Zmodernizovaný dvojkřídlý patrový zámek vzniklý přestavbou starších správních budov dvora po r. 1882 rodem Dvořáků. Rozsáhlý dvůr vznikl před r. 1750 za Ugartů, později rozšířen a doplněn o palírnu. Dnes soukromý majetek sloužící k zemědělskému podnikání.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na objekt zámku do severu
© Jan P. Štěpánek 09/2014
Nevýrazný a několikráte účelově upravovaný zámek v obci Únanov, 5 km severně od centra historického města Znojma. Historický objekt bývalého šlechtického sídla stojí v severozápadní části někdejšího rozsáhlého hospodářského dvora v jihovýchodní části obce. Zámek je dvojkřídlá patrová budova umístěná delším křídlem ve směru východ - západ se severním průčelím směřujícím do návsi, krátké křídlo pak směřuje k jihu, do svahu. Celek kryje valbová střecha, nad jižním křídlem ve štítě s polovalbou. Fasády zámku prolamují moderní dvojdílná okna a ani hladká fasáda nevykazuje žádné ozdobné zámecké prvky. Na východní konec severního křídla navazují mladší, necitlivě upravované hospodářské objekty a dále k jihovýchodu pak vlastní rozlehlý areál budov dvora. Zámek je soukromým majetkem a není tak běžně přístupný návštěvníkům.
Jan P. Štěpánek, 26.9. 2016
historie

Únanov se poprvé zmiňuje v roce 1287 jako majetek krále Václava II. V pozdějších letech se ves stala součástí jevišovického panství ve vlastnictví rodů z Jevišovic, z Kunštátu a vévodů z Minsterberku (potomků českého krále Jiřího z Poděbrad). Po bitvě na Bílé hoře se panství stalo součástí konfiskátu a připadlo rodu de Souches a Ugartům. Do té doby zde žádné sídlo nevzniklo, nebylo potřeba. Až s rozvojem únanovského panství zde někdy před rokem 1750 vznikl rozsáhlý hospodářský dvůr. V roce 1882 koupili velkostatek a dvůr Ignác a Anna Dworzakovi. Ti dvůr rozšířili směrem k východu, zřídili zde lihovar a úpravou starších budov v severozápadní části dvora vybudovali obytný a správní objekt - zámek. Rodině Dvořákových statek patřil až do roku 1948, kdy byl znárodněn a předán do užívání místnímu JZD. Areál včetně zámku byl sice udržován, ale účelové úpravy se na jeho vzhledu velmi necitlivě podepsaly.…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 26.9. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Únanov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 poklona
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 poklona
 poklona
 poklona
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 poklona
 kaple sv. Anny
 Lapikus
 Červený most
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Plenkovice
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Němčičky
 Znojmo
 boží muka
 Tvořihráz
 Kravsko
 Vrbkův kámen
 Mikulovice
 Louka
 Louka
 vodní nádrž Znojmo
 Dyje
 boží muka
 Králův stolec
 boží muka
 Žerotice
 Bohunice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Tasovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Papírna
 Višňové
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Šobes
 Jevišovice
 Jevišovice
 Šenkenberk
 boží muka
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 Chvalovice
 kostel sv. Volfganga
 Lechovice
 boží muka
 Pavlický dvůr
 Slatina
 Nový Hrádek u Lukova
 Skalice
 Újezd
 Svatý Kámen
 Pustý zámek
 Boskovštejn
 Slatina
 Slatina
 sýpka
 Lesná
 Čížov
 Allein
 Bukovina
 Galgen/šibenice
 Tavíkovice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Kaja
 Horní Kounice
 Džbánice
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Niederfladnitz
 Ctidružice
 dvůr Alinkov
 Hostim
 Ledvice (Vémyslice)
 Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 13123
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama