Pozdně barokní venkovská boží muka u školního statku při silnici na Jevíčko pocházejí z 18. století. V r. 1958 byla tato drobná a jednoduchá sakrální stavba zařazena mezi kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Boskovice jsou moravským městem ležícím na hranicích Drahanské vrchoviny v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od okresního města a 33 km severně od Brna. Nejvýznamnější památkou a turistickým cílem je mohutná zřícenina hradu ze 13. století. K dalším památkám patří například synagoga s židovským ghettem, kostel sv. Jakuba Staršího, kostel Všech svatých, radnice nebo barokní rezidence. Za navštívení stojí i expozice muzea nacházející se v několika, také již výše zmíněných budovách a empírový zámek s parkem a několika dalšími objekty. Na území města najdeme také několik drobných sakrálních staveb, ke kterým patří i dvoje boží muka stojící na severním okraji města v Havlíčkově ulici. Skromnější boží muka pocházející z 2. poloviny 18. století stojí u samostatně stojícího bývalého školního statku.
Luděk Vláčil, 17.10. 2019
popis

Čtyřboká zděná boží muka, členěná v horní třetině profilovanou římsou, stojí na čtvercové základně. Horní část stavby je prolomena čtyřmi malými nikami. Podstřešní římsa nese valbovou stříšku s dvouramenným ocelovým křížem.

17.10. 2019

historie

Pozdně barokní venkovská boží muka při silnici na Jevíčko pocházejí z 18. století. Prvně jsou doložena na I. vojenské mapování – josefském probíhajícím v letech 1764-1768 a 1780-1783. Před výstavbou školního statku ve 2. polovině 20. století byla tato drobná a jednoduchá sakrální stavba výrazným krajinným architektonickým prvkem. Stavba byla v roce 1958 zařazena mezi kulturní památky ČR.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.turistika.cz, pamatkovykatalog.cz a další, 17.10. 2019

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 boží muka
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 radnice
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice
 Sudice II.
 jízdárna
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 židovský hřbitov
 Puklův mlýn
 Sudický dvůr
 Újezd u Boskovic
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Svitávka
 kostel sv. Marka
 Podolí
 Šebetov
 Šebetov
 Sebranice
 kostel sv. Mikuláše
 rychta se žudrem
 Štěničkův mlýn
 větrný mlýn
 rybník Suchý
 Kořenec
 kostel sv. Václava
 Žďárná
 boží muka
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 evangelický kostel
 Voděrady
 Letovice
 kostel sv. Prokopa
 Velký Chlum
 Hradisko
 Rájec nad Svitavou
 Borotín
 archeopark Isarno
 Drnovice
 Cetkovice
 Drnovice
 Petrovice
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Sloup
 Sloup
 kostel sv. Stanislava
 Lysice
 Velké Opatovice
 Hřebenáč
 Černá Hora
 Burianova rozhledna
 Kunštát
 Kůlna
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 kaple sv. Josefa
 Porčův mlýn
 boží muka
 Rychvald
 Podvrší
 Velké Opatovice
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Úsobrno
 Zukalův mlýn
 Kalvodův kříž
 Holštejn
 boží muka
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 hrádek Lipová
 Roubanina
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Koňský spád
 Vápenka
 biokoridor Skřípov
 Rumberk
 propast Macocha
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 Ostrov u Macochy
 napoleonský pomník
 boží muka
 fara na Kalvárii
 Blansko
 Jevíčko
 jeskyně Balcarka
 partyzánský bunkr
 zvonice
 městská věž
 Černá skála
 Cigánská jeskyně
 Lečenec
 synagoga
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Rozsíčka
 Dvorce
 Babylon u Kozárova
 Hlaváčkův kříž
 Milonice
 boží muka
 Milonice
 kříž na Zálomí
 Újezd u Černé Hory
 Rozstání
 Trmačov
 kaple sv. Anny
 Kojál
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple svaté Anny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Libora
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 14429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama