První kostel ve Vanovicích stál již v r. 1233. Současný původně gotický kostel sv. Václava z 15. stol. v 17. stol. vyhořel. Poté byl opraven a později rozšířen.V l. 1540-1622 byl kostel v držení českých bratří. V r. 1739 byly zhotoveny nové zvony.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Obec se nachází v okrese Blansko v Jihomoravském kraji asi 7 kilometrů severně od Boskovic. V obci Vanovice stojí dva kostely, evangelický z 19. stol. a katolický z 15. stol. Před katolickým kostelem sv. Václava stojí kamenný kříž z roku 1843. U kříže roste vzácný keř štědřenec převislý. Kolem kostela býval dříve hřbitov, dnes je na jeho místě park. Kostel je nově zrekonstruován.
Luděk Vláči - Zdroj: http://www.vanovice.cz , http://blanensky.denik.cz, 22.8. 2015
historie

Fara byla ve Vanovicích už v roce 1233 a musel zde být i kostel, není však o něm nic známo. Název obce je odvozen od jména Ivan, dřive se totiž nazývala Ivanovice nebo Ejvanovice. V 15. století byl v obci postaven nový opevněný gotický kostel a byl zasvěcen sv. Václavovi. Do roku 1540 byla fara ve Vanovicích katolická, poté byla až do bitvy na Bílé hoře luteránská. V letech 1540-1622 byl kostel v držení českých bratří. V 17. století kostel vyhořel a byly zničeny zvony. Roku 1739 byly pořízeny dva nové zvony od brněnského zvonaře Zikmunda Kerkera. Kostel byl po požáru opraven a později rozšířen. Kůr s varhanami pochází z roku 1811. Kostel byl nedávno opraven.

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.vanovice.cz , http://blanensky.denik.cz, 22.8. 2015

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Vanovice

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Borotín
 Velké Opatovice
 kostel sv. Marka
 Cetkovice
 Šebetov
 Šebetov
 Velké Opatovice
 Podolí
 Sudický dvůr
 Štěničkův mlýn
 Sudice II.
 kostel sv. Prokopa
 Letovice
 napoleonský pomník
 boží muka
 Kořenec
 Roubanina
 Jevíčko
 archeopark Isarno
 městská věž
 boží muka
 Svitávka
 synagoga
 fara na Kalvárii
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 Rumberk
 synagoga maior
 Úsobrno
 radnice
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 Boskovice
 jízdárna
 zámecký skleník
 kostel sv. Vavřince
 Jaroměřice
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 kaplička
 Boskovice
 Puklův mlýn
 Rovná
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Hradisko
 Újezd u Boskovic
 Biskupice
 Hrubé kolo
 biokoridor Skřípov
 rybník Suchý
 kostel sv. Vavřince
 Křenov
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Plankenberk
 Voděrady
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Žďárná
 fara
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Kunštát
 hrádek Lipová
 větrný mlýn
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 zvonice
 Vrážné
 Drnovice
 Drnovice
 kaple Panny Marie
 hřebčín Murhof
 Rozsíčka
 Zahálkovy skalky
 kaple sv. Antonína
 Velký Chlum
 boží muka
 Oborský dvůr
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 Kladky
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Libora
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Lysice
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Rychvald
 kaple sv. Anny
 Porčův mlýn
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 zvonice
 Babylon u Kozárova
Základní informace místa
ID místa: 12375
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama