Pozdně barokní římskokatolický farní kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. V r. 1824 byla přistavěna věž, r. 1870 sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana a Pavla
© Luděk Vláčil 10/2020
Jihomoravská obec Citonice se nachází asi 5 km severozápadně od Znojma. K nejvýznamnějším kulturním památkám obce patří římskokatolický farní kostel svatého Jana a Pavla, boží muka a socha sv. Jana Nepomuckého. Kolem kostela stojícího na návsi prochází modrá turistická značka ze Znojma do Olbramkostela. Vedle kostela stojí nevýrazná farní budova.
Luděk Vláčil, 13.4. 2021
popis

Kostel je podélnou jednolodní stavbou s odsazeným půlkruhově zakončeným kněžištěm, k jehož západní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře. V ose severního průčelí vystupuje hranolová věž. Hladké fasády s nárožními lizénami jsou prolomeny okny se segmentovým záklenkem. Nad vchodem je datace 1824. Nad rokokovým hlavním oltářem je obraz patronů kostela, náležející do uměleckého okruhu Ignáce Raaba. Kazatelna a kamenná křtitelnice jsou klasicistní.

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, 14.4. 2021

historie

První písemná zmínka o vsi je kladena k roku 1252. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný pozdně barokní římskokatolický kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. Roku 1769 byl chrám slavnostně vysvěcen. V roce 1789 byl kostelu náboženským fondem darován oltářní obraz sv. Jana a Pavla, jenž se od roku 1636 nacházel v kostelíku sv. Jana na dolním náměstí ve Znojmě. V roce 1824 byla přistavěna věž, do níž byl v roce 1847 zavěšen zvon, který v roce 1865 přelil Štěpán Gugg ze Znojma. V roce 1860 zakoupila obec nákladem 560 zlatých kostelní varhany, které byly roku 1903 nahrazeny novým nástrojem kutnohorského varhanáře Antonína Mölzera. Opraveny byly roku 1957. V roce 1870 byla přistavěna sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara. Do této doby byly Citonice přifařeny k Olbramkostelu. Před vstupem do kostela byl roku 1906 postaven kamenný kříž. V roce 2009 byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, https://www.obeccitonice.cz a další, 9.4. 2021

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Citonice

Místa v okolí

 boží muka
 Kravsko
 Plenkovice
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 vodní nádrž Znojmo
 poklona
 poklona
 židovský hřbitov
 poklona
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Šenkenberk
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 znojemské podzemí
 městské hradby
 Radniční věž
 Čížov
 boží muka
 Daunův palác
 Lesná
 Vlkova věž
 Papírna
 kostel sv. Prokopa
 Šobes
 Únanov
 Popice
 socha sv. Floriána
 Červený most
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Louka
 Louka
 Kaja
 Hardegg
 Hardegg III
 kostel sv. Linharta
 Hardegg II
 Lapikus
 boží muka
 Braitava
 sousoší Piety
 kostel sv. Volfganga
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Galgen/šibenice
 malovaný sklep
 Svatý Kámen
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Claryho kříž
 Niederfladnitz
 Mniszkův kříž
 boží muka
 vodní nádrž Vranov
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 manufaktura
 Němčičky
 Vranov nad Dyjí
 Jevišovice
 Boskovštejn
 Dyje
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Vlčí dvůr
 Jevišovice
 Jevišovice
 Mikulovice
 Tvořihráz
 Bukovina
 Ctidružice
 Chvalovice
 Ratíšovice
 Fronsburg
 Ruegers
 Tasovice
 Slatina
 Hostim
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Višňové
 kostel sv. Barbory
 Lampelberk
 Pustý zámek
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15287
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama