V letech 1768-75 postavili loučtí premonstráti barokní zámek. R.1835 jej koupil baron Karel Emanuel. Koncem 19.st. byl klasicistně upraven. Ve 2. pol.20.století se zámek stal majetkem státu a silně zchátral.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Dyje, do roku 1950 nazývaná Milfron (německy Mühlfraun), leží 4 km východně od středu Znojma, 300m od silnice I/53 Znojmo - Brno. Obec se nachází v malebném údolí řeky Dyje, obklopená vinicemi, ovocnými sady a lužními lesy. Dostupná je buď autobusy ze Znojma a nebo z železniční zastávky Dyje, ležící na trati Znojmo – Hrušovany nad Jevišovkou – Břeclav. Zámek leží v centru obce, na malé návsi, 250 m jihozápadně od kostela Sv. Jana Nepomuckého, veřejnosti není přístupný. V okolí je turisticky nejzajímavější město Znojmo, z celou řadou staveb a památek. Na severozápadních výšinách nedaleko obce se odehrála část velké napoleonské bitvy u Znojma v roce 1809.
Pavel Vítek, 23.4. 2007
popis

Zámeček Dyje je jednopatrová barokní budova krytá valbovou střechou. Klenutý průjezd a střešní římsa vzdáleně připomínají že se jedná o bývalé šlechtické sídlo, které je v současnosti ve velmi zbědovaném stavu. Velmi zchátralý objekt potřebuje celkovou rekonstrukci.

Pavel Vítek, 23.4. 2007

historie

Premonstráti z Louckého kláštera, za opata Řehoře II. z Lamberka, si postavili v Dyji (tehdy Milfronu) v letech 1768 – 1775 letní sídlo. Milfronský zámek se po zrušení řádu roku 1784 dostal do světských rukou. Roku 1835 jej koupil baron Karel Emanuel Liebenberg. I novým majitelů sloužil zámek v Dyji jako letní sídlo. Koncem 19. stol. byl klasicistně upraven a částečně rozšířen. Ve druhé polovině 20. století se zámek stal majetkem státu. Připadl místnímu Jednotnému zemědělskému družstvu a začal jeho úpadek. Od roku 1985 byl zámek bez využití a začal chátrat. V devadesátých letech 20. stol. zámek koupila rakousko – mongolská společnost KORKMAZ REMZI s.r.o. Provedla sice nejnutnější opravy, ale tím její činnost na zámku skončila a opět jeho chátrání pokračuje.

Pavel Vítek, 23.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Dyje

Místa v okolí

 Tasovice
 boží muka
 Červený most
 Louka
 Louka
 Vlkova věž
 Daunův palác
 městské hradby
 znojemské podzemí
 boží muka
 Radniční věž
 Althanský palác
 Ugartův palác
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Vrbkův kámen
 židovský hřbitov
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Chvalovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 socha sv. Floriána
 Popice
 Králův stolec
 Tvořihráz
 boží muka
 boží muka
 Bohunice
 kostel sv. Linharta
 vodní mlýn
 malovaný sklep
 Plaveč
 Lechovice
 kaple Panny Marie
 Panská rybárna
 Žerotice
 boží muka
 sousoší Piety
 Papírna
 boží muka
 Lampelberk
 Šobes
 Allein
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Želetice
 Lapikus
 Želetice
 Plenkovice
 Horní Dunajovice
 Svatý Kámen
 Mikulovice
 Kravsko
 Božice
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Galgen/šibenice
 Seefeld
 Višňové
 Skalice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 sýpka
 Dyjákovice
 Šenkenberk
 Jevišovice
 Miroslav
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
Kontaktní informace
Majitel objektu:
KORKMAZ REMZI s.r.o.
Šatovská 25
669 02 Znojmo

Adresa objektu:
Zámek Dyje
Dyje 1
669 02 pošta Znojmo
Základní informace místa
ID místa: 5173
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama