Pozdně středověká tvrz, jejíž vznik není písemně datován, byla původně součásti dvora jako "pánské stavení" Jana ze Strachnova. V letech 1613-1624 se stavení nazývalo tvrzí. Dnes po ní zůstal v zahradě domu čp.4 nepatrný pahrbek.
Hlavní obrázek místa
Pahrbek jádra od východu
© Dušan Dohňanský 07/2021
Vznik obce Roubanina souvisí s kolonizační aktivitou Bruna ze Šaumburka, olomouckého biskupa a významné osobnosti politického života českých zemí v době vrcholného středověku. V písemných pramenech je poprvé zmiňována v roce 1356, kdy byla obec i s dvorem v držení paní Bolky z Roubaniny. Ta ji přepustila synům Budkovi a Přibkovi. Do konce 14. století pak statek vlastnili vladykové z Borotína. Další zprávy jsou až z konce 15. století, kdy připadl k Opatovicím. V letech 1613 - 1624 za Jana ze Strachnova byla údajně jedna z renesančně přestavěných budov dvora nazývaná tvrzí. Nepatrný oválný pahorek s osami 15 a 9 m se nachází v příkrém svahu nad pravým břehem bezejmenného potoka. Stojí tam dům čp. 4, ve kterém se v současné době nachází OÚ.
D.Dohňanský , zdroj : M.Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí.; kronika obce Roubanina, 26.5. 2020
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Roubanina

Místa v okolí

 Rumberk
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 napoleonský pomník
 Borotín
 kaplička
 evangelický kostel
 archeopark Isarno
 kostel sv. Prokopa
 fara
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Václava
 Křenov
 Letovice
 Bělá nad Svitavou
 Jevíčko
 městská věž
 Křetín
 synagoga
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Kateřiny
 Podolí
 Cetkovice
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
 kostel sv. Marka
 Rozsíčka
 fara na Kalvárii
 Hradisko
 Rohová
 kostel Všech svatých
 Šebetov
 Šebetov
 Svitávka
 Sudický dvůr
 Jaroměřice
 Dlouhá Loučka
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 Biskupice
 kostel sv. Kateřiny
 Hrubé kolo
 rychta se žudrem
 Sebranice
 kostel sv. Stanislava
 Sudice II.
 Štěničkův mlýn
 Svojanov
 kaple sv. Marka
 boží muka
 Trpínský mlýn
 Kunštát
 kostel sv. Vavřince
 Crhov
 kostel sv. Václava
 Úsobrno
 morový sloup
 boží muka
 kostel sv. Erasma
 Lamberg
 Plankenberk
 kostel sv. Anny
 Cimburk
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 Vrážné
 synagoga maior
 radnice
 Rovná
 židovský hřbitov
 Louka
 Voděrady
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Kořenec
 Boskovice
 jízdárna
 panský pivovar
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Lány
 kostel sv. Josefa
 Údolní mlýn
 Radkov
 rybník Suchý
Základní informace místa
ID místa: 14915
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama