Barokní kostel vznikl přestavbou staršího, zřejmě gotického kostela (středověké jádro), která byla provedena v l. 1710-1712. R. 1798 nahrazen pův. prkenný strop cihlovou klenbou. Od r. 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR. V l. 2002 - 2006 prošel jeho interiér kompletní rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
Kostel je orientovaná podélná jednolodní stavba s odsazeným, segmentově ukončeným presbytářem. K presbytáři na jižní straně přiléhá čtyřboká sakristie. V ose západního průčelí předstupuje hranolová věž, zakončená barokní bání. Podvěží, kterým se vstupuje do kostela, je zaklenuto valeně s výsečemi, presbytář je zaklenut valeně s výsečemi a lunetovým závěrem. Sakristie je zaklenuta valeně s výsečemi, obdobně i loď. Klenba presbytáře i lodě dosedá na přízední polopilíře s římsou. V závěru presbytáře je freska z r. 1965, zobrazující umučení sv. Vavřince (podpis J. Florian). V západní části lodě je hudební kruchta, podklenutá jedním, široce rozkročeným obloukem. Po stranách hlavního oltáře jsou zavěšeny barokní dřevořezby andělů, pocházející z původního oltáře. Paprsková monstrance z konce 17. stol., druhou monstranci z r. 1915 vyrobil podle návrhu Josefa Fanty pražský zlatník Josef Hirsch. Nejstarším zvonem kostela je malý zvonek v sanktusníku z roku 1558. Další zvon je z roku 1675 (zdoben reliéfy Malé Kalvárie a Madony s dítětem, s ornamentálním a nápisovým vlysem, vyrobil jej David Lehner) a dva zvony z let 1971 (dva zvony, zdobené reliéfy sv. Vavřince a sv. Cyrila a Metoděje, s ornamentálními a nápisovými vlysy, které jsou dílem Laetitie Dytrychové). Ve vnější zdi kostela je zasazen náhrobní kámen J. Svobody z roku 1719 s reliéfem ukřižovaného Ježíše Krista. Krucifix u kostela pochází z roku 1835, s korpusem Krista a reliéfem sv. Floriána na podstavci.
E.H. podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., B. Samek a kol., Academia 1994, 9.11. 2013
historie

Ves, která se prvně připomíná r. 1278, byla součástí šebetovského panství premonstrátského kláštera na Hradisku u Olomouce. Kostel sv. Vavřince má středověké jádro (stěny se směrem vzhůru kónicky zužují). V sanktusníku zachován zvonek s letopočtem 1558. Zřejmě roku 1710 byl kostel přestavěn (v publikaci UPMS se uvádí rok 1710, na stránkách obce rok 1712). Při přestavbě bylo zvýšeno obvodové zdivo lodi, loď byla prodloužena a bylo nově uzavřeno kněžiště, byla přidána sakristie a patrně i věž. Také byla vestavěna hudební kruchta a byla upravena okna. Roku 1798 byl nahrazen původní prkenný strop cihlovou klenbou. U kostela stojí krucifix, datován r. 1835. Kostel i krucifix patří od r. 1958 mezi chráněné památky ČR. V letech 2002 - 2006 proběhla kompletní rekonstrukce interiéru kostela. V kostele se pravidelně pořádají bohoslužby.

E.H. podle http://monumnet.npu.cz/; Umělecké památky Moravy a Slezska 1., B. Samek a kol., Academia 1994; http://hornistepanov.cz; http://cs.wikipedia.org, 9.11. 2013

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Horní Štěpánov

Místa v okolí

 Kořenec
 biokoridor Skřípov
 Štěničkův mlýn
 Úsobrno
 hrádek Lipová
 kaple sv. Josefa
 Šebetov
 Šebetov
 Cetkovice
 Jednov
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Martina
 Suchdol
 kaple sv. Anny
 hřebčín Murhof
 rybník Suchý
 partyzánský bunkr
 kaple Panny Marie
 zvonice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kaple sv. Libora
 kaple Panny Marie
 fara na Kalvárii
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Konice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Malé Hradisko
 zvonice sv. Floriána
 Malé Hradisko
 Jaroměřice
 zvonice
 Sudice II.
 Žďárná
 kostel sv. Václava
 Borotín
 Staré Hradisko
 Oborský dvůr
 evangelický kostel
 zvonice
 Hrázný mlýn
 Sudický dvůr
 Březsko
 Vilová kolonie
 Velké Opatovice
 Stražisko
 Čertův hrádek
 boží muka
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Na Pohodlí
 zvonice s přístavbou
 kaple Panny Marie
 Ochoz
 Hrubé kolo
 Ponikev
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Plankenberk
 boží muka
 Biskupice
 Velké Opatovice
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Ptenský Dvorek
 Muzeum Boskovicka
 panský pivovar
 Přemyslovice
 rozhledna Kopaninka
 Kladky
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský dvůr
 synagoga maior
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kaplička
 Boskovice
 Zahálkovy skalky
 venkovská usedlost
 Boskovice
 Puklův mlýn
 kaple sv. Floriána
 Boskovice – Bašta
 napoleonský pomník
 kaple sv. Barbory
 kaple Na Zábraní
 kostel sv. Mikuláše
 Průchodnice
 kaplička
 Přemyslovice
 židovský hřbitov
 zvonice
 Podolí
 zvonice
 Bernovský mlýn
 Přemyslovice
 větrný mlýn
 Odrážkův mlýn
 kaple sv. Václava
 Újezd u Boskovic
 větrný mlýn
 Raková
 kostel sv. Martina
 Ptení
 boží muka
 Pilávka
 Biskoupka
 kaple Panny Marie
 Zámeček
 kalvárie
 Městisko
 kostel sv. Vavřince
 Vrážné
 Vícov
 červený kříž
 Rovná
 kostel sv. Floriána
 Oberská vrata
 kaplička
 Svitávka
 Smilův hrad
 Bílovice
 boží muka
 Kruhovský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Bohuslavice
 kaple sv. Anny
 Hluchov
 Sloup
 Sloup
 kaple
 boží muka
 Krakovec
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Starý Plumlov
 Špránek
 boží muka
 Roubanina
 cvičné bunkry S1, S2
 Křenov
 Žárovice
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Vilémov
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 fara
 Velký Chlum
 zaniklá kaple
 Osina
 starý hřbitov
 kaple sv. Isidora
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Štěpánov
798 47 Horní Štěpánov 159
Tel: 582 333 956
Základní informace místa
ID místa: 11347
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama