Původně hřbitovní kaple. Založena roku 1707. Významná raně barokní stavba. Přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu. Vymalována roku 1729. Střechu tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou. R. 2004 získala od farnosti kapli obec. Ve státním seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Isidora v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Křenov leží v okrese Svitavy. Najdeme ji 10 km jižně od Moravské Třebové, 18 km jihovýchodně od Svitav nebo 9 km severozápadně od Jevíčka. Do obce je spojení autobusy jak z Moravské Třebové, tak z Jevíčka. Železniční trať zde, ani poblíž žádná nevede. Kapli sv. Isidora najdeme u hřbitova, u silnice II/366, která vede do Hradce nad Svitavou a Svitav.
Pavel Vítek, 3.12. 2021
popis

Střechu kaple sv. Isidora tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou, kryta břidlicí, s valbovou střechou na sakristii. Průčelí členěno dvojicemi toskánských pilastrů, nesoucích kladí z hladkého vlysu a profilované římsy. Mezi pilastry jsou oválná okna se čtyřtabulkovým členěním. Vstupní portál s kapkami, profilovaný obvodovou lištou a mělkým ústupkem. Nade dveřmi trojúhelný fronton. Dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé, o čtyřech obdélných výplních. Interiér sklenut kopulí, nesenou dvojicemi pilastrů, propojených plným kladím, které se kolem horních toskánských hlavic zalamuje. Pod kladím jsou pilastry bohatě tvarované jako korintské hlavice. Vlys má bohatou štukovou dekoraci s festony nad hlavicemi pilastrů. Na kopuli fresky Osmi kůrů andělských z r. 1727. Kruchta je zděná. Klenbu nesou dvojice zkrácených toskánských pilastrů, mezi nimi drobné niky. Ve výsečích jsou velké segmentové niky. Pod kruchtu vložen zděný útvar s dřevěným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

historie

Původně hřbitovní kaple sv. Isidora byla založena roku 1707. Jde o významnou centrální raně barokní stavbu. Je to přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu s pravoúhlou sakristií na východní straně. Vymalováno Kryštofem Handkem roku 1729. Na kruchtě tři lidové olejové malby s výjevy ze života sv. Isidora.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

pověsti

Svatý Isidor z Madridu zvaný též Isidor Rolník se narodil asi roku 1070. Celý život pracoval na poli, a proto je patronem zemědělců a dobré úrody, bývá vzýván jako ochránce proti suchu. Proslavil se zbožností a dobrým srdcem. Isidor chodil každé ráno na mši. Potom si pilně hleděl své práce ve dvoře i na poli, přitom se však také často modlil. Opakovaně byl ostatními čeledíny podezírán z toho, že kvůli modlitbám zanedbává práci. Hospodář se proto jednou šel sám přesvědčit, zda Isidor nechodí na pole pozdě. Isidor šel jako vždy na mši a opravdu přijel se svým pluhem později než ostatní. Hospodář mu chtěl vyčinit, ale v tu chvíli vedle něj spatřil dva anděly, kteří mu pomáhali orat. Výjev s anděly je na podobiznách tohoto světce velmi často zobrazován. Další legendární epizoda vypráví o zázračném vykopání studny v místě u Madridu, kde byl nedostatek vody. Isidor, člověk plný lásky k lidem, ji tam tehdy kopal několik měsíců.…  číst dále

http://www.catholica.cz, 3.12. 2021

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

 fara
 Křenov
 Dlouhá Loučka
 kaplička
 napoleonský pomník
 kostel sv. Anny
 Roubanina
 morový sloup
 Boršov
 kaple sv. Marka
 městská věž
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Jevíčko
 Velké Opatovice
 Cimburk
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 křížová cesta
 Rumberk
 Kalvárie
 lapidárium
 Velké Opatovice
 Udánky
 Biskupice
 Údolní mlýn
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Hrubé kolo
 Radkov
 Vrážné
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 kostel Všech svatých
 fara na Kalvárii
 Bělá nad Svitavou
 Borotín
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 Plankenberk
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 Lány
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 porodní tábor
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 Vraní Hora
 sloup Panny Marie
 Langrova vila
 Zahálkovy skalky
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Vranová Lhota
 Úsobrno
 Křetín
 Střítež
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Mikuláše
 Šebetov
 Šebetov
 kaple sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Mikuláše
 Rozsíčka
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Crhov
Základní informace místa
ID místa: 16101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama