Renesanční zámeček, ve kterém byla v posledních letech umístěna škola, vybudovali z původní tvrze Podstatští z Prusinovic v roce 1559 a později, v 18.stol. ho barokně upravili. Nad portálem jsou renesanční erby stavebníků.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Pavel Zany Komárek 21.6.2003
v Jevíčku, bývalém královském městě, se nachází renesanční zámeček. Pochází z r. 1559, v 18. stol. byl barokně upraven. V době socialismu zámeček sloužil jako školní budova.
IvoR 2006-z mapy Olomoucko(1983), 24.6. 2006
popis

Zámek je volně stojící jednopatrová budova obdélníkového půdorysu s valbovou mansardovou střechou. K východnímu průčelí přiléhá třípatrová hranolová věž. Barokní vstup mimo osu průčelí je zakončen segmentovou římsou. Původní renesanční charakter zámku prozrazují valbově klenuté místnosti přízemí s lunetami, zatímco přízemní síň věže má hvězdicovitou hřebínkovou klenbu. Nad ní v prvním patře věže je barokní kaple z 18. století. Trvalou památkou na oba renesanční stavebníky je kamenná deska na hlavním průčelí nad portálem s aliančními znaky Prokopa Podstatského (vpravo) a Jetřicha Podstatského a jeho manželky Elišky z Fulštejna (vlevo).

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 14.12. 2008

historie

Prokop Podstatský z Prusinovic, který koupil město v r. 1557, a jeho syn Jetřich (držel Jevíčko od r. 1571) vystavěli asi v 1. 1559–1579 v jeho západní části přízemní renesanční zámek s věží. (Je možné, že zámek postavili na místě starší tvrze, která je ale někdy umísťována do prostoru náměstí.) V 1. 1584–1722 drželi jevíčský statek Žalkovští ze Žalkovic a r. 1730 jej koupila hraběnka Marie Františka z Lichtenštejna, ovdovělá Salm-Neuburková. Zřejmě již za ní byl v první polovině 18. století zámek přestavěn na jednoposchoďový v barokním slohu a kolem zámeckého objektu zřízen francouzský park. Další Salm-Neuburkové, kteří drželi Jevíčko až do r. 1797, měli své sídlo v blízkých Opatovicích a zámek v Jevíčku prodali městu. To zde zřídilo nejprve pivovar a později využívalo zámeckou budovu pro administrativní a školské potřeby. Od r. 1961 zde byla umístěna základní devítiletá škola.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 1983, 14.12. 2008

Půdorys místa

Skica půdorysu přízemí zámku podle krokování L. Svobody v r. 1984
© Encyklopedie českých tvrzí, 1. díl., Argo, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

 městská věž
 synagoga
 napoleonský pomník
 fara na Kalvárii
 Jaroměřice
 kaplička
 Velké Opatovice
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Velké Opatovice
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Plankenberk
 Cetkovice
 Borotín
 Křenov
 Vrážné
 Úsobrno
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaple sv. Marka
 fara
 kaple sv. Isidora
 Roubanina
 morový sloup
 Cimburk
 Zahálkovy skalky
 Šebetov
 Kladky
 Šebetov
 kaple sv. Anny
 Štěničkův mlýn
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Rumberk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Antonína
 hřebčín Murhof
 Jesenec
 socha sv. Libora
 kostel sv. Libora
 Kořenec
 Vraní Hora
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Libora
 venkovská usedlost
 Vranová Lhota
 boží muka
 zvonice
 Sudický dvůr
 Ponikev
 Podolí
 Radkov
 Údolní mlýn
 Průchodnice
 kostel sv. Prokopa
 Sudice II.
 kostel sv. Anny
 Odrážkův mlýn
 Březsko
 kaple Panny Marie
 archeopark Isarno
 Letovice
 Konice
 socha sv. Floriána
 socha sv. Floriána
 povodňové desky
 Brána času
 děkanství
 schody mrtvých
 křížová cesta
 Kalvárie
 Moravská Třebová
 městské opevnění
 Latinská škola
 loretánská kaple
 lapidárium
 radnice
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 Střítež
 kaple M. Jana Husa
 Špránek
 boží muka
 boží muka
 hrádek Lipová
 panský mlýn
 boží muka
 lesovna
 kostel sv. Gotharda
 Ochoz
 Bouzov
 studánka U Oběšence
 Svitávka
 Jednov
 historický areál
 Boršov
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Suchdol
 kaple sv. Anny
 vodní panský mlýn
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Udánky
 Obersko
 Hradisko
 kaple sv. Martina
 Sebranice
 Lechovice
 rychta se žudrem
 partyzánský bunkr
 Líšnice (Leštnice)
 Burianova rozhledna
 kaple sv. Rodiny
 kostel sv. Stanislava
 kostel Všech svatých
 Žádlovice
 zvonice sv. Floriána
 Staré Hradisko
 Kunštát
 Čertův hrádek
Základní informace místa
ID místa: 168
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama