
Legendami opředený izolovaný skalní útes zvaný Reginina skála (Reginafelsen), se strmými srázy a nakloněným plochým vrcholem spojený v jednom úzkém místě se stoupající vrchovinou, nabízel vynikající místo pro stavbu opevnění. Útes ze tří stran obtéká vodní tok Fugnitz, jenž je pravým přítokem Dyje. Přístupové úzké sedlo bylo opatřeno dvěma příkopy, z nichž je výrazný pouze příkop vnitřní. Ústřední hradní plošina nacházející se několik metrů nad vnitřním příkopem je přibližně 24 m dlouhá a zužuje se do úzkého vyvýšeného výběžku. Na náhorní plošině nejsou žádné zbytky staveb. Několik metrů dlouhé zbytky zdí kopírující obvod plošiny se zachovaly pouze na severní a východní straně. O fortifikaci se nedochovaly žádné zmínky a její účel není znám. Opevnění, jenž lze datovat přibližně do poloviny 13. století, mohlo vzniknout proti městu a hradu Hardegg nebo mohlo být také součástí jeho bezpečnostního systému. Nelze ani zcela vyloučit, že se jednalo… číst dále
Na hradě Hardegg kdysi žil divoký mladý hrabě známý svým rouhačským životem, který zde do noci popíjel se svými známými. Jeho náručí prošlo mnoho mladých dívek. Jednoho dne chtěl na svůj hrad odvést i krásnou Reginu. Dívka však neuvěřila přísahám jeho falešné lásky a nepodlehla ani jeho darům a hrozbám. Proto ji hrabě nechal unést a přivést na hrad násilím. Dívka mu však stále vzdorovala, až se hrabě rozhněval a nechal ji zaživa zazdít do skalní stěny naproti hradu. Hrabě se ve své kruté aroganci vydal na svém bílém koni podívat, jak se mu msta podařila. Kůň však na skále uklouzl a hrabě se zřítil ze srázu. Tělo koně ani jezdce se nikdy nenašlo. Od té doby se při úplňku zjevuje jezdec na bílém koni jedoucí tryskem ke skále, aby se znovu a znovu zřítil ze srázu. Hrabě musí za trest znovu trpět každou noc při úplňku až do soudného dne. A od té doby také mrtvá panna hledá svůj hrob. Když odbijí o půlnoci hodiny z městské věže, zjevuje se… číst dále
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.