Původně hřbitovní kaple. Založena roku 1707. Významná raně barokní stavba. Přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu. Vymalována roku 1729. Střechu tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou. R. 2004 získala od farnosti kapli obec. Ve státním seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Isidora v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Křenov leží v okrese Svitavy. Najdeme ji 10 km jižně od Moravské Třebové, 18 km jihovýchodně od Svitav nebo 9 km severozápadně od Jevíčka. Do obce je spojení autobusy jak z Moravské Třebové, tak z Jevíčka. Železniční trať zde, ani poblíž žádná nevede. Kapli sv. Isidora najdeme u hřbitova, u silnice II/366, která vede do Hradce nad Svitavou a Svitav.
Pavel Vítek, 3.12. 2021
popis

Střechu kaple sv. Isidora tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou, kryta břidlicí, s valbovou střechou na sakristii. Průčelí členěno dvojicemi toskánských pilastrů, nesoucích kladí z hladkého vlysu a profilované římsy. Mezi pilastry jsou oválná okna se čtyřtabulkovým členěním. Vstupní portál s kapkami, profilovaný obvodovou lištou a mělkým ústupkem. Nade dveřmi trojúhelný fronton. Dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé, o čtyřech obdélných výplních. Interiér sklenut kopulí, nesenou dvojicemi pilastrů, propojených plným kladím, které se kolem horních toskánských hlavic zalamuje. Pod kladím jsou pilastry bohatě tvarované jako korintské hlavice. Vlys má bohatou štukovou dekoraci s festony nad hlavicemi pilastrů. Na kopuli fresky Osmi kůrů andělských z r. 1727. Kruchta je zděná. Klenbu nesou dvojice zkrácených toskánských pilastrů, mezi nimi drobné niky. Ve výsečích jsou velké segmentové niky. Pod kruchtu vložen zděný útvar s dřevěným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

historie

Původně hřbitovní kaple sv. Isidora byla založena roku 1707. Jde o významnou centrální raně barokní stavbu. Je to přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu s pravoúhlou sakristií na východní straně. Vymalováno Kryštofem Handkem roku 1729. Na kruchtě tři lidové olejové malby s výjevy ze života sv. Isidora.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

pověsti

Svatý Isidor z Madridu zvaný též Isidor Rolník se narodil asi roku 1070. Celý život pracoval na poli, a proto je patronem zemědělců a dobré úrody, bývá vzýván jako ochránce proti suchu. Proslavil se zbožností a dobrým srdcem. Isidor chodil každé ráno na mši. Potom si pilně hleděl své práce ve dvoře i na poli, přitom se však také často modlil. Opakovaně byl ostatními čeledíny podezírán z toho, že kvůli modlitbám zanedbává práci. Hospodář se proto jednou šel sám přesvědčit, zda Isidor nechodí na pole pozdě. Isidor šel jako vždy na mši a opravdu přijel se svým pluhem později než ostatní. Hospodář mu chtěl vyčinit, ale v tu chvíli vedle něj spatřil dva anděly, kteří mu pomáhali orat. Výjev s anděly je na podobiznách tohoto světce velmi často zobrazován. Další legendární epizoda vypráví o zázračném vykopání studny v místě u Madridu, kde byl nedostatek vody. Isidor, člověk plný lásky k lidem, ji tam tehdy kopal několik měsíců.…  číst dále

http://www.catholica.cz, 3.12. 2021

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama