Největší evangelický kostel na Moravě, atypicky doplněný dvojvěžovým průčelím. Vystavěn v letech 1826-1844 na místě staršího tolerančního kostela z r. 1782. V 60. letech 19. století přistavěny věže. Ve věži unikátní mechanismus nahrazující zvonění zvonů - technická kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
dvojvěžové průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 05/2015
Evangelický kostel ve Vanovicích na Boskovicku je nejen dominantou obce, ale především největší evangelický kostel na Moravě. Svým dvouvěžovým průčelím dominuje z dálky obci a okolní krajině a i touto raritou v rámci evangelických chrámů se řadí mezi pozoruhodné stavby. Nalézá se na horním, západním konci obce v těsném sousedství evangelické fary. V levé věži se nachází unikátní mechanismus napodobující zvonění zvonů, v současnosti prohlášený za technickou kulturní památku.
© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015
popis

Vanovický evangelický kostel tvoří mohutná trojlodní stavba s dominujícím dvojvěžovým průčelím obráceným k jihu, naopak k severu je orientováno půlkruhově zakončené, jen mírně ustoupené presbyterium. Fasádu hlavního průčelí zdobí mělké pilastry s profilovanými hlavicemi, celý obvod stavby završuje profilovaná korunní římsa, která probíhá i hlavním průčelím a odděluje tak vlastní dvojvěžové průčelí od spodní části chrámu. Dvojice hranolových věží je zastřešena vysokými jehlancovými střechami. I fasádu dvojvěží člení mělké nárožní lizény a ozdobný ozub při korunní římse. V členěném štítě mezi věžemi je umístěn hodinový ciferník. Mohutný trojlodní interiér kostela je prostý, jak káže evangelická tradice. Boční lodě jsou v patře opatřeny ochozy s ozdobnou balustrádou zábradlí. Celek je zaklenut plackovou klenbou. Nad vstupní předsíní se rozkládá kúrie s cennými varhanami.

© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015

historie

Nejstarší kostel evangelíků, tzv. toleranční kostel, byl ve Vanovicích vysvěcen 15. 10. 1782. Jelikož však toleranční kostely nesměly mít věž ani zvony, byl chrám menší a nevýrazný. V roce 1826 byla zahájena stavba nového prostorného evangelického kostela, která se však protáhla až do roku 1844. Tehdejší stavba, i když dosahovala současných rozměrů, však stále postrádala i nadále zakázanou věž. Po zrušení tohoto zákazu byla postavena nejprve levá věž (1863) a do roku 1868 i druhá. Ještě před dostavbou věží obešel tehdejší vanovický farář zajímavým způsobem nařízení o zvonech: z železáren firmy Krupp v německém Essenu nechal objednat speciální zařízení, tři velká pera z lité oceli v podobě velkých ladiček, do kterých pomocí točení kliky postupně narážela instalovaná kladiva, která tak rozeznívala ocelové ladičky a napodobovala zvuk tří bijících zvonů. Nejprve tento vynález vzbudil nemalý rozruch a úřady jej nechtěly…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 23.4. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vanovice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Borotín
 Velké Opatovice
 kostel sv. Marka
 Cetkovice
 Šebetov
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Podolí
 Sudický dvůr
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Sudice II.
 Letovice
 Roubanina
 napoleonský pomník
 archeopark Isarno
 Jevíčko
 boží muka
 městská věž
 Svitávka
 synagoga
 boží muka
 Kořenec
 Rumberk
 fara na Kalvárii
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 radnice
 Úsobrno
 Boskovice - Rezidence
 židovský hřbitov
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Jaroměřice
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Rovná
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Křenov
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Vavřince
 rybník Suchý
 kostel sv. Vavřince
 Burianova rozhledna
 Voděrady
 kostel sv. Stanislava
 Plankenberk
 Žďárná
 Kunštát
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 hrádek Lipová
 Drnovice
 Vrážné
 Drnovice
 Rozsíčka
 větrný mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 hřebčín Murhof
 Velký Chlum
 kostel Všech svatých
 Zahálkovy skalky
 Bělá nad Svitavou
 boží muka
 Oborský dvůr
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Kladky
 Lysice
 boží muka
 Rychvald
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Babylon u Kozárova
Základní informace místa
ID místa: 12148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama