve pernštejnského rodu. Poprvé se ale jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova.Zcela zanikl nejpozději na počátku 16. století. Dnes je areál kompletně zastavěn rodinnými domy.
Hlavní obrázek místa
Západní hranice hradního areálu. Hrad stával vpravo.
© Dušan Dohňanský 12/2018
Hrad byl nepochybně sídlem místní větve pernštejnského rodu, ale založil ho už rod Schenků někdy mezi roky 1252-1259. Pernštejnům připadl na počátku 14. století, kdy se Filip z Pernštejna oženil s Kateřinou, dcerou Leopolda Schenka. Poprvé se jmenuje hrad v roce 1354 za pánů z Jakubova. V roce 1446 koupili obec i hrad Lichtenburkové. To už se nazýval tvrzí. Ta mohla zaniknout už v česko-uherských válkách, nejpozději však na počátku 16. století.
Hradní jádro mělo přibližně pětiboký tvar s osami 45 a 55 m. Dnes se jedná o parcely domů č. p. 90 a 91, na nichž se při různých stavebních pracích nalezlo množství masivního kamenného zdiva až 1,9 m silného s pilířem 2 x 2 m, což existenci sídla potvrzuje. Celý areál je dnes zastavěn rodinnými domy.
Dohňanský Dušan podle M. Plaček : Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 18.7. 2020
  Vysočina,  Třebíč  (TR), Jakubov u Moravských Budějovic

  Místa v okolí

  Nahrávám místa v okolí
  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15084
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 18.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama