Hradiště sv. Hypolita

Znojmo-Hradiště, Peltnperk, Pöltenberg
Výšinné hradiště na ostrožně vysoko nad řekou Dyjí naproti historickému jádru Znojma. Osídleno již v době kamenné, v 8. stol. Slovany vystavěno hradiště. Důležité mohutně opevněné velkomoravské centrum s 2 odkrytými kamennými kostely. Zaniklo násilně vypálením Maďary v pol. 10. stol.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Hradiště sv. Hypolita od východu - zcela vlevo znojemský hrad
© Jan P. Štěpánek 10/2016
Původně staroslovanské výšinné hradiště sv. Hypolita, později starobylá důležitá osada Hradiště sv. Hypolita, dnes místní část Znojma označovaná jako osada Hradiště (německy Pöltenberg - hora sv. Hypolita). Stavitelé hradiště využili strategicky velmi dobře situovanou polohu na plochém hřebeni skalnaté ostrožny nad hlubokým údolím řeky Dyje a dalších dvou vodotečí, přístupnou pouze od severozápadu. Staří Slované, kterým předcházelo osídlení již pravěké, si pro výstavbu opevněného osídlení o rozloze bezmála 20 ha nemohli vybrat strategičtější místo. Po násilném zániku hradiště v polovině 10. století převzalo sídelní a správní funkci nově vysazené město Znojmo na protější straně Gránického potoka a prostor hradiště se stal spíše církevním okrskem, na němž vznikl konvent s probošstvím křížovníků s červenou hvězdou a kostelem sv. Hypolita, kostel sv. Antonína Paduánského a kaple sv. Eliáše doplněné obytnými domy. Původní slovanské hradiště dnes připomíná především zástavba, která v hrubých liniích respektuje původní valem a hradbou ohraničenou plochu, malé náznaky valu a zakonzervované základy velkomoravského kostelíku, odkryté archeologickým výzkumem na ploše hospodářského dvora současného proboštství.
Jan P. Štěpánek, 5.10. 2016
popis

Popis ostrožny hradiště

Ostrožna, na které se Slované rozhodli zřídit své hradiště, jemuž předcházelo již osídlení z doby pravěku, je strategicky velmi dobře položena. Plochý hřeben ostrožny dosahuje výšky cca 330 m n. m. a zvedá se v současnosti tedy o bezmála 130 m nad hladinu Znojemské přehrady. Od severu, severovýchodu a východu je ostrožna chráněna hlubokým zářezem meandru Gránického potoka, který bývalé hradiště odděluje od Znojemského hradu a historického centra města Znojma na východě. Od jihu ji chrání svahy spadající hluboko k řece Dyji, od jihozápadu a částečně západu pak prudká strž Pivovarského potoka. Jediným možným místem přístupu a tedy hrozby napadení hradiště byl směr západní, resp. severozápadní, kam musel být kladen největší důraz na obranu fortifikace. Tvar temene ostrožny podmínil i tvar opevněné plochy hradiště. Mírné zaškrcení (zúžení) plochy způsobené roklemi Gránického a Pivovarského potoka rozdělilo hradiště na bezpečněji…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

historie

Historie osídlení současné osady Hradiště spadá hluboko do pravěku. Archeologicky zde bylo prokázáno osídlení z mladší i pozdní doby kamenné, doby halštatské, bronzové i starší doby železné. Z éry Halštatu bylo prokázáno nejstarší archaické opevnění ostrožny z její nejméně chráněné severozápadní strany. Největší slávy a rozmachu osídlení na Hradišti sv. Hypolita dosáhlo v období starých Slovanů, v době velkomoravské. V 8. století se zde usadili první Slované, kteří navázali na starší halštatské opevnění, zdokonalili jej - z přístupové strany hradiště chránil dvojitý val - a rozdělili na vnitřní hrad a předhradí. V období tzv. Velké Moravy pak bylo opevnění hradiště ještě více zdokonaleno a dosáhlo své největší plochy kolem 20 ha. Tím se hradiště rozlohou a patrně i významem mohlo srovnávat se známějšími velkomoravskými centry, jakými byly např. Mikulčice, Staré Město u Uherského Hradiště nebo Pohansko…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internet, 5.10. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Ugartův palác
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Mikuláše
 Pražská brána
 Althanský palác
 Radniční věž
 boží muka
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 městské hradby
 Vlkova věž
 Vrbkův kámen
 židovský hřbitov
 Červený most
 Louka
 Louka
 Králův stolec
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 boží muka
 boží muka
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 boží muka
 poklona
 kostel sv. Linharta
 poklona
 Papírna
 poklona
 Dyje
 poklona
 Šobes
 poklona
 Plenkovice
 kaple sv. Anny
 sousoší Piety
 boží muka
 malovaný sklep
 Kravsko
 kostel sv. Volfganga
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Plaveč
 Lapikus
 Chvalovice
 Tasovice
 Svatý Kámen
 Němčičky
 Galgen/šibenice
 Tvořihráz
 Kaja
 Mikulovice
 Čížov
 Šenkenberk
 Niederfladnitz
 Bohunice
 Hardeggská vyhlídka
 Žerotice
 Lesná
 Hardegg
 Hardegg III
 Hardegg II
 Želetice
 Želetice
 Horní Dunajovice
 Jevišovice
 Lampelberk
 Braitava
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 Pavlický dvůr
 Panská rybárna
 Lechovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 Višňové
 Boskovštejn
 Skalice
 sýpka
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Ctidružice
Základní informace místa
ID místa: 13144
Typ místa: hradiště
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama