Panský pivovar v r. 1674 založil nebo přestavěl držitel boskovického panství Jan Bohuš Václav Morkovský ze Zástřizl. Pivovar fungoval do r. 1951. Od r. 2018 je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Boskovice jsou moravským městem ležícím na hranicích Drahanské vrchoviny v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od okresního města a 33 km severně od Brna. Nejvýznamnější památkou a turistickým cílem je mohutná zřícenina hradu ze 13. století. K dalším památkám patří například synagoga s židovským ghettem, kostel sv. Jakuba Staršího, kostel Všech svatých, radnice nebo barokní rezidence. Za navštívení stojí i expozice muzea nacházející se v několika, také již výše zmíněných budovách a empírový zámek s parkem a několika dalšími objekty. K majetku panstva patřil také pivovar stojící na rohu ulice Podhradí a Sušická, který je též kulturní památkou.
Luděk Vláčil, 20.10. 2019
popis

Bývalý panský pivovar v Boskovicích je mimořádným dokladem podoby a vývoje raně novověkého šlechtického řemeslného pivovaru v průmyslový pivovar 2. poloviny 19. a 1. poloviny 20. století. Pivovar je dvoutraktová renesanční budova s barokní členěnou střechou, charakteristická komínem s otočným nástavcem. Na jižní straně vlevo od slunečních hodin jsou dvě malá okna s kamenným ostěním nesoucí dataci 1674 a iniciály IBWMZZ označují jméno tehdejšího majitele panství Jana Bohuše Václava Morkovského ze Zástřizl. V čele stojí značně znehodnocená budova bývalého pivovarského hostince, která není předmětem ochrany. Přestože se původní vybavení nedochovalo, vyniká objekt značným množstvím památkově hodnotných prvků ze 17. až počátku 20. století.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.regionboskovicko.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 20.10. 2019

historie

Renesanční panský pivovar vznikl s nejvyšší pravděpodobností v průběhu 17. století. Dochovaná datace na ostěních oken s nápisem napovídá, že pivovar založil, nebo přestavěl v roce 1674 držitele boskovického panství Jana Bohuš Václav Morkovský ze Zástřizl. Reliéfy zástřizlovských lilií doplňující letopočty pak jasně označují jako stavebníka pivovaru, Morkovské ze Zástřizl, vlastníka panství v letech 1567–1688. Smrtí Jana Bohuše rod vymírá po meči a vdova Zuzana Kateřina Liborie Prakšická ze Zástřizl převádí novým sňatkem s knížetem Walterem Xaverem z Dietrichsteina Boskovice do majetku Dietrichsteinů. Za posledních šlechtických vlastníků pivovar (Parostrojní pivovar Mensdorff-Pouilly Boskovice, Pivovar a sladovna Alfonse Karla hraběte Mensdorffa-Pouillyho) produkoval 12 000 hektolitrů piva ročně. Z roku 1932 se zachovalo zaměření a popis budov od stavitele Františka Wernera. V té době měl pivovar tři lednice a restauraci.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.regionboskovicko.cz, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 20.10. 2019

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 jízdárna
 zámecký skleník
 Boskovice - Rezidence
 Boskovice
 panský dvůr
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Muzeum Boskovicka
 radnice
 evangelický kostel
 synagoga maior
 boží muka
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 boží muka
 Rovná
 Sudice II.
 kostel sv. Vavřince
 Sudický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Svitávka
 větrný mlýn
 boží muka
 Podolí
 kostel sv. Marka
 rybník Suchý
 Žďárná
 Malý Chlum
 Sebranice
 Malý Chlum
 rychta se žudrem
 Velký Chlum
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Šebetov
 Voděrady
 Kořenec
 Štěničkův mlýn
 Petrovice
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Sloup
 Sloup
 Drnovice
 Letovice
 evangelický kostel
 Hradisko
 Drnovice
 kostel sv. Prokopa
 Hřebenáč
 Oborský dvůr
 Kůlna
 boží muka
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Lysice
 boží muka
 Borotín
 Podvrší
 archeopark Isarno
 kostel sv. Stanislava
 Cetkovice
 Porčův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Kunštát
 Rychvald
 vápenka Malá dohoda
 Burianova rozhledna
 boží muka
 Holštejn
 kaple sv. Josefa
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 Koňský spád
 Vápenka
 Velké Opatovice
 propast Macocha
 boží muka
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 Ostrov u Macochy
 Blansko
 boží muka
 Lečenec
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 Černá skála
 kostel sv. Martina
 hrádek Lipová
 Kateřinská jeskyně
 Velké Opatovice
 Rytířská jeskyně
 Čertův most
 zvonice
 Úsobrno
 Dvorce
 Milonice
 Hlaváčkův kříž
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 boží muka
 Milonice
 partyzánský bunkr
 Krchůvek
 biokoridor Skřípov
 kříž na Zálomí
 Babylon u Kozárova
 Roubanina
 Rumberk
 Újezd u Černé Hory
 Rozstání
 Trmačov
 Rozsíčka
 Jedovnice
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Libora
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 14433
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama