Vrcholně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1738. Postava světce v životní velikosti stojí na dole vydutém soklu, na třech stranách zdobeném reliéfy v zrcadlech kasulového tvaru. Na zadní straně soklu je pětiřádkový latinský nápis. Socha je památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2014
Popice (původně Popovice, německy Poppitz), dnes součást města Znojmo, jsou poprvé uváděny v roce 1252 v listině Přemysla Otakara II., na které potvrzuje Popice jako majetek Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou z Hradiště u Znojma. Ves nabízí mnoho stylově bohatých (gotických až barokních) památek, zejména řadu soch, kapliček, poklon a božích muk. Je zde několik značených turistických tras, včetně naučné stezky Popice, zeleně značeného Popického okruhu a několika cyklotras. V nevelké vzdálenosti jsou zde další dvě starobylé vsi - Konice a Havraníky. Ves Popice se nachází na okraji Národního parku Podyjí.
13.7. 2019
historie

Vrcholně barokní socha sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1738. Postava světce stojí na soklu, který je v dolní části vydutý a na třech stranách zdobený reliéfy v zrcadlech kasulového tvaru. Reliéfy znázorňují útěk do Egypta, archanděla Michaela a sv. Antonína Paduánského. Na zadní straně soklu je pětiřádkový latinský nápis „EX VOTO/ IOANNIS GE/ NEDI ET/ VXORIS MARIAE/ 1738". V přední části podstavce nad reliéfem je nápis „ADam.K“. Postava Jana Nepomuckého je v životní velikosti, je oblečena tradičně do kleriky, rochety a mozzetty s kapucí, v ruce drží kříž s postavou Krista. Oproti běžnému zobrazení se světec nedívá dolů na krucifix, ale hledí do krajiny. Jedná se o velmi kvalitní ukázku barokního sochařství, umístěnou na dominantní místo uprostřed vinohradů, nedaleko cesty na Znojmo. Socha je památkově chráněna od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 13.7. 2019

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Popice

Místa v okolí

 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Králův stolec
 Vrbkův kámen
 Papírna
 Louka
 Šobes
 Louka
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 boží muka
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 kostel sv. Volfganga
 Pražská brána
 boží muka
 boží muka
 Červený most
 Svatý Kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Chvalovice
 Přímětice
 Galgen/šibenice
 Dyje
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Tasovice
 Kaja
 Niederfladnitz
 Plenkovice
 Kravsko
 Hardeggská vyhlídka
 Čížov
 kaple Panny Marie
 Hardegg
 Plaveč
 Lampelberk
 Lapikus
 Hardegg II
 Hardegg III
 Tvořihráz
 Lesná
 Němčičky
 Šenkenberk
 vodní mlýn
 Braitava
 Panská rybárna
 Bohunice
 Mikulovice
 Žerotice
 Mniszkův kříž
 Seefeld
 jez
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 manufaktura
 Želetice
 Želetice
 Vranovská přehrada
 Horní Dunajovice
 Neudegg
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 14266
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama