Zmodernizovaný dvojkřídlý patrový zámek vzniklý přestavbou starších správních budov dvora po r. 1882 rodem Dvořáků. Rozsáhlý dvůr vznikl před r. 1750 za Ugartů, později rozšířen a doplněn o palírnu. Dnes soukromý majetek sloužící k zemědělskému podnikání.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na objekt zámku do severu
© Jan P. Štěpánek 09/2014
Nevýrazný a několikráte účelově upravovaný zámek v obci Únanov, 5 km severně od centra historického města Znojma. Historický objekt bývalého šlechtického sídla stojí v severozápadní části někdejšího rozsáhlého hospodářského dvora v jihovýchodní části obce. Zámek je dvojkřídlá patrová budova umístěná delším křídlem ve směru východ - západ se severním průčelím směřujícím do návsi, krátké křídlo pak směřuje k jihu, do svahu. Celek kryje valbová střecha, nad jižním křídlem ve štítě s polovalbou. Fasády zámku prolamují moderní dvojdílná okna a ani hladká fasáda nevykazuje žádné ozdobné zámecké prvky. Na východní konec severního křídla navazují mladší, necitlivě upravované hospodářské objekty a dále k jihovýchodu pak vlastní rozlehlý areál budov dvora. Zámek je soukromým majetkem a není tak běžně přístupný návštěvníkům.
Jan P. Štěpánek, 26.9. 2016
historie

Únanov se poprvé zmiňuje v roce 1287 jako majetek krále Václava II. V pozdějších letech se ves stala součástí jevišovického panství ve vlastnictví rodů z Jevišovic, z Kunštátu a vévodů z Minsterberku (potomků českého krále Jiřího z Poděbrad). Po bitvě na Bílé hoře se panství stalo součástí konfiskátu a připadlo rodu de Souches a Ugartům. Do té doby zde žádné sídlo nevzniklo, nebylo potřeba. Až s rozvojem únanovského panství zde někdy před rokem 1750 vznikl rozsáhlý hospodářský dvůr. V roce 1882 koupili velkostatek a dvůr Ignác a Anna Dworzakovi. Ti dvůr rozšířili směrem k východu, zřídili zde lihovar a úpravou starších budov v severozápadní části dvora vybudovali obytný a správní objekt - zámek. Rodině Dvořákových statek patřil až do roku 1948, kdy byl znárodněn a předán do užívání místnímu JZD. Areál včetně zámku byl sice udržován, ale účelové úpravy se na jeho vzhledu velmi necitlivě podepsaly.…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 26.9. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Únanov

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Červený most
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 Plenkovice
 Daunův palác
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Němčičky
 Znojmo
 boží muka
 Tvořihráz
 Kravsko
 Vrbkův kámen
 Mikulovice
 Louka
 Louka
 Dyje
 boží muka
 Králův stolec
 boží muka
 Žerotice
 Bohunice
 Horní Dunajovice
 Želetice
 Želetice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Tasovice
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Višňové
 Papírna
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Šobes
 Jevišovice
 Jevišovice
 Šenkenberk
 boží muka
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Chvalovice
 kostel sv. Volfganga
 Lechovice
 boží muka
 Pavlický dvůr
 Slatina
 Nový Hrádek u Lukova
 Skalice
 Újezd
 Svatý Kámen
 Pustý zámek
 Boskovštejn
 sýpka
 Slatina
 Slatina
 Lesná
 Čížov
 Allein
 Bukovina
 Galgen/šibenice
 Tavíkovice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Kaja
 Horní Kounice
 Džbánice
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Niederfladnitz
 dvůr Alinkov
 Hostim
 Ledvice (Vémyslice)
Základní informace místa
ID místa: 13123
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama