Červený most (90 m dlouhý, 25 m vysoký) je železničním viaduktem, postaveným v l. 1869–70 na tehdy nově budované trase Znojmo-Brno spol. Státní dráhy, pro kterou most postavila spol. Petr Senoruzzi&Togno. Most, postavený převážně z cihel, byl jednou z největších staveb svého druhu v Evropě.
Hlavní obrázek místa
© Ludmila Paščenková, 05/2012
K Červenému mostu, vedoucímu přes údolí potoka Lesky, je těžké se dostat. Nikde nejsou žádné turistické směrovky. Zadaná GPS nás dovedla na most, ale dostat se pod něj, byl problém. Nebýt ochotného domorodce, který jel před námi na motorce, tak jsme to vzdali.
Ludmila Paščenková, 30.5. 2012
historie

Červený most převádí jednu kolej železniční trati Znojmo-Hrušovany přes údolí potoka Lesky. Železniční viadukt je 90 m dlouhý a 25 m vysoký, jeho 4 oblouky o desetimetrovém vzepětí jsou podepírány více než dvacetimetrovými konickými pilíři. Most je postaven převážně z cihel (odtud jeho název), jen některé jeho části jsou z kamene. Ve své době se jednalo o jednu z největších cihlových staveb svého druhu ve střední Evropě. Nad oblouky mostu je dvoumetrové nadloží a velmi masivně provedený parapet, z jehož roviny vystupují na každé straně tři výstupky. Na stavbu byly použity cihly z místní cihelny v Dolní Lesce. Most byl postaven při budování nové přímé železniční tratě, spojující Brno a Znojmo. Trať stavěla po svolení císaře Františka Josefa I. soukromá společnost Státní dráhy, nicméně stavba mostu byla svěřena italské společnosti Petr Senoruzzi & Togno. Most byl postaven velmi rychle, za 13 měsíců, dokončen v květnu r. 1870…  číst dále

Ludmila Paščenková, E. Horáková podle http://www.znojmocity.cz, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, nakl. Libri 2002; Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., kol. autorů, nakl. Libri 2004, 22.8. 2012

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Znojmo

Místa v okolí

 městské hradby
 Vlkova věž
 Ugartův palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 kostel sv. Michala
 Pražská brána
 Radniční věž
 Althanský palác
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 Louka
 Louka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vrbkův kámen
 vodní nádrž Znojmo
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Dyje
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 Králův stolec
 Popice
 socha sv. Floriána
 poklona
 poklona
 boží muka
 Tasovice
 poklona
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 poklona
 poklona
 kaple sv. Anny
 Papírna
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Chvalovice
 Plenkovice
 Šobes
 malovaný sklep
 sousoší Piety
 Tvořihráz
 Lapikus
 Kravsko
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 Němčičky
 Bohunice
 Svatý Kámen
 Žerotice
 Mikulovice
 Želetice
 Želetice
 Nový Hrádek u Lukova
 Galgen/šibenice
 Horní Dunajovice
 Lechovice
 Lampelberk
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Kaja
 Šenkenberk
 Allein
 Čížov
 Niederfladnitz
 Višňové
 Jevišovice
 Lesná
 Hardeggská vyhlídka
 Ratíšovice
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Jevišovice
 Skalice
 Pavlický dvůr
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 sýpka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Boskovštejn
 Hrádek
 Ctidružice
Základní informace místa
ID místa: 10856
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama