Původně gotická věž byla postavena jako součást městských hradeb, z nichž se na ni vcházelo. V r. 1593 byla renesančně upravena a zvýšena na 50 m. Od r. 1709 slouží jako zvonice. Dnes se na věži nacházejí 4 zvony, nejstarší z nich je zvon Maria z r. 1509.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2015
Jevíčko je město na severozápadní Moravě, v severní části Malé Hané, nachází se v Pardubickém kraji v okrese Svitavy. Městská věž stojí v centru Jevíčka těsně vedle fary a bývalého augustiniánského kláštera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, dnes sloužícího jako muzeum. Věž bývá příležitostně zpřístupněna veřejnosti, z horního ochozu je široký rozhled po širém okolí, můžete vidět i jinak nepřístupné zbytky městské hradby, táhnoucí se od věže na jih farní zahradou. Městská věž spolu s kostelní věží tvoří dominanty města a je kulturní památkou.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jevicko.cz, 13.9. 2015
historie

Již někdy ve 12. stol. v místě dnešního města Jevíčka existovala slovanská ves. Jako město jej postavili kolonisté v první pol. 13. stol. V roce 1258 bylo Jevíčko povýšeno králem Přemyslem Otakarem II. na město. Původně gotická věž byla postavena současně s městskými hradbami někdy ve 14. stol. (nahradily starší palisádu) jako jejich součást, z nichž se na ni původně i vcházelo. V roce 1593 byla renesančně upravena a zvýšena na 50 m. Byla také opatřena cibulovitou bání, hodinami a vzácným cimbálem, dílem zvonaře Jana Beneše z Moravské Třebové. Od roku 1709 slouží věž jako zvonice, zvony sem byly přemístěny z původní dřevěné zvonice. Během světových válek byla ze zvonů ulita děla, zachoval se pouze jeden zvon, zvaný Maria z roku 1509 vážící 1 680 kg. Na čepci zvonu je nápis: O REGINA CELI LETARE ALLE QUIA QUEM MERUISTI PORTARE A RESUREXIT SICUT DIXIT A ORA PRO NOBIS DEUM. Na plášti je reliéf Ukřižování stejný…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jevicko.cz , http://www.jevicko.net/farnost/, 13.9. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

 Jevíčko
 synagoga
 napoleonský pomník
 fara na Kalvárii
 Jaroměřice
 kaplička
 Velké Opatovice
 Biskupice
 Hrubé kolo
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 Plankenberk
 Cetkovice
 Borotín
 Křenov
 Vrážné
 Úsobrno
 kaple sv. Marka
 fara
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Isidora
 morový sloup
 Cimburk
 Roubanina
 Zahálkovy skalky
 Kladky
 Šebetov
 Šebetov
 kaple sv. Anny
 Štěničkův mlýn
 biokoridor Skřípov
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Dlouhá Loučka
 kaple Panny Marie
 Rumberk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 socha sv. Libora
 hřebčín Murhof
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Vraní Hora
 Kořenec
 kaple sv. Anny
 Vranová Lhota
 kaple sv. Libora
 venkovská usedlost
 boží muka
 zvonice
 Radkov
 Údolní mlýn
 Ponikev
 Průchodnice
 Podolí
 Sudický dvůr
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Odrážkův mlýn
 Sudice II.
 Březsko
 kaple Panny Marie
 archeopark Isarno
 Letovice
 povodňové desky
 Brána času
 křížová cesta
 Kalvárie
 městské opevnění
 děkanství
 Latinská škola
 schody mrtvých
 loretánská kaple
 lapidárium
 Moravská Třebová
 socha sv. Floriána
 socha sv. Floriána
 morový sloup
 Konice
 radnice
 Střítež
 kaple sv. Václava
 kaple M. Jana Husa
 Špránek
 boží muka
 boží muka
 panský mlýn
 Třebovské hradisko
 lesovna
 kostel sv. Gotharda
 hrádek Lipová
 Bouzov
 boží muka
 Ochoz
 historický areál
 studánka U Oběšence
 Jednov
 Boršov
 Svitávka
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Suchdol
 kaple sv. Anny
 vodní panský mlýn
 Udánky
 Obersko
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Lechovice
 Hradisko
 kaple sv. Martina
 rychta se žudrem
 Sebranice
 Líšnice (Leštnice)
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rodiny
 Burianova rozhledna
 kostel Všech svatých
 Žádlovice
 kostel sv. Stanislava
 Staré Hradisko
 Kunštát
 Čertův hrádek
Základní informace místa
ID místa: 12475
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama