Největší evangelický kostel na Moravě, atypicky doplněný dvojvěžovým průčelím. Vystavěn v letech 1826-1844 na místě staršího tolerančního kostela z r. 1782. V 60. letech 19. století přistavěny věže. Ve věži unikátní mechanismus nahrazující zvonění zvonů - technická kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
dvojvěžové průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 05/2015
Evangelický kostel ve Vanovicích na Boskovicku je nejen dominantou obce, ale především největší evangelický kostel na Moravě. Svým dvouvěžovým průčelím dominuje z dálky obci a okolní krajině a i touto raritou v rámci evangelických chrámů se řadí mezi pozoruhodné stavby. Nalézá se na horním, západním konci obce v těsném sousedství evangelické fary. V levé věži se nachází unikátní mechanismus napodobující zvonění zvonů, v současnosti prohlášený za technickou kulturní památku.
© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015
popis

Vanovický evangelický kostel tvoří mohutná trojlodní stavba s dominujícím dvojvěžovým průčelím obráceným k jihu, naopak k severu je orientováno půlkruhově zakončené, jen mírně ustoupené presbyterium. Fasádu hlavního průčelí zdobí mělké pilastry s profilovanými hlavicemi, celý obvod stavby završuje profilovaná korunní římsa, která probíhá i hlavním průčelím a odděluje tak vlastní dvojvěžové průčelí od spodní části chrámu. Dvojice hranolových věží je zastřešena vysokými jehlancovými střechami. I fasádu dvojvěží člení mělké nárožní lizény a ozdobný ozub při korunní římse. V členěném štítě mezi věžemi je umístěn hodinový ciferník. Mohutný trojlodní interiér kostela je prostý, jak káže evangelická tradice. Boční lodě jsou v patře opatřeny ochozy s ozdobnou balustrádou zábradlí. Celek je zaklenut plackovou klenbou. Nad vstupní předsíní se rozkládá kúrie s cennými varhanami.

© Jan P. Štěpánek, 23.4. 2015

historie

Nejstarší kostel evangelíků, tzv. toleranční kostel, byl ve Vanovicích vysvěcen 15. 10. 1782. Jelikož však toleranční kostely nesměly mít věž ani zvony, byl chrám menší a nevýrazný. V roce 1826 byla zahájena stavba nového prostorného evangelického kostela, která se však protáhla až do roku 1844. Tehdejší stavba, i když dosahovala současných rozměrů, však stále postrádala i nadále zakázanou věž. Po zrušení tohoto zákazu byla postavena nejprve levá věž (1863) a do roku 1868 i druhá. Ještě před dostavbou věží obešel tehdejší vanovický farář zajímavým způsobem nařízení o zvonech: z železáren firmy Krupp v německém Essenu nechal objednat speciální zařízení, tři velká pera z lité oceli v podobě velkých ladiček, do kterých pomocí točení kliky postupně narážela instalovaná kladiva, která tak rozeznívala ocelové ladičky a napodobovala zvuk tří bijících zvonů. Nejprve tento vynález vzbudil nemalý rozruch a úřady jej nechtěly…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 23.4. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vanovice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Borotín
 Velké Opatovice
 kostel sv. Marka
 Cetkovice
 Šebetov
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Podolí
 Sudický dvůr
 Štěničkův mlýn
 Sudice II.
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 Roubanina
 napoleonský pomník
 archeopark Isarno
 Jevíčko
 boží muka
 městská věž
 synagoga
 Svitávka
 boží muka
 Kořenec
 Rumberk
 fara na Kalvárii
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 synagoga maior
 kaplička
 radnice
 Úsobrno
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 Jaroměřice
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Sebranice
 Rovná
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Křenov
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 rybník Suchý
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Burianova rozhledna
 fara
 Voděrady
 kostel sv. Stanislava
 Plankenberk
 kaple sv. Isidora
 Žďárná
 Kunštát
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Vrážné
 Drnovice
 hrádek Lipová
 Drnovice
 Rozsíčka
 zvonice
 větrný mlýn
 kaple Panny Marie
 hřebčín Murhof
 kostel sv. Kateřiny
 Velký Chlum
 kostel Všech svatých
 Zahálkovy skalky
 Bělá nad Svitavou
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Marka
 socha sv. Libora
 Oborský dvůr
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Kladky
 Lysice
 boží muka
 Rychvald
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Babylon u Kozárova
Základní informace místa
ID místa: 12148
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama