Vrcholně barokní sousoší Madony se dvěma světci. Zbudováno r. 1727. Trojdílný pilíř s konzolami nese tvarovaný podstavec se sochou Madony na oblacích. Na křídlech stojí sochy sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého. Postavy v podživotní velikosti. Zapsáno r. 1964 do seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Sousoší P. Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 09/2022
Obec Křenov leží v okrese Svitavy. Najdeme ji 10 km jižně od Moravské Třebové, 18 km jihovýchodně od Svitav nebo 9 km severozápadně od Jevíčka. Do obce je spojení autobusy jak z Moravské Třebové, tak z Jevíčka. Železniční trať zde, ani poblíž, žádná nevede. Sousoší najdeme před místním hřbitovem, u silnice II/366 vedoucí přes Hradec nad Svitavou do Svitav.
Pavel Vítek, 19.9. 2022
popis

Kamenné, vrcholně barokní sousoší P. Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele s andílky bylo zbudováno roku 1727, na místě smrti brněnského lékárníka Jana Jiřího Prokla. Jedná se o kvalitní dílo místního sochaře, navazujícího na tradice moravského sochařství. Hranolový trojdílný pilíř s volutovými křídlovými konzolami po bocích nese tvarovaný podstavec se sochou Madony na oblacích. Na konzolových křídlech stojí vlevo socha sv. Jana Křtitele, vpravo stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Pod každou z těchto postav je deska, nesoucí jejich vyryté jméno. Postavy jsou v podživotní velikosti, Madona s Ježíškem nesou na hlavách koruny, Ježíšek má v ruce jablko. Sousoší je zhotoveno z pískovce. Kolem sousoší stával železný plot a před sochou bývalo kamenné klekátko. Oprava proběhla v roce 1892. V letech 2009-2010 bylo sousoší restaurováno, práci provedl restaurátor Martin Kovařík. Sousoší bylo v roce 1964 zapsáno do seznamu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 19.9. 2022

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

 kaple sv. Isidora
 fara
 Křenov
 Dlouhá Loučka
 kaplička
 Rohová
 napoleonský pomník
 kostel sv. Anny
 Roubanina
 morový sloup
 Boršov
 kaple sv. Marka
 městská věž
 kaple sv. Josefa
 Jevíčko
 synagoga
 Velké Opatovice
 Cimburk
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 radnice
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 schody mrtvých
 morový sloup
 křížová cesta
 Rumberk
 Kalvárie
 lapidárium
 Velké Opatovice
 Udánky
 Biskupice
 Údolní mlýn
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Radkov
 Hrubé kolo
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Vrážné
 Jaroměřice
 Bělá nad Svitavou
 fara na Kalvárii
 Borotín
 panský dvůr
 kostel sv. Barbory
 Plankenberk
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Koclířov
 Lány
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 porodní tábor
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 stará radnice
 Vraní Hora
 sloup Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 Zahálkovy skalky
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 Úsobrno
 Vranová Lhota
 Křetín
 Střítež
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Mikuláše
 Šebetov
 Šebetov
 kaple sv. Václava
 Hrádek u Kněževsi
 kostel sv. Mikuláše
 Rozsíčka
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
Základní informace místa
ID místa: 16736
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama