Barokní budova byla postavena jako letní sídlo opatů kláštera Hradisko r. 1762 opatem Pavlem Ferdinandem Václavíkem. Po zániku kláštera využívána jako fara. V interiéru mj. k vidění kachlová kamna z r. 1762 a renesanční kalich z r. 1625. R. 1785 a 1818 fara vyhořela. V l. 1973 a 1998 rekonstruována.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 07/2003
Cetkovická fara patří spolu s kostelem sv. Filipa a Jakuba k nejstarším kulturním památkám v obci. Pochází z roku 1762 a byla postavena s původní myšlenkou letního sídla posledního hradišťského opata Pavla Ferdinanda Václavíka. Jedná se o pozdně barokní budovu. Dodnes se dochoval opatův erb, který zdobí vchod do farní budovy. Fara patří do seznamu nemovitých památek chráněných státní památkovou péčí a je k nalezení pod číslem 0422. Na schodišti je pak k vidění obraz sv. Madony se sv. Dominikem. Obraz je dílem neznámého autora a pochází z konce 18. století. Další dva obrazy, pocházející též z ruky neznámého autora, jsou umístěny ve velkém sále budovy. Jde o portrét opata Pavla Václavíka a kompozičně bohatě rozvinutý obraz Glorifikace sv. Linharta. Oba obrazy jsou též z druhé poloviny 18. století. Z roku 1762 se dochovala nádherná kachlová kamna, jež se také nacházejí ve velkém farním sále. Stříbrný, bohatě zlacený pozdně renesanční kalich z roku 1625 je nejcennější památkou fary. Roku 1785 a 1818 fara vyhořela. Byla v rukou Náboženského fondu. Prvním stálým cetkovickým duchovním byl Thaddeus Basileus Wallon. Stal se jím 5. června 1788 a působil 24 let. Dalšími nástupci byli: Melchior Rozsypal (1812–1823), Vavřinec Mucha (1824–1828), Ondřej Růžička (1829–1836), Antonín Stettner (1836–1856), Josef Hrbáček (1856–1885), Josef Kopecký (1885–1896), Josef Kučera (1896–1912), František Pavlíček (1912–1924), František Zřídkaveský (1925–1933), páter Tuček (1933–1934), Arnold Zemánek (1934–1957), Miroslav Čech (1957–1959), František Blažek (1959–1972), Rudolf Pazourek (1972–1995) Karel Slanina (od r. 1995). Vždy první květnovou neděli se v Cetkovicích koná pouť. Roku 1973 prošla budova rozsáhlou opravou. Poslední oprava zatím proběhla roku 1998.
L.H. (podle oficiálních stránek Cetkovic), 23.4. 2011
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Cetkovice

Místa v okolí

 Šebetov
 Šebetov
 Borotín
 kostel sv. Václava
 Velké Opatovice
 Štěničkův mlýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 Úsobrno
 fara na Kalvárii
 Velké Opatovice
 Jaroměřice
 Jevíčko
 kostel sv. Vavřince
 městská věž
 synagoga
 Kořenec
 napoleonský pomník
 biokoridor Skřípov
 Sudický dvůr
 Hrubé kolo
 Biskupice
 Sudice II.
 Plankenberk
 kaplička
 Podolí
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 zvonice
 boží muka
 Roubanina
 kaple Panny Marie
 hřebčín Murhof
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kaple sv. Josefa
 hrádek Lipová
 kaple sv. Antonína
 Muzeum Boskovicka
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 radnice
 rybník Suchý
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 Zahálkovy skalky
 panský dvůr
 panský pivovar
 Vrážné
 jízdárna
 zámecký skleník
 Letovice
 Boskovice
 kaple sv. Libora
 Kladky
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 židovský hřbitov
 Svitávka
 Puklův mlýn
 Křenov
 Rumberk
 zvonice
 archeopark Isarno
 kaple Panny Marie
 Jednov
 Žďárná
 socha sv. Floriána
 Konice
 socha sv. Floriána
 studánka U Oběšence
 Rovná
 Újezd u Boskovic
 Ponikev
 Březsko
 kaple sv. Anny
 fara
 kaple sv. Anny
 Suchdol
 venkovská usedlost
 boží muka
 kaple sv. Martina
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Marka
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Anny
 Sebranice
 Průchodnice
 rychta se žudrem
 Oborský dvůr
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Ochoz
 Cimburk
 morový sloup
 boží muka
 Odrážkův mlýn
 Hradisko
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 kaple sv. Anny
 větrný mlýn
 Malé Hradisko
 Hrázný mlýn
 zvonice s přístavbou
 kaple Panny Marie
 zvonice sv. Floriána
 zvonice
 kaple sv. Václava
 Staré Hradisko
 boží muka
 Vilová kolonie
 Pilávka
 Voděrady
 Čertův hrádek
 Na Pohodlí
 Vranová Lhota
 Špránek
 Vraní Hora
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 rozhledna Kopaninka
 zvonice
 Velký Chlum
 Drnovice
 Drnovice
 zvonice
 lesovna
 kostel sv. Gotharda
 panský mlýn
 Bouzov
 historický areál
 Lysice
 Podolí
Základní informace místa
ID místa: 9856
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama