Zámek byl vybudován v 1. polovině 18. stol. za Karla Josefa Raduita jako správní sídlo barokního dvora. Po roce 1848 se stal příslušenstvím jevišovického velkostatku, a to až do roku 1945, kdy jej převzalo JZD. Po roce 1989 byl ve zpustlém stavu zprivatizován a soukromý majitel jej v současné době opravuje.
Hlavní obrázek místa
Zámek s přízemními klřídly od západu
© Dušan Dohňanský 09/2018
Pavlice se připomínají poprvé v roce 1252 jako příslušenství probošství křižovníků s červenou hvězdou sv. Hypolita u Znojma. V roce 1498 přešly pod bítovské panství, na počátku 17. století pod panství jevišovické a v roce 1649 se staly součástí majetku význačného rodu de Souches. V první polovině 18. století buď za Karla Josefa Raduita ze Souches nebo za Jana z Ugarte byl východně od obce vybudován barokní dvůr, jehož střední část na západní straně byla určena pro potřeby správy dvora a pro pobyt majitele a byla označována jako zámek. Až do roku 1945 byl dvůr se zámkem součástí jevišovického velkostatku. Pak jej převzal stát a místní JZD a celý dvůr začal chátrat. Po roce 1989 byl zprivatizován a současný majitel jej rekonstruuje. Vlastní zámek je patrová obdélniková budova se čtyřmi okenními osami a krytá mansardovou střechou. Je v ni i hlavní vstup do dvora. Na severu a na jihu se k zámku připojují přízemní boční křídla. Na ně pak směrem k východu navazují budovy hospodářské. Celý dvůr byl vybudován na principu osové souměrnosti.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.5. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Pavlice

Místa v okolí

 Boskovštejn
 Bukovina
 Šenkenberk
 Ctidružice
 Hostim
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Kravsko
 Lesná
 Vesce
 Plenkovice
 kostel sv. Barbory
 Pulkov
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 kaple sv. Anny
 poklona
 Claryho kříž
 Vranovská přehrada
 poklona
 Biskupice
 poklona
 Biskupice
 Ratíšovice
 poklona
 Čížov
 Lapikus
 Mniszkův kříž
 poklona
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Krnčice
 Vranov nad Dyjí
 Braitava
 Újezd
 Vlčí dvůr
 Nové Syrovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 karner sv. Michala
 kaple sv. Anny
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Mikulovice
 boží muka
 Hardeggská vyhlídka
 Němčičky
 Litovany
 kostel sv. Prokopa
 Hardegg III
 boží muka
 Únanov
 Bohušice
 Hardegg
 Hardegg II
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Nový Hrádek u Lukova
 Rumburak
 Cornštejn
 Králův stolec
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Pražská brána
 Litohoř
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Kateřiny
 Tavíkovice
 Znojmo
 Ugartův palác
 městské hradby
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Mikuláše
 Radniční věž
 boží muka
 Daunův palác
 Oslnovice
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 Krhov
 Červený most
 Jakubov
 Ruegers
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
 Louka
 židovský hřbitov
 Louka
 socha sv. Floriána
 boží muka
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Dyje
Základní informace místa
ID místa: 14877
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama