Vrcholně barokní sousoší Madony se dvěma světci. Zbudováno r. 1727. Trojdílný pilíř s konzolami nese tvarovaný podstavec se sochou Madony na oblacích. Na křídlech stojí sochy sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého. Postavy v podživotní velikosti. Zapsáno r. 1964 do seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Sousoší P. Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 09/2022
Obec Křenov leží v okrese Svitavy. Najdeme ji 10 km jižně od Moravské Třebové, 18 km jihovýchodně od Svitav nebo 9 km severozápadně od Jevíčka. Do obce je spojení autobusy jak z Moravské Třebové, tak z Jevíčka. Železniční trať zde, ani poblíž, žádná nevede. Sousoší najdeme před místním hřbitovem, u silnice II/366 vedoucí přes Hradec nad Svitavou do Svitav.
Pavel Vítek, 19.9. 2022
popis

Kamenné, vrcholně barokní sousoší P. Marie, sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele s andílky bylo zbudováno roku 1727, na místě smrti brněnského lékárníka Jana Jiřího Prokla. Jedná se o kvalitní dílo místního sochaře, navazujícího na tradice moravského sochařství. Hranolový trojdílný pilíř s volutovými křídlovými konzolami po bocích nese tvarovaný podstavec se sochou Madony na oblacích. Na konzolových křídlech stojí vlevo socha sv. Jana Křtitele, vpravo stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Pod každou z těchto postav je deska, nesoucí jejich vyryté jméno. Postavy jsou v podživotní velikosti, Madona s Ježíškem nesou na hlavách koruny, Ježíšek má v ruce jablko. Sousoší je zhotoveno z pískovce. Kolem sousoší stával železný plot a před sochou bývalo kamenné klekátko. Oprava proběhla v roce 1892. V letech 2009-2010 bylo sousoší restaurováno, práci provedl restaurátor Martin Kovařík. Sousoší bylo v roce 1964 zapsáno do seznamu…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 19.9. 2022

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16736
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

reklama