Hradiště sv. Hypolita

Znojmo-Hradiště, Peltnperk, Pöltenberg
Výšinné hradiště na ostrožně vysoko nad řekou Dyjí naproti historickému jádru Znojma. Osídleno již v době kamenné, v 8. stol. Slovany vystavěno hradiště. Důležité mohutně opevněné velkomoravské centrum s 2 odkrytými kamennými kostely. Zaniklo násilně vypálením Maďary v pol. 10. stol.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Hradiště sv. Hypolita od východu - zcela vlevo znojemský hrad
© Jan P. Štěpánek 10/2016
Původně staroslovanské výšinné hradiště sv. Hypolita, později starobylá důležitá osada Hradiště sv. Hypolita, dnes místní část Znojma označovaná jako osada Hradiště (německy Pöltenberg - hora sv. Hypolita). Stavitelé hradiště využili strategicky velmi dobře situovanou polohu na plochém hřebeni skalnaté ostrožny nad hlubokým údolím řeky Dyje a dalších dvou vodotečí, přístupnou pouze od severozápadu. Staří Slované, kterým předcházelo osídlení již pravěké, si pro výstavbu opevněného osídlení o rozloze bezmála 20 ha nemohli vybrat strategičtější místo. Po násilném zániku hradiště v polovině 10. století převzalo sídelní a správní funkci nově vysazené město Znojmo na protější straně Gránického potoka a prostor hradiště se stal spíše církevním okrskem, na němž vznikl konvent s probošstvím křížovníků s červenou hvězdou a kostelem sv. Hypolita, kostel sv. Antonína Paduánského a kaple sv. Eliáše doplněné obytnými domy. Původní slovanské hradiště dnes připomíná především zástavba, která v hrubých liniích respektuje původní valem a hradbou ohraničenou plochu, malé náznaky valu a zakonzervované základy velkomoravského kostelíku, odkryté archeologickým výzkumem na ploše hospodářského dvora současného proboštství.
Jan P. Štěpánek, 5.10. 2016
popis

Popis ostrožny hradiště

Ostrožna, na které se Slované rozhodli zřídit své hradiště, jemuž předcházelo již osídlení z doby pravěku, je strategicky velmi dobře položena. Plochý hřeben ostrožny dosahuje výšky cca 330 m n. m. a zvedá se v současnosti tedy o bezmála 130 m nad hladinu Znojemské přehrady. Od severu, severovýchodu a východu je ostrožna chráněna hlubokým zářezem meandru Gránického potoka, který bývalé hradiště odděluje od Znojemského hradu a historického centra města Znojma na východě. Od jihu ji chrání svahy spadající hluboko k řece Dyji, od jihozápadu a částečně západu pak prudká strž Pivovarského potoka. Jediným možným místem přístupu a tedy hrozby napadení hradiště byl směr západní, resp. severozápadní, kam musel být kladen největší důraz na obranu fortifikace. Tvar temene ostrožny podmínil i tvar opevněné plochy hradiště. Mírné zaškrcení (zúžení) plochy způsobené roklemi Gránického a Pivovarského potoka rozdělilo hradiště na bezpečněji…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

historie

Historie osídlení současné osady Hradiště spadá hluboko do pravěku. Archeologicky zde bylo prokázáno osídlení z mladší i pozdní doby kamenné, doby halštatské, bronzové i starší doby železné. Z éry Halštatu bylo prokázáno nejstarší archaické opevnění ostrožny z její nejméně chráněné severozápadní strany. Největší slávy a rozmachu osídlení na Hradišti sv. Hypolita dosáhlo v období starých Slovanů, v době velkomoravské. V 8. století se zde usadili první Slované, kteří navázali na starší halštatské opevnění, zdokonalili jej - z přístupové strany hradiště chránil dvojitý val - a rozdělili na vnitřní hrad a předhradí. V období tzv. Velké Moravy pak bylo opevnění hradiště ještě více zdokonaleno a dosáhlo své největší plochy kolem 20 ha. Tím se hradiště rozlohou a patrně i významem mohlo srovnávat se známějšími velkomoravskými centry, jakými byly např. Mikulčice, Staré Město u Uherského Hradiště nebo Pohansko…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 Althanský palác
 Radniční věž
 boží muka
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 židovský hřbitov
 Červený most
 Louka
 Louka
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Papírna
 Dyje
 Šobes
 Plenkovice
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Chvalovice
 Tasovice
 Svatý Kámen
 Němčičky
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Kaja
 Mikulovice
 Čížov
 Šenkenberk
 Niederfladnitz
 Bohunice
 Hardeggská vyhlídka
 Žerotice
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Jevišovice
 Lampelberk
 Braitava
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 Pavlický dvůr
 Panská rybárna
 Lechovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Višňové
 Boskovštejn
 Skalice
 sýpka
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
Základní informace místa
ID místa: 13144
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama