Původně hřbitovní kaple. Založena roku 1707. Významná raně barokní stavba. Přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu. Vymalována roku 1729. Střechu tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou. R. 2004 získala od farnosti kapli obec. Ve státním seznamu kulturních památek od r. 1964.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Isidora v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Křenov leží v okrese Svitavy. Najdeme ji 10 km jižně od Moravské Třebové, 18 km jihovýchodně od Svitav nebo 9 km severozápadně od Jevíčka. Do obce je spojení autobusy jak z Moravské Třebové, tak z Jevíčka. Železniční trať zde, ani poblíž žádná nevede. Kapli sv. Isidora najdeme u hřbitova, u silnice II/366, která vede do Hradce nad Svitavou a Svitav.
Pavel Vítek, 3.12. 2021
popis

Střechu kaple sv. Isidora tvoří cibulovitá helmice s osmibokou lucernou, kryta břidlicí, s valbovou střechou na sakristii. Průčelí členěno dvojicemi toskánských pilastrů, nesoucích kladí z hladkého vlysu a profilované římsy. Mezi pilastry jsou oválná okna se čtyřtabulkovým členěním. Vstupní portál s kapkami, profilovaný obvodovou lištou a mělkým ústupkem. Nade dveřmi trojúhelný fronton. Dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé, o čtyřech obdélných výplních. Interiér sklenut kopulí, nesenou dvojicemi pilastrů, propojených plným kladím, které se kolem horních toskánských hlavic zalamuje. Pod kladím jsou pilastry bohatě tvarované jako korintské hlavice. Vlys má bohatou štukovou dekoraci s festony nad hlavicemi pilastrů. Na kopuli fresky Osmi kůrů andělských z r. 1727. Kruchta je zděná. Klenbu nesou dvojice zkrácených toskánských pilastrů, mezi nimi drobné niky. Ve výsečích jsou velké segmentové niky. Pod kruchtu vložen zděný útvar s dřevěným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

historie

Původně hřbitovní kaple sv. Isidora byla založena roku 1707. Jde o významnou centrální raně barokní stavbu. Je to přibližně orientovaná kaple oválného půdorysu s pravoúhlou sakristií na východní straně. Vymalováno Kryštofem Handkem roku 1729. Na kruchtě tři lidové olejové malby s výjevy ze života sv. Isidora.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-kromeriz/inspirujte-se/35161-objev-obrazu-z-legendy-sv-isidora-v-kapli-sv-isidora-v-krenove, 3.12. 2021

pověsti

Svatý Isidor z Madridu zvaný též Isidor Rolník se narodil asi roku 1070. Celý život pracoval na poli, a proto je patronem zemědělců a dobré úrody, bývá vzýván jako ochránce proti suchu. Proslavil se zbožností a dobrým srdcem. Isidor chodil každé ráno na mši. Potom si pilně hleděl své práce ve dvoře i na poli, přitom se však také často modlil. Opakovaně byl ostatními čeledíny podezírán z toho, že kvůli modlitbám zanedbává práci. Hospodář se proto jednou šel sám přesvědčit, zda Isidor nechodí na pole pozdě. Isidor šel jako vždy na mši a opravdu přijel se svým pluhem později než ostatní. Hospodář mu chtěl vyčinit, ale v tu chvíli vedle něj spatřil dva anděly, kteří mu pomáhali orat. Výjev s anděly je na podobiznách tohoto světce velmi často zobrazován. Další legendární epizoda vypráví o zázračném vykopání studny v místě u Madridu, kde byl nedostatek vody. Isidor, člověk plný lásky k lidem, ji tam tehdy kopal několik měsíců.…  číst dále

http://www.catholica.cz, 3.12. 2021

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

 pranýř
 fara
 Křenov
 Dlouhá Loučka
 kaplička
 Rohová
 ústavní kostelík
 napoleonský pomník
 kostel sv. Anny
 Roubanina
 morový sloup
 Boršov
 kaple sv. Marka
 městská věž
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Jevíčko
 kašna
 Velké Opatovice
 Cimburk
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 křížová cesta
 Rumberk
 Kalvárie
 lapidárium
 Velké Opatovice
 Udánky
 Radkov
 Biskupice
 Údolní mlýn
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Hrubé kolo
 Radkov
 Vrážné
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 kostel Všech svatých
 fara na Kalvárii
 Bělá nad Svitavou
 Borotín
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 Plankenberk
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 Lány
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 porodní tábor
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 Vraní Hora
 sloup Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 sousoší Pieta
 Zahálkovy skalky
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Vranová Lhota
 Úsobrno
 Křetín
 Střítež
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Mikuláše
 Šebetov
 Šebetov
 kaple sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Mikuláše
 Rozsíčka
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Crhov
Základní informace místa
ID místa: 16101
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama