Červený most (90 m dlouhý, 25 m vysoký) je železničním viaduktem, postaveným v l. 1869–70 na tehdy nově budované trase Znojmo-Brno spol. Státní dráhy, pro kterou most postavila spol. Petr Senoruzzi&Togno. Most, postavený převážně z cihel, byl jednou z největších staveb svého druhu v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Ludmila Paščenková, 05/2012
K Červenému mostu, vedoucímu přes údolí potoka Lesky, je těžké se dostat. Nikde nejsou žádné turistické směrovky. Zadaná GPS nás dovedla na most, ale dostat se pod něj, byl problém. Nebýt ochotného domorodce, který jel před námi na motorce, tak jsme to vzdali.
Ludmila Paščenková, 30.5. 2012
historie

Červený most převádí jednu kolej železniční trati Znojmo-Hrušovany přes údolí potoka Lesky. Železniční viadukt je 90 m dlouhý a 25 m vysoký, jeho 4 oblouky o desetimetrovém vzepětí jsou podepírány více než dvacetimetrovými konickými pilíři. Most je postaven převážně z cihel (odtud jeho název), jen některé jeho části jsou z kamene. Ve své době se jednalo o jednu z největších cihlových staveb svého druhu ve střední Evropě. Nad oblouky mostu je dvoumetrové nadloží a velmi masivně provedený parapet, z jehož roviny vystupují na každé straně tři výstupky. Na stavbu byly použity cihly z místní cihelny v Dolní Lesce. Most byl postaven při budování nové přímé železniční tratě, spojující Brno a Znojmo. Trať stavěla po svolení císaře Františka Josefa I. soukromá společnost Státní dráhy, nicméně stavba mostu byla svěřena italské společnosti Petr Senoruzzi & Togno. Most byl postaven velmi rychle, za 13 měsíců, dokončen v květnu r. 1870…  číst dále

Ludmila Paščenková, E. Horáková podle http://www.znojmocity.cz, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, nakl. Libri 2002; Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., kol. autorů, nakl. Libri 2004, 22.8. 2012

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 městské hradby
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 Althanský palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 poklona
 poklona
 boží muka
 Tasovice
 poklona
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Papírna
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Chvalovice
 Plenkovice
 Šobes
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tvořihráz
 Lapikus
 Kravsko
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Bohunice
 Svatý Kámen
 Žerotice
 Mikulovice
 Želetice
 Želetice
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Kaja
 Šenkenberk
 Allein
 Čížov
 Niederfladnitz
 Višňové
 Jevišovice
 Lesná
 Hardeggská vyhlídka
 Ratíšovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Skalice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Boskovštejn
Základní informace místa
ID místa: 10856
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama