Původně tvrz, později nevelký zámeček, dnes rozsáhlý, pozdně barokní zámek. V letech 1797 až 1945 patřil hrabatům z Herbersteinu, kteří jej upravili empirově a později novobarokně. R. 1978 vyhořelo jižní křídlo a bylo nahrazeno novostavbou.
Hlavní obrázek místa
Západní křídlo
© Roman Krejčí 8.9.2002
V současné době je v zámku umístěn městský úřad. Stejnou adresu má i městské muzeum s pamětní síní ak. sochaře K. Otáhala, který žil ve Velkých Opatovicích 30 roků.
L.P., 20.7. 2006
turistické

Celý zámek je zajímavým příkladem nakládání s historickými památkami za minulého režimu. Pro milovníky současné architekty je jistě zajímavý novotvar zamýšleného kulturního sálu a jeho zapojení do zámeckého tělesa.

de ardoise, 14.11. 2005

historie

Historie zámku ve Velkých Opatovicích

Ve 14. století byly v Opatovicích zbudovány dvě tvrze - horní a dolní. V místě horní tvrze později vznikl dnešní zámek, na místě dolní tvrzem která zanikla již v 15 .století, dnes stojí dům č. popisné 71. Počátkem 18. století přebudovali Věžníkové tvrz na nevelký barokní zámek a v místech vodních příkopů zřídili park. V polovině 18. století pak Salm-Neuburkové přestavěli zámek v rozsáhlý soubor přízemních staveb, přičemž byla původní stavba pojata do jižního křídla - letopočet dokončení přestavby v roce 1757 je uveden na vstupním portále. V letech 1797 - 1945 pak náležel zámek rodu Herberštejnů. Za nich proběhly dílčí stavební úpravy v letech 1908 - 1911 - byla například zbudována neobarokní věž a zřízeno mansardové patro. Po roce 1945 sloužil zámek obecním účelům. V roce 1978 část zámku vyhořela a byl zbořen spojovací trakt. Zámek je od té doby rozdělen různým obecním institucím, v jeho částech sídlí muzeum, kino,…  číst dále

Kolektiv autorů, Hrady a zámky na Moravě, 1987, Praha; de ardoise., 14.11. 2005

otvíračka

Městské muzeum umístěné v zámku je přístupné jen po předchozí dodhodě. Prostory zámku, kde sídlí městský úřad jsou přístupné v jeho úředních hodinách.

20.7. 2006

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Velké Opatovice

Místa v okolí

 Velké Opatovice
 napoleonský pomník
 Borotín
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 kaplička
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Cetkovice
 Roubanina
 fara na Kalvárii
 Jaroměřice
 Křenov
 Biskupice
 Rumberk
 Hrubé kolo
 Šebetov
 Šebetov
 kostel sv. Vavřince
 fara
 kalvárie
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Isidora
 Úsobrno
 Štěničkův mlýn
 Plankenberk
 Podolí
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Sudický dvůr
 archeopark Isarno
 Vrážné
 kaple sv. Marka
 Kořenec
 Sudice II.
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 biokoridor Skřípov
 Cimburk
 Dlouhá Loučka
 Zahálkovy skalky
 Svitávka
 kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 Kladky
 zvonice
 kostel Všech svatých
 Křetín
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Jeronýma
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 kostel Všech svatých
 panský dvůr
 hřebčín Murhof
 Hradisko
 kaple sv. Antonína
 Bělá nad Svitavou
 jízdárna
 zámecký skleník
 židovský hřbitov
 Boskovice
 socha sv. Libora
 panský pivovar
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Sebranice
 Boskovice – Bašta
 rychta se žudrem
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Rovná
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Libora
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Burianova rozhledna
 venkovská usedlost
 Vraní Hora
 rybník Suchý
 Radkov
 Údolní mlýn
 hrádek Lipová
 kostel sv. Stanislava
 Vranová Lhota
 kaple sv. Josefa
 Rozsíčka
 Boršov
 panský dvůr
 Voděrady
 kaple sv. Josefa
 Kunštát
 kostel sv. Kateřiny
 Střítež
 kaple M. Jana Husa
 partyzánský bunkr
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 Lány
Kontaktní informace
Zámek Velké Opatovice
Zámek 14
679 63 Velké Opatovice
Majitel
Město Velké Opatovice
Tel: Muzeum: +420 516 477 487 MÚ:+420 516 477 321
http://www.velkeopatovice.cz/
sekretarka@velkeopatovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 2194
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama