Čtyřkřídlý zámek vznikl koncem 16.stol. přebudováním starší tvrze v renesančním slohu. V roce 1742 byl zámek upraven v barokní sídlo. Poslední úpravy byli provedeny rodinou Widmannů v roce 1832. Nyní je užíván jako domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 07/2004
Dnešní ves Plaveč, ležící na starobylé obchodní cestě vedoucí ze Znojma na Jihlavu, byla známa již ve 13. století; o její dávné existenci svědčí i románská rotunda s válcovou lodí v někdejší Dolní Plavči, jak se v té době zvala. Zdejší tvrz (zvaná dolní) byla vybudována asi už ve 13. století. Areál tvrze se postupně rozšiřoval, takže byla nazývána i hradem. Tak se o ní mluví v r. 1358, kdy ji získal Aleš z Police; v r. 1398 se pak stala majetkem Zikmunda z Plenkovic. Na konci 15. století ji držel Jiří Licek z Plavče. V r. 1557 získal tvrz spolu se statkem Václav Hodický z Hodic, jehož potomci zde sídlili až do r. 1639. Koncem 16. století přebudovali Hodičtí tvrz v malý čtyřkřídlý renesanční zámek s arkádami po jedné straně dvora. Nově vybudovaný zámek získala v r. 1639 Johanka Alhnanová, rozená Vranovská z Blížkovic, a poté její manžel Tobiáš Aliman z Almštejna. V r. 1679 připadl zámek známému obhájci Brna proti Švédům (v r. 1645) Ludvíku Raduitu de Souches, který tak spojil plavečský, hostimský a jevišovický statek v jeden celek. Poslední držitel rodu de Souches přebudoval v r. 1742 dosavadní renesanční zámek v barokní sídlo; poslední úpravy pocházejí z r. 1832, kdy byl zámek majetkem Widmannů. Dnes zámek upoutává pozornost svou obdélníkovou dispozicí s mohutným průčelími rozsáhlým parkem z počátku minulého století, v němž je pozdně románská rotunda, která stávala u původní tvrze. Zámek je majetkem ONV Znojmo, který v něm zřídil domov důchodců.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 31.7. 2004

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Plaveč

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Němčičky
 Lapikus
 Mikulovice
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 poklona
 Tvořihráz
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Plenkovice
 Horní Dunajovice
 židovský hřbitov
 Žerotice
 Kravsko
 Želetice
 Želetice
 Višňové
 Ratíšovice
 Červený most
 městské hradby
 Pražská brána
 Bohunice
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Znojmo
 Daunův palác
 Jevišovice
 boží muka
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Dyje
 Jevišovice
 Jevišovice
 Louka
 Louka
 Vrbkův kámen
 vodní nádrž Znojmo
 boží muka
 Pustý zámek
 Újezd
 Slatina
 Králův stolec
 Slatina
 boží muka
 Slatina
 Skalice
 sýpka
 Tavíkovice
 Tasovice
 Horní Kounice
 Šenkenberk
 Džbánice
 Lechovice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Boskovštejn
 Pavlický dvůr
 Hostěradice
 Biskupice
 Biskupice
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Bukovina
 kostel sv. Linharta
 Litovany
 Papírna
 dvůr Alinkov
 Rešice
 Šobes
 Pulkov
 Lesná
 Allein
 Tulešice
 boží muka
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 kostel sv. Volfganga
 Čížov
 Nový Hrádek u Lukova
 Hostim
 Ledvice (Vémyslice)
 Svatý Kámen
 Dubno
 Kaja
 Rybníky
 Božice
 Galgen/šibenice
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Niederfladnitz
Kontaktní informace
Regionální muzeum v Mikulově
Tel: 625 517 603
Základní informace místa
ID místa: 1744
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama