Původně raně gotický hrad, pobořen vojsky Jana Lucemburského. Následně opakovaně obnoven a znovu vyvrácen. Roku 1418 dobyt husity. K významné renesanční přestavbě došlo v polovině 16. stol. Od roku 1690 rozebírán na stavbu zámku a jiných budov.
Hlavní obrázek místa
Boskovice - hrad
© Ivo Rozehnal, 08/2010
Na hrad je zákaz vstupu se psy a jinými zvířaty. V případě mimořádně nepříznivého počasí musí být hrad uzavřen.
http://www.hradboskovice.cz, 15.4. 2013
historie

Po Boskovicích se psal jeden z nejvýznamnějších moravských panských rodů, který měl v erbu sedmizubý stříbrný hřeben v červeném poli. O vzniku hradu i domnělém praotci rodiny Boskoviců existuje pověst, zachycená již Bartolomějem Paprockým z Hlohol v Zrcadle slavného markrabství moravského z r. 1593. Jejím jádrem je vyprávění o ptáčníku Velenovi, jemuž moravský markrabě udělil lénem krajinu, kde byl později vystavěn hrad Boskovice. Podle hradu se psal již v r. 1222 Jimram z Boskovic. Původní boskovický hrad byl menší raně gotickou opevněnou stavbou západně od pozdějšího hradu, z níž se zachovalo hlavně základové zdivo palácové části a stopy opevnění – příkopy a valy. Tento malý hrad byl pobořen r. 1312 vojskem krále Jana Lucemburského, když se vzbouřil Arkleb z Boskovic (1292–1342); byl však ve 20. letech 14. století znovu postaven. Boskovický hrad byl znovu vyvrácen na konci 14. století za válek mezi markrabaty…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004

Další texty historie
pověsti

O založení hradu Boskovice

Za dávných časů sídlil na brněnském hradě kníže, který byl veliký milovník honů a rytířských turnajů. Často vyjížděl s celou družinou za štěkotu honicích psů a křiku pacholků daleko do okolních lesů. Lesy tehdy bývaly velmi hluboké, jen málokde bylo vidět malou osadu. Člověka nebylo možno spatřit ani za několik hodin jízdy. Jednou si vyjel brněnský kníže na hon do lesnaté krajiny na sever od Brna. Ubíral se se svým doprovodem krásným údolím řeky Svitavy a zabočil do údolí říčky Bělé. A tu náhle spatřil kníže divokého kance. Lovecká vášeň mu zajiskřila v očích, pobídl ostruhami koně a začal ho pln nadšení pronásledovat. Kanec pádil, prodíral se houštím a kníže tryskem za ním. Kůň v prudkém běhu přeskakoval vyvrácené kmeny stromů, pádil přes močály a pak se dal vzhůru do mírného kopce. A zde se teprve podařilo knížeti kance skolit. Seskočil s koně a prohlížel si krásný kus. Když se dosyta pokochal pohledem, začal se…  číst dále

WEB Boskovan, 28.7. 2002

Půdorys místa

Plánek hradu
2002 ©Jiří Cukr
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

12.7.2015 14:48 D Dohňanský
Byl jsem na tomto hradu tento víkend a jedním slovem - úchvatné. Historie, archaičnost, skvělý tištěný průvodce,popisky jednotlivých míst aj. A taky 2 pytle cementu,naskládané kamení - no a co. Člověk se musí nad nějakými okolnostmi povznést. Obdivuji lidi co se o rekonstrukci snaží,je jich poskrovnu...na rozdíl od kritiků. Viz pan Marek. Rétorika jeho příspěvku je otřesná : "tohle místo" "smažky" "bordelhaus". Na to je jediná rada-nechoďte tam ,kde chodí smažky, a zůstaňte v hospodě. A na bordel se zajeďte podívat na D1.A to tam má navíc pod garanci stát. Kdežto u hradů je to v drtivé většině činnost - dá se říct - jedinců.
Paní Martiny je mi líto,to by se opravdu nemělo stávat. Snad se to za ty roky změnilo. Závěrem vzkaz všem tam na hradě. Držím palce.
11.9.2011 19:28 ron kadlec
zdravím všechny návštěvníky na začátek chci podotknout nejsem zaměstnanec hrady ani příbuzný kohokoliv kdo má s tímto místem co dočinění..........malá poznámka o hrad se nestará stát což si myslím ovlivňuje provoz hradu a jeho údržbu ,takže se není čemu divit ,když ten co jej má pronajatý tam pořádá firemní akci,raut nebo svatbu,je pravda ,že na tuto skutečnost by mohla upozornit cedule u zámku,ale ruku na srdce nám zakrněncům pohyb jen prospívá a není to zase tak daleko, co se týká estetické úpravy okolí a hradu, tahle situace už se taky změnila :-) jinak situace je stejná jako na mnoha hradech ,,,,se psem do hradu neeeee psa mám tak mi to hoooodně vadí.Nahoře se točí pivko a koupíte si i zmrzku nebo kofču (děti :-) )
5.8.2010 22:40 marek
z dnešní navštevy jsem byl tak znechucen že už se na tohle misto čemu se říká hrad nikdy neukážu.Byl to hnus,bordel a špína začínajíci u vchodu a konče taky u vchodu včetně wc....nikomu bych to nedoporučil se tam jit podívat je to ztráta času nic horšího jsem neviděl...jedním slovem katastrofa.tam se muže líbit jen těm smažkám pro který tam dělají ten hrad haus nazval bych to bordel haus....jen tak dále...
10.8.2008 11:57 Martina
Tento víkend jsme se vydali na hrad Boskovice. Bohužel byl uzavřen. Tak jsme zašli na zámek a zeptali se na to paní u pokladny a ta nám řekla, že o tom vůbec neví a když šla do práce, tak to tam ještě nebylo. Škoda jen že jsme se to nedozvěděli dříve a mohli ušetřit benzín i čas strávený cestou. Ale zámek je hezký i když jsem spíše "hradní" typ. Přeji krásné zážitky na cestách
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 Boskovice – Bašta
 Puklův mlýn
 jízdárna
 Boskovice
 zámecký skleník
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 panský pivovar
 radnice
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 Újezd u Boskovic
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Svitávka
 větrný mlýn
 boží muka
 Podolí
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Sebranice
 rychta se žudrem
 kostel sv. Marka
 Velký Chlum
 Žďárná
 rybník Suchý
 Rájec nad Svitavou
 Voděrady
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Šebetov
 Petrovice
 Kořenec
 Štěničkův mlýn
 větrný mlýn
 boží muka
 Drnovice
 Drnovice
 Sloup
 Sloup
 Hradisko
 Letovice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Prokopa
 Hřebenáč
 evangelický kostel
 Lysice
 Kůlna
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 Podvrší
 boží muka
 archeopark Isarno
 Porčův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Borotín
 Kunštát
 Rychvald
 Burianova rozhledna
 Cetkovice
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 kostel sv. Vavřince
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Nová a Stará Rasovna
 Piková dáma
 Koňský spád
 kaple sv. Josefa
 Vápenka
 propast Macocha
 Velké Opatovice
 Blansek
 Blansko
 Punkevní jeskyně
 boží muka
 Ostrov u Macochy
 Lečenec
 boží muka
 kostel sv. Martina
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Čertův most
 Černá skála
 Rytířská jeskyně
 Dvorce
 Velké Opatovice
 hrádek Lipová
 Milonice
 Milonice
 zvonice
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Hlaváčkův kříž
 Úsobrno
 boží muka
 Babylon u Kozárova
 Krchůvek
 Újezd u Černé Hory
 kříž na Zálomí
 Roubanina
 biokoridor Skřípov
 Rumberk
 Trmačov
 Rozsíčka
 Rozstání
 Jedovnice
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 zvonice
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
Kontaktní informace
Hrad Boskovice
Hradní 7
680 01 Boskovice
http://www.hradboskovice.cz
info@hradboskovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 107
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama