Červený most (90 m dlouhý, 25 m vysoký) je železničním viaduktem, postaveným v l. 1869–70 na tehdy nově budované trase Znojmo-Brno spol. Státní dráhy, pro kterou most postavila spol. Petr Senoruzzi&Togno. Most, postavený převážně z cihel, byl jednou z největších staveb svého druhu v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Ludmila Paščenková, 05/2012
K Červenému mostu, vedoucímu přes údolí potoka Lesky, je těžké se dostat. Nikde nejsou žádné turistické směrovky. Zadaná GPS nás dovedla na most, ale dostat se pod něj, byl problém. Nebýt ochotného domorodce, který jel před námi na motorce, tak jsme to vzdali.
Ludmila Paščenková, 30.5. 2012
historie

Červený most převádí jednu kolej železniční trati Znojmo-Hrušovany přes údolí potoka Lesky. Železniční viadukt je 90 m dlouhý a 25 m vysoký, jeho 4 oblouky o desetimetrovém vzepětí jsou podepírány více než dvacetimetrovými konickými pilíři. Most je postaven převážně z cihel (odtud jeho název), jen některé jeho části jsou z kamene. Ve své době se jednalo o jednu z největších cihlových staveb svého druhu ve střední Evropě. Nad oblouky mostu je dvoumetrové nadloží a velmi masivně provedený parapet, z jehož roviny vystupují na každé straně tři výstupky. Na stavbu byly použity cihly z místní cihelny v Dolní Lesce. Most byl postaven při budování nové přímé železniční tratě, spojující Brno a Znojmo. Trať stavěla po svolení císaře Františka Josefa I. soukromá společnost Státní dráhy, nicméně stavba mostu byla svěřena italské společnosti Petr Senoruzzi & Togno. Most byl postaven velmi rychle, za 13 měsíců, dokončen v květnu r. 1870…  číst dále

Ludmila Paščenková, E. Horáková podle http://www.znojmocity.cz, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, nakl. Libri 2002; Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., kol. autorů, nakl. Libri 2004, 22.8. 2012

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 městské hradby
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 Althanský palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vrbkův kámen
 vodní nádrž Znojmo
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 poklona
 poklona
 boží muka
 Tasovice
 poklona
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Papírna
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Chvalovice
 Plenkovice
 Šobes
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tvořihráz
 Lapikus
 Kravsko
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Bohunice
 Svatý Kámen
 Žerotice
 Mikulovice
 Želetice
 Želetice
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Kaja
 Šenkenberk
 Allein
 Čížov
 Niederfladnitz
 Višňové
 Jevišovice
 Lesná
 Hardeggská vyhlídka
 Ratíšovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Skalice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Boskovštejn
 Hrádek
 Ctidružice
Základní informace místa
ID místa: 10856
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama