Pozdně barokní římskokatolický farní kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. V r. 1824 byla přistavěna věž, r. 1870 sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana a Pavla
© Luděk Vláčil 10/2020
Jihomoravská obec Citonice se nachází asi 5 km severozápadně od Znojma. K nejvýznamnějším kulturním památkám obce patří římskokatolický farní kostel svatého Jana a Pavla, boží muka a socha sv. Jana Nepomuckého. Kolem kostela stojícího na návsi prochází modrá turistická značka ze Znojma do Olbramkostela. Vedle kostela stojí nevýrazná farní budova.
Luděk Vláčil, 13.4. 2021
popis

Kostel je podélnou jednolodní stavbou s odsazeným půlkruhově zakončeným kněžištěm, k jehož západní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře. V ose severního průčelí vystupuje hranolová věž. Hladké fasády s nárožními lizénami jsou prolomeny okny se segmentovým záklenkem. Nad vchodem je datace 1824. Nad rokokovým hlavním oltářem je obraz patronů kostela, náležející do uměleckého okruhu Ignáce Raaba. Kazatelna a kamenná křtitelnice jsou klasicistní.

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, 14.4. 2021

historie

První písemná zmínka o vsi je kladena k roku 1252. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný pozdně barokní římskokatolický kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. Roku 1769 byl chrám slavnostně vysvěcen. V roce 1789 byl kostelu náboženským fondem darován oltářní obraz sv. Jana a Pavla, jenž se od roku 1636 nacházel v kostelíku sv. Jana na dolním náměstí ve Znojmě. V roce 1824 byla přistavěna věž, do níž byl v roce 1847 zavěšen zvon, který v roce 1865 přelil Štěpán Gugg ze Znojma. V roce 1860 zakoupila obec nákladem 560 zlatých kostelní varhany, které byly roku 1903 nahrazeny novým nástrojem kutnohorského varhanáře Antonína Mölzera. Opraveny byly roku 1957. V roce 1870 byla přistavěna sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara. Do této doby byly Citonice přifařeny k Olbramkostelu. Před vstupem do kostela byl roku 1906 postaven kamenný kříž. V roce 2009 byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, https://www.obeccitonice.cz a další, 9.4. 2021

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Citonice

Místa v okolí

 boží muka
 Kravsko
 Plenkovice
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Šenkenberk
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 znojemské podzemí
 městské hradby
 Radniční věž
 Čížov
 boží muka
 Daunův palác
 Vlkova věž
 Lesná
 Papírna
 kostel sv. Prokopa
 Šobes
 Únanov
 Popice
 socha sv. Floriána
 Červený most
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Louka
 Louka
 Kaja
 Hardegg
 Hardegg III
 kostel sv. Linharta
 Hardegg II
 Lapikus
 boží muka
 Braitava
 sousoší Piety
 kostel sv. Volfganga
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Galgen/šibenice
 malovaný sklep
 Svatý Kámen
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Mniszkův kříž
 Niederfladnitz
 boží muka
 Vranovská přehrada
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 manufaktura
 Němčičky
 Vranov nad Dyjí
 Jevišovice
 Boskovštejn
 Dyje
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Vlčí dvůr
 Jevišovice
 Jevišovice
 Mikulovice
 Tvořihráz
 Bukovina
 Chvalovice
 Ratíšovice
 Ruegers
 Tasovice
 Slatina
 Hostim
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Višňové
 kostel sv. Barbory
 Lampelberk
 Pustý zámek
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15287
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama