V letech 1768-75 postavili loučtí premonstráti barokní zámek. R.1835 jej koupil baron Karel Emanuel. Koncem 19.st. byl klasicistně upraven. Ve 2. pol.20.století se zámek stal majetkem státu a silně zchátral.
Hlavní obrázek místa
jedna z bývalých obytných místnosti
© D Dohňanský, 04/2015
Obec Dyje, do roku 1950 nazývaná Milfron (německy Mühlfraun), leží 4 km východně od středu Znojma, 300m od silnice I/53 Znojmo - Brno. Obec se nachází v malebném údolí řeky Dyje, obklopená vinicemi, ovocnými sady a lužními lesy. Dostupná je buď autobusy ze Znojma a nebo z železniční zastávky Dyje, ležící na trati Znojmo – Hrušovany nad Jevišovkou – Břeclav. Zámek leží v centru obce, na malé návsi, 250 m jihozápadně od kostela Sv. Jana Nepomuckého, veřejnosti není přístupný. V okolí je turisticky nejzajímavější město Znojmo, z celou řadou staveb a památek. Na severozápadních výšinách nedaleko obce se odehrála část velké napoleonské bitvy u Znojma v roce 1809.
Pavel Vítek, 23.4. 2007
popis

Zámeček Dyje je jednopatrová barokní budova krytá valbovou střechou. Klenutý průjezd a střešní římsa vzdáleně připomínají že se jedná o bývalé šlechtické sídlo, které je v současnosti ve velmi zbědovaném stavu. Velmi zchátralý objekt potřebuje celkovou rekonstrukci.

Pavel Vítek, 23.4. 2007

historie

Premonstráti z Louckého kláštera, za opata Řehoře II. z Lamberka, si postavili v Dyji (tehdy Milfronu) v letech 1768 – 1775 letní sídlo. Milfronský zámek se po zrušení řádu roku 1784 dostal do světských rukou. Roku 1835 jej koupil baron Karel Emanuel Liebenberg. I novým majitelů sloužil zámek v Dyji jako letní sídlo. Koncem 19. stol. byl klasicistně upraven a částečně rozšířen. Ve druhé polovině 20. století se zámek stal majetkem státu. Připadl místnímu Jednotnému zemědělskému družstvu a začal jeho úpadek. Od roku 1985 byl zámek bez využití a začal chátrat. V devadesátých letech 20. stol. zámek koupila rakousko – mongolská společnost KORKMAZ REMZI s.r.o. Provedla sice nejnutnější opravy, ale tím její činnost na zámku skončila a opět jeho chátrání pokračuje.

Pavel Vítek, 23.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Dyje

Místa v okolí

 Tasovice
 boží muka
 Červený most
 Louka
 Louka
 Vlkova věž
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 boží muka
 Ugartův palác
 Althanský palác
 Radniční věž
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Vrbkův kámen
 židovský hřbitov
 vodní nádrž Znojmo
 Únanov
 Chvalovice
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 Králův stolec
 boží muka
 Tvořihráz
 boží muka
 Bohunice
 kostel sv. Linharta
 poklona
 poklona
 vodní mlýn
 malovaný sklep
 Lechovice
 Plaveč
 Panská rybárna
 kaple Panny Marie
 poklona
 Žerotice
 poklona
 sousoší Piety
 boží muka
 Papírna
 poklona
 boží muka
 Lampelberk
 kaple sv. Anny
 Šobes
 Allein
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Želetice
 Lapikus
 Želetice
 Plenkovice
 Svatý Kámen
 Horní Dunajovice
 Mikulovice
 Kravsko
 Božice
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Galgen/šibenice
 Seefeld
 Višňové
 Skalice
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 sýpka
 Dyjákovice
 Jevišovice
 Šenkenberk
 Miroslav
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
Kontaktní informace
Majitel objektu:
KORKMAZ REMZI s.r.o.
Šatovská 25
669 02 Znojmo

Adresa objektu:
Zámek Dyje
Dyje 1
669 02 pošta Znojmo
Základní informace místa
ID místa: 5173
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama