Pozdně barokní římskokatolický farní kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. V r. 1824 byla přistavěna věž, r. 1870 sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana a Pavla
© Luděk Vláčil 10/2020
Jihomoravská obec Citonice se nachází asi 5 km severozápadně od Znojma. K nejvýznamnějším kulturním památkám obce patří římskokatolický farní kostel svatého Jana a Pavla, boží muka a socha sv. Jana Nepomuckého. Kolem kostela stojícího na návsi prochází modrá turistická značka ze Znojma do Olbramkostela. Vedle kostela stojí nevýrazná farní budova.
Luděk Vláčil, 13.4. 2021
popis

Kostel je podélnou jednolodní stavbou s odsazeným půlkruhově zakončeným kněžištěm, k jehož západní straně přiléhá čtyřboká sakristie s oratoří v patře. V ose severního průčelí vystupuje hranolová věž. Hladké fasády s nárožními lizénami jsou prolomeny okny se segmentovým záklenkem. Nad vchodem je datace 1824. Nad rokokovým hlavním oltářem je obraz patronů kostela, náležející do uměleckého okruhu Ignáce Raaba. Kazatelna a kamenná křtitelnice jsou klasicistní.

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, 14.4. 2021

historie

První písemná zmínka o vsi je kladena k roku 1252. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný pozdně barokní římskokatolický kostel sv. Jana a Pavla byl postaven v letech 1768-1769. Roku 1769 byl chrám slavnostně vysvěcen. V roce 1789 byl kostelu náboženským fondem darován oltářní obraz sv. Jana a Pavla, jenž se od roku 1636 nacházel v kostelíku sv. Jana na dolním náměstí ve Znojmě. V roce 1824 byla přistavěna věž, do níž byl v roce 1847 zavěšen zvon, který v roce 1865 přelil Štěpán Gugg ze Znojma. V roce 1860 zakoupila obec nákladem 560 zlatých kostelní varhany, které byly roku 1903 nahrazeny novým nástrojem kutnohorského varhanáře Antonína Mölzera. Opraveny byly roku 1957. V roce 1870 byla přistavěna sakristie a téhož roku vznikla nadačním listem také fara. Do této doby byly Citonice přifařeny k Olbramkostelu. Před vstupem do kostela byl roku 1906 postaven kamenný kříž. V roce 2009 byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A-I), Bohumil Samek, Academia 1994, https://www.obeccitonice.cz a další, 9.4. 2021

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Citonice

Místa v okolí

 boží muka
 Kravsko
 Plenkovice
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 poklona
 poklona
 židovský hřbitov
 poklona
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Šenkenberk
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Ugartův palác
 Althanský palác
 kostel sv. Mikuláše
 znojemské podzemí
 městské hradby
 Radniční věž
 Čížov
 boží muka
 Daunův palác
 Lesná
 Vlkova věž
 Papírna
 kostel sv. Prokopa
 Šobes
 Únanov
 Popice
 socha sv. Floriána
 Červený most
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Louka
 Louka
 Kaja
 Hardegg
 Hardegg III
 kostel sv. Linharta
 Hardegg II
 Lapikus
 boží muka
 Braitava
 sousoší Piety
 kostel sv. Volfganga
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Galgen/šibenice
 malovaný sklep
 Svatý Kámen
 Pavlický dvůr
 boží muka
 Claryho kříž
 Niederfladnitz
 Mniszkův kříž
 boží muka
 Vranovská přehrada
 jez
 Grundův mlýn
 kaple sv. Josefa
 Vranov nad Dyjí
 měšťanský dům
 manufaktura
 Němčičky
 Jevišovice
 Boskovštejn
 Dyje
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Vlčí dvůr
 Jevišovice
 Jevišovice
 Mikulovice
 Tvořihráz
 Bukovina
 Ctidružice
 Chvalovice
 Ratíšovice
 Fronsburg
 Ruegers
 Tasovice
 Slatina
 Hostim
 Žerotice
 Horní Dunajovice
 Višňové
 kostel sv. Barbory
 Lampelberk
 Pustý zámek
 Nové Syrovice
Základní informace místa
ID místa: 15287
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama