Červený most (90 m dlouhý, 25 m vysoký) je železničním viaduktem, postaveným v l. 1869–70 na tehdy nově budované trase Znojmo-Brno spol. Státní dráhy, pro kterou most postavila spol. Petr Senoruzzi&Togno. Most, postavený převážně z cihel, byl jednou z největších staveb svého druhu v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Ludmila Paščenková, 05/2012
K Červenému mostu, vedoucímu přes údolí potoka Lesky, je těžké se dostat. Nikde nejsou žádné turistické směrovky. Zadaná GPS nás dovedla na most, ale dostat se pod něj, byl problém. Nebýt ochotného domorodce, který jel před námi na motorce, tak jsme to vzdali.
Ludmila Paščenková, 30.5. 2012
historie

Červený most převádí jednu kolej železniční trati Znojmo-Hrušovany přes údolí potoka Lesky. Železniční viadukt je 90 m dlouhý a 25 m vysoký, jeho 4 oblouky o desetimetrovém vzepětí jsou podepírány více než dvacetimetrovými konickými pilíři. Most je postaven převážně z cihel (odtud jeho název), jen některé jeho části jsou z kamene. Ve své době se jednalo o jednu z největších cihlových staveb svého druhu ve střední Evropě. Nad oblouky mostu je dvoumetrové nadloží a velmi masivně provedený parapet, z jehož roviny vystupují na každé straně tři výstupky. Na stavbu byly použity cihly z místní cihelny v Dolní Lesce. Most byl postaven při budování nové přímé železniční tratě, spojující Brno a Znojmo. Trať stavěla po svolení císaře Františka Josefa I. soukromá společnost Státní dráhy, nicméně stavba mostu byla svěřena italské společnosti Petr Senoruzzi & Togno. Most byl postaven velmi rychle, za 13 měsíců, dokončen v květnu r. 1870…  číst dále

Ludmila Paščenková, E. Horáková podle http://www.znojmocity.cz, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, nakl. Libri 2002; Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., kol. autorů, nakl. Libri 2004, 22.8. 2012

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 městské hradby
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 Althanský palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vrbkův kámen
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 poklona
 poklona
 boží muka
 Tasovice
 poklona
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Papírna
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Chvalovice
 Plenkovice
 Šobes
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tvořihráz
 Lapikus
 Kravsko
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Bohunice
 Svatý Kámen
 Žerotice
 Mikulovice
 Želetice
 Želetice
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Kaja
 Šenkenberk
 Allein
 Čížov
 Niederfladnitz
 Višňové
 Jevišovice
 Lesná
 Hardeggská vyhlídka
 Ratíšovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Skalice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Boskovštejn
Základní informace místa
ID místa: 10856
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama