Největší evangelický kostel na Moravě, atypicky doplněný dvojvěžovým průčelím. Vystavěn v letech 1826-1844 na místě staršího tolerančního kostela z r. 1782. V 60. letech 19. století přistavěny věže. Ve věži unikátní mechanismus nahrazující zvonění zvonů - technická kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
dvojvěžové průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 05/2015
Evangelický kostel ve Vanovicích na Boskovicku je nejen dominantou obce, ale především největší evangelický kostel na Moravě. Svým dvouvěžovým průčelím dominuje z dálky obci a okolní krajině a i touto raritou v rámci evangelických chrámů se řadí mezi pozoruhodné stavby. Nalézá se na horním, západním konci obce v těsném sousedství evangelické fary. V levé věži se nachází unikátní mechanismus napodobující zvonění zvonů, v současnosti prohlášený za technickou kulturní památku.
© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015
popis

Vanovický evangelický kostel tvoří mohutná trojlodní stavba s dominujícím dvojvěžovým průčelím obráceným k jihu, naopak k severu je orientováno půlkruhově zakončené, jen mírně ustoupené presbyterium. Fasádu hlavního průčelí zdobí mělké pilastry s profilovanými hlavicemi, celý obvod stavby završuje profilovaná korunní římsa, která probíhá i hlavním průčelím a odděluje tak vlastní dvojvěžové průčelí od spodní části chrámu. Dvojice hranolových věží je zastřešena vysokými jehlancovými střechami. I fasádu dvojvěží člení mělké nárožní lizény a ozdobný ozub při korunní římse. V členěném štítě mezi věžemi je umístěn hodinový ciferník. Mohutný trojlodní interiér kostela je prostý, jak káže evangelická tradice. Boční lodě jsou v patře opatřeny ochozy s ozdobnou balustrádou zábradlí. Celek je zaklenut plackovou klenbou. Nad vstupní předsíní se rozkládá kúrie s cennými varhanami.

© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015

historie

Nejstarší kostel evangelíků, tzv. toleranční kostel, byl ve Vanovicích vysvěcen 15. 10. 1782. Jelikož však toleranční kostely nesměly mít věž ani zvony, byl chrám menší a nevýrazný. V roce 1826 byla zahájena stavba nového prostorného evangelického kostela, která se však protáhla až do roku 1844. Tehdejší stavba, i když dosahovala současných rozměrů, však stále postrádala i nadále zakázanou věž. Po zrušení tohoto zákazu byla postavena nejprve levá věž (1863) a do roku 1868 i druhá. Ještě před dostavbou věží obešel tehdejší vanovický farář zajímavým způsobem nařízení o zvonech: z železáren firmy Krupp v německém Essenu nechal objednat speciální zařízení, tři velká pera z lité oceli v podobě velkých ladiček, do kterých pomocí točení kliky postupně narážela instalovaná kladiva, která tak rozeznívala ocelové ladičky a napodobovala zvuk tří bijících zvonů. Nejprve tento vynález vzbudil nemalý rozruch a úřady jej nechtěly…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 23.4. 2015

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vanovice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Borotín
 Velké Opatovice
 kostel sv. Marka
 Cetkovice
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Šebetov
 Podolí
 Sudický dvůr
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Sudice II.
 Letovice
 napoleonský pomník
 Roubanina
 ústavní kostelík
 archeopark Isarno
 Jevíčko
 boží muka
 městská věž
 synagoga
 Svitávka
 boží muka
 Kořenec
 Rumberk
 fara na Kalvárii
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 radnice
 Úsobrno
 kaplička
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 Jaroměřice
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sebranice
 Rovná
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Křenov
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Vavřince
 rybník Suchý
 kostel sv. Vavřince
 Burianova rozhledna
 kalvárie
 fara
 Voděrady
 kostel sv. Stanislava
 Plankenberk
 pranýř
 kaple sv. Isidora
 Žďárná
 Kunštát
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Vrážné
 Drnovice
 hrádek Lipová
 Drnovice
 Rozsíčka
 větrný mlýn
 zvonice
 kaple Panny Marie
 hřebčín Murhof
 kostel sv. Kateřiny
 Zahálkovy skalky
 Velký Chlum
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 Oborský dvůr
 Kladky
 Lysice
 boží muka
 Rychvald
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Babylon u Kozárova
Základní informace místa
ID místa: 12148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama