Hradiště sv. Hypolita

Znojmo-Hradiště, Peltnperk, Pöltenberg
Výšinné hradiště na ostrožně vysoko nad řekou Dyjí naproti historickému jádru Znojma. Osídleno již v době kamenné, v 8. stol. Slovany vystavěno hradiště. Důležité mohutně opevněné velkomoravské centrum s 2 odkrytými kamennými kostely. Zaniklo násilně vypálením Maďary v pol. 10. stol.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Hradiště sv. Hypolita od východu - zcela vlevo znojemský hrad
© Jan P. Štěpánek 10/2016
Původně staroslovanské výšinné hradiště sv. Hypolita, později starobylá důležitá osada Hradiště sv. Hypolita, dnes místní část Znojma označovaná jako osada Hradiště (německy Pöltenberg - hora sv. Hypolita). Stavitelé hradiště využili strategicky velmi dobře situovanou polohu na plochém hřebeni skalnaté ostrožny nad hlubokým údolím řeky Dyje a dalších dvou vodotečí, přístupnou pouze od severozápadu. Staří Slované, kterým předcházelo osídlení již pravěké, si pro výstavbu opevněného osídlení o rozloze bezmála 20 ha nemohli vybrat strategičtější místo. Po násilném zániku hradiště v polovině 10. století převzalo sídelní a správní funkci nově vysazené město Znojmo na protější straně Gránického potoka a prostor hradiště se stal spíše církevním okrskem, na němž vznikl konvent s probošstvím křížovníků s červenou hvězdou a kostelem sv. Hypolita, kostel sv. Antonína Paduánského a kaple sv. Eliáše doplněné obytnými domy. Původní slovanské hradiště dnes připomíná především zástavba, která v hrubých liniích respektuje původní valem a hradbou ohraničenou plochu, malé náznaky valu a zakonzervované základy velkomoravského kostelíku, odkryté archeologickým výzkumem na ploše hospodářského dvora současného proboštství.
Jan P. Štěpánek, 5.10. 2016
popis

Popis ostrožny hradiště

Ostrožna, na které se Slované rozhodli zřídit své hradiště, jemuž předcházelo již osídlení z doby pravěku, je strategicky velmi dobře položena. Plochý hřeben ostrožny dosahuje výšky cca 330 m n. m. a zvedá se v současnosti tedy o bezmála 130 m nad hladinu Znojemské přehrady. Od severu, severovýchodu a východu je ostrožna chráněna hlubokým zářezem meandru Gránického potoka, který bývalé hradiště odděluje od Znojemského hradu a historického centra města Znojma na východě. Od jihu ji chrání svahy spadající hluboko k řece Dyji, od jihozápadu a částečně západu pak prudká strž Pivovarského potoka. Jediným možným místem přístupu a tedy hrozby napadení hradiště byl směr západní, resp. severozápadní, kam musel být kladen největší důraz na obranu fortifikace. Tvar temene ostrožny podmínil i tvar opevněné plochy hradiště. Mírné zaškrcení (zúžení) plochy způsobené roklemi Gránického a Pivovarského potoka rozdělilo hradiště na bezpečněji…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

historie

Historie osídlení současné osady Hradiště spadá hluboko do pravěku. Archeologicky zde bylo prokázáno osídlení z mladší i pozdní doby kamenné, doby halštatské, bronzové i starší doby železné. Z éry Halštatu bylo prokázáno nejstarší archaické opevnění ostrožny z její nejméně chráněné severozápadní strany. Největší slávy a rozmachu osídlení na Hradišti sv. Hypolita dosáhlo v období starých Slovanů, v době velkomoravské. V 8. století se zde usadili první Slované, kteří navázali na starší halštatské opevnění, zdokonalili jej - z přístupové strany hradiště chránil dvojitý val - a rozdělili na vnitřní hrad a předhradí. V období tzv. Velké Moravy pak bylo opevnění hradiště ještě více zdokonaleno a dosáhlo své největší plochy kolem 20 ha. Tím se hradiště rozlohou a patrně i významem mohlo srovnávat se známějšími velkomoravskými centry, jakými byly např. Mikulčice, Staré Město u Uherského Hradiště nebo Pohansko…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 Althanský palác
 Radniční věž
 boží muka
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 vodní nádrž Znojmo
 židovský hřbitov
 Červený most
 Louka
 Louka
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 boží muka
 poklona
 kostel sv. Linharta
 poklona
 Papírna
 poklona
 Dyje
 poklona
 Šobes
 poklona
 Plenkovice
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Chvalovice
 Tasovice
 Svatý Kámen
 Němčičky
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Kaja
 Mikulovice
 Čížov
 Šenkenberk
 Niederfladnitz
 Bohunice
 Hardeggská vyhlídka
 Žerotice
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Jevišovice
 Lampelberk
 Braitava
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 Pavlický dvůr
 Panská rybárna
 Lechovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Višňové
 Boskovštejn
 Skalice
 sýpka
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Ctidružice
Základní informace místa
ID místa: 13144
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama