Vrcholně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1738. Postava světce v životní velikosti stojí na dole vydutém soklu, na třech stranách zdobeném reliéfy v zrcadlech kasulového tvaru. Na zadní straně soklu je pětiřádkový latinský nápis. Socha je památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2014
Popice (původně Popovice, německy Poppitz), dnes součást města Znojmo, jsou poprvé uváděny v roce 1252 v listině Přemysla Otakara II., na které potvrzuje Popice jako majetek Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou z Hradiště u Znojma. Ves nabízí mnoho stylově bohatých (gotických až barokních) památek, zejména řadu soch, kapliček, poklon a božích muk. Je zde několik značených turistických tras, včetně naučné stezky Popice, zeleně značeného Popického okruhu a několika cyklotras. V nevelké vzdálenosti jsou zde další dvě starobylé vsi - Konice a Havraníky. Ves Popice se nachází na okraji Národního parku Podyjí.
13.7. 2019
historie

Vrcholně barokní socha sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1738. Postava světce stojí na soklu, který je v dolní části vydutý a na třech stranách zdobený reliéfy v zrcadlech kasulového tvaru. Reliéfy znázorňují útěk do Egypta, archanděla Michaela a sv. Antonína Paduánského. Na zadní straně soklu je pětiřádkový latinský nápis „EX VOTO/ IOANNIS GE/ NEDI ET/ VXORIS MARIAE/ 1738". V přední části podstavce nad reliéfem je nápis „ADam.K“. Postava Jana Nepomuckého je v životní velikosti, je oblečena tradičně do kleriky, rochety a mozzetty s kapucí, v ruce drží kříž s postavou Krista. Oproti běžnému zobrazení se světec nedívá dolů na krucifix, ale hledí do krajiny. Jedná se o velmi kvalitní ukázku barokního sochařství, umístěnou na dominantní místo uprostřed vinohradů, nedaleko cesty na Znojmo. Socha je památkově chráněna od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 13.7. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Popice

Místa v okolí

 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Králův stolec
 vodní nádrž Znojmo
 Vrbkův kámen
 Papírna
 Louka
 Šobes
 Louka
 boží muka
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 malovaný sklep
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 boží muka
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 boží muka
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 kostel sv. Volfganga
 Pražská brána
 boží muka
 boží muka
 Červený most
 Svatý Kámen
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Chvalovice
 Přímětice
 boží muka
 Galgen/šibenice
 Dyje
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 poklona
 Tasovice
 poklona
 Kaja
 Niederfladnitz
 poklona
 poklona
 Plenkovice
 Kravsko
 kaple sv. Anny
 Hardeggská vyhlídka
 Čížov
 kaple Panny Marie
 Hardegg
 Plaveč
 Lampelberk
 Hardegg II
 Lapikus
 Hardegg III
 Tvořihráz
 Lesná
 Němčičky
 Šenkenberk
 Braitava
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Bohunice
 Mikulovice
 Žerotice
 Mniszkův kříž
 jez
 Grundův mlýn
 Seefeld
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 Claryho kříž
 Vranov nad Dyjí
 manufaktura
 Želetice
 Želetice
 vodní nádrž Vranov
 Horní Dunajovice
 Neudegg
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 14266
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama