Kaple sv. Anny v osadě Nový Dvůr, která patří k obci Jaroměřice u Jevíčka na Malé Hané. Bližší údaje o vzniku kaple nejsou známy.
Hlavní obrázek místa
Současný stav
© Michal Schuster, 07/2008
Osada Nový Dvůr se nachází v pěkném údolí potoka Úsobrnky mezi obcemi Úsobrno, kde můžete navštívit pověstmi opředený kopec Durana s pozůstatky hradu, a Jaroměřice, jež nabízí ke shlédnutí kromě jiného renesanční zámek s jedinečnou sgrafitovou výzdobou a unikátní barokní poutní komplex s křížovou cestou na hoře Kalvárii.
Michal Schuster, 7.10. 2008
historie

Malá kaple zasvěcená svaté Anně v osadě Nový Dvůr, která náleží k obci Jaroměřice u Jevíčka na Malé Hané. Kaple je jednou z nejstarších památek osady.

Osada Nový Dvůr (jinak zván také jako Famileje) byl založen při panském dvoře majitelem jaroměřického panství Františkem Michalem Šubířem z Chobyně někdy mezi lety 1727-1735. Bližší údaje o vzniku místní kaple nejsou známy. Podle tradice však na ni nosili kamení poutníci z Moravského Slovácka, přicházející v procesích na tzv. slováckou pouť , která se každoročně kolem svátku Nanebevstoupení Páně konala na nedalekém poutním místě Kalvárii nad obcí Jaroměřice. Vnitřek kaple byl vyzdoben svatými obrazy a soškami, z nichž nejstarší a nejvzácnější byla dřevěná socha sv. Anny Samatřetí. Ve věžičce kaple byl umístěn zvon, kterým se pravidelně odbíjelo. Ten však byl odsud za druhé světové války odvezen do kostela na Kalvárii a již se nevrátil. Nový zvon tu byl společně s novými hodinami umístěn až roku 2008. Kaple prošla během své existence značnými úpravami. Ta poslední nahradila původní přidlicovou střešní krytinu za měděnou, přidala nový zvon,…  číst dále

Michal Schuster, 6.10. 2008

pověsti

Pověst o nalezení obrazu sv. Anny

Ke kapli sv. Anny se váže také zvláštní pověst pojící se k válečnému roku 1866, kdy do českých a moravských zemí vnikla pruská armáda a krajem se šířila cholera. V Novém Dvoře v domku č. 9 měl tamní truhlář tři noci po sobě sen, že za komínem pod deskami je obraz svaté Anny. Nedalo mu to, šel se tam podívat a obraz skutečně našel. Zavěsil jej do kaple a lidé se k obrazu od té doby chodili modlit, zvláště pak za ochranu proti choleře. Přitom slíbili, že jestliže přežijí, dají každý rok určitou sumu peněz na mši, jež se bude sloužit právě ve svátek svaté Anny, tj. 26. července. Cholera se pak prý osadě opravdu vyhnula a od té doby byla v Novém Dvoře svatá Anna velice uctívána. A když si prý jednou jakýsi Nechuta zavolal na svátek sv. Anny tesaře, aby mu spravil krov, ze seker sršely jiskry. Tesaři je museli odložit, klekli si a modlili se.

Pinkava, Jaroslav: Pod vrchem Lavičná. Obecní úřad Jaroměřice, 1991., 7.10. 2008

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jaroměřice

Místa v okolí

 fara na Kalvárii
 Úsobrno
 Jaroměřice
 Cetkovice
 Hrubé kolo
 Biskupice
 synagoga
 Jevíčko
 městská věž
 Plankenberk
 biokoridor Skřípov
 kaple sv. Anny
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 napoleonský pomník
 Velké Opatovice
 kaple Panny Marie
 Velké Opatovice
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Zahálkovy skalky
 hřebčín Murhof
 Kladky
 Borotín
 kaple sv. Antonína
 Štěničkův mlýn
 Šebetov
 socha sv. Libora
 Šebetov
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Vrážné
 kaple sv. Libora
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaplička
 zvonice
 Kořenec
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Anny
 Ponikev
 kaple Panny Marie
 venkovská usedlost
 boží muka
 Březsko
 Konice
 socha sv. Floriána
 socha sv. Floriána
 Průchodnice
 Odrážkův mlýn
 kaple sv. Marka
 hrádek Lipová
 studánka U Oběšence
 Jednov
 Ochoz
 Křenov
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 boží muka
 Suchdol
 kaple sv. Anny
 Cimburk
 morový sloup
 kaple sv. Anny
 zvonice s přístavbou
 Sudický dvůr
 kaple Panny Marie
 Sudice II.
 Pilávka
 Roubanina
 větrný mlýn
 Špránek
 Vranová Lhota
 fara
 kaple sv. Martina
 Vraní Hora
 kaple Panny Marie
 Hrázný mlýn
 kaple sv. Isidora
 zvonice
 Podolí
 Raková
 rybník Suchý
 kaple
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Vilová kolonie
 boží muka
 lesovna
 Stražisko
 kostel sv. Gotharda
 Rumberk
 Bouzov
 panský mlýn
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 historický areál
 Přemyslovice
 Muzeum Boskovicka
 Bohuslavice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Žďárná
 radnice
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 panský dvůr
 panský pivovar
 kaple M. Jana Husa
 zvonice sv. Floriána
 Malé Hradisko
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 jízdárna
 zámecký skleník
 kaple sv. Floriána
 Staré Hradisko
 Letovice
 Dlouhá Loučka
 Boskovice
 kaple sv. Barbory
 Přemyslovice
 Ptenský Dvorek
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 archeopark Isarno
 Přemyslovice
 židovský hřbitov
 Střítež
 vodní panský mlýn
 Na Pohodlí
 Svitávka
 Čertův hrádek
 kaplička
 Podolí
 Vápenka
 Obersko
 zaniklá kaple
 Újezd u Boskovic
 Rovná
 Bernovský mlýn
 Lechovice
 kaplička
 kaple Na Zábraní
 kostel sv. Martina
 Ptení
 Rohová
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Biskoupka
 Městisko
 koželužna
 kostel sv. Floriána
 Vícov
 Červená Lhota
 kaple
 kostel sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Oberská vrata
 boží muka
 Voděrady
Základní informace místa
ID místa: 6853
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama