Barokní zámek založený původně vladyky z Tvořihráze ve 14. stol. jako tvrz. R. 1500 připadla dominikánskému řádu, zanikla při požáru v r. 1634.V r. 1689 vybudovali mniši v Tvořihrázi zámek jako letní sídlo, a jejich majetkem zůstal až do r.1948.
Hlavní obrázek místa
sev.strana zámku
© D Dohňanský, 09/2018
Tvořihráz původně náležela vladykům z Tvořihráze, kteří tu asi vybudovali tvrz. Jako první z rodu se uvádí v r. 1349 Hedvika, vdova po Albertu z Tvořihráze, která darovala svému bratru Vilémovi v obci dvůr, jenž v r. 1353 připadl Vitoslavu z Tvořihráze. Další držitel tvrze z tohoto rodu prodal v r. 1447 dvůr v Tvořihrázi Zikmundu z Vejtmíle a Zerotic. Tvrz však vlastnil Brikcí Tvořihrázský z Lulče a Dubňan, který ji v r. 1481 postoupil spolu s majetkem v obci a pustými Psáry Marku mladšímu z Budčic. V r. 1500 prodal Václav z Budčic tvrz, Tvořihráz a Psáry za 1600 kop gr. dominikánskému klášteru ve Znojmě. Dominikánské panství bylo v r. 1562 pronajato Vavřinci Rokytovi z Aberštorfu, majiteli Žerotic, který vybudoval v Tvořihrázi nový dvůr. Nájemci statku se poměrně často střídali, až v r. 1602 byla Tvořihráz zastavena knížeti Karlu Minsterberskému. Tvrz patrně beze stopy zanikla po požáru v r. 1634 a při zpustošení Tvořihráze za třicetileté války. V r. 1689 začali znojemští dominikání budovat v Tvořihrázi barokní zámek jako své letní sídlo, které bylo v r. 1732 renovováno. Je to obdélníková budova s mohutnými sklepy. Poslední svobodný dvůr v Tvořihrázi prodal dominikánskému konventu v r. 1750 Václav Jan Widmann. Mniši tak získali celý tvořihrázský statek a jejich majetkem zůstal až do r. 1948.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 31.7. 2004
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Tvořihráz

Místa v okolí

 Žerotice
 Želetice
 Bohunice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Mikulovice
 Únanov
 kostel sv. Prokopa
 Lapikus
 Višňové
 poklona
 poklona
 Skalice
 poklona
 boží muka
 poklona
 sýpka
 poklona
 kaple sv. Anny
 Dyje
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Lechovice
 Červený most
 židovský hřbitov
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 městské hradby
 Pražská brána
 Pustý zámek
 Tasovice
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Althanský palác
 Daunův palác
 Radniční věž
 Vlkova věž
 kostel sv. Mikuláše
 Znojmo
 boží muka
 kaple sv. Kateřiny
 Plenkovice
 Džbánice
 Louka
 Ratíšovice
 boží muka
 Louka
 Allein
 Vrbkův kámen
 Kravsko
 vodní nádrž Znojmo
 Horní Kounice
 Tavíkovice
 Jevišovice
 Králův stolec
 Miroslav
 Újezd
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 dvůr Alinkov
 Jevišovice
 boží muka
 Božice
 Slatina
 Ledvice (Vémyslice)
 Tulešice
 Popice
 socha sv. Floriána
 Slatina
 Slatina
 Rešice
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Chvalovice
 kostel sv. Linharta
 Břežany
 Rybníky
 vodní mlýn
 Biskupice
 Papírna
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Biskupice
 Litovany
 Šobes
 malovaný sklep
 Dobřínsko
 sousoší Piety
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 židovský hřbitov
 Pulkov
 boží muka
 Svatý Kámen
 Moravský Krumlov
 městské opevnění
 Knížecí dům
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Galgen/šibenice
Základní informace místa
ID místa: 365
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama