Židovský hřbitov byl založen v 17. stol. Byl rozšiřován r. 1704 a poč. 20. stol. Se svou rozlohou 14 528 m2 je třetím nejrozsáhlejším židovským hřbitovem u nás. Je zde cca 2500 náhrobků, nejstarší pochází z r. 1640. Hřbitov je ve správě brněnské Židovské náboženské obce a je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
Kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů.
© Miroslav BITTER 09/2005
Tento židovský hřbitov pochází ze 17. století. Hřbitov měří 14 528 metrů čtverečních a je třetím největším v republice ( po Prostějově a Frýdku-Místku ) Na hřbitově se nachází cca 2 500 náhrobků z nichž nejstarší pochází z druhé poloviny 17. století. Do areálu hřbitova se vcházelo dvěmi branami tou první ( blíže k městu ) vjížděli pohřební povozy vezoucí tělo zemřelého, branou druhou vcházel smuteční průvod a návštěvníci hřbitova. Jejich kroky zpravidla vedli do obřadní síně do které vystoupaly po monumentálních kamenných schodech. Na levé straně těchto schodů se rozkládá dětská část hřbitova. Po samotné obřadní síni dnes zbyli bohužel jen z větší části rozpadlé obvodové zdi. Na jedné obvodové stěně se zachovali dvě kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů. Náhrobky jsou v terénu zasazeny tak, že tvoří pravidelné řady po vrstvách. Mezi význačné hroby patří hrob rodiny rabína Samuela haLevi Kollina, který přispěl k hebrejské vzdělanosti v Boskovicích dále pak hrob moravského rabína Abrahama Plačeka, po nímž je pojmenována Plačková ulice v horní části židovského ghetta. aj.
Miroslav BITTER, 7.10. 2005
historie

Historie židovského hřbitova

Nepochybně nedlouho po svém konstituování si boskovická židovská obec musela zřídit své vlastní pohřebiště. O tom, kde se nejstarší hřbitov nacházel, nám však chybí hodnověrné historické zprávy. Ve vlastivědné literatuře jsou zmiňovány tři různé lokality pro jeho umístění, jednak při údajném starším židovském sídlišti na východním předměstí v Bělé, dále na jižním či východním svahu hradního kopce poblíž vyhlídky, dříve prý nazývaném "kohenský vrch" a konečně jihozápadně města ve směru dnešního hřbitova, ale blíže ghettu, přibližně v místech zobrazených na plánu Boskovic z r. 1702, na jehož přesnost ovšem nelze spoléhat, a na pohledu na město Boskovice z r. 1728 ze sbírky Dismase z Hofferů, i když se jedná o schematickou perspektivní zkratku kreslíře, jenž zachytil nový hřbitov. Pro existenci žádné z těchto tří lokalit nemáme důkazy, stejně jako není pravdou tvrzení obsažené v Goldovi (viz literatura), že se…  číst dále

www.boskovice.cz, 13.1. 2006

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 synagoga maior
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice – Bašta
 radnice
 jízdárna
 Boskovice - Rezidence
 Muzeum Boskovicka
 Boskovice
 Puklův mlýn
 evangelický kostel
 panský pivovar
 Rovná
 Újezd u Boskovic
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 Svitávka
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Podolí
 Malý Chlum
 boží muka
 Malý Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Chlum
 Voděrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Marka
 Rájec nad Svitavou
 Drnovice
 Žďárná
 rybník Suchý
 Hradisko
 Drnovice
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Letovice
 Šebetov
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Prokopa
 Štěničkův mlýn
 boží muka
 Petrovice
 Lysice
 Kořenec
 kostel sv. Václava
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 Kunštát
 Porčův mlýn
 Sloup
 Sloup
 Burianova rozhledna
 Rychvald
 Hřebenáč
 Borotín
 Kůlna
 větrný mlýn
 Oborský dvůr
 Podvrší
 boží muka
 Cetkovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Koňský spád
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 kaple sv. Josefa
 Blansko
 propast Macocha
 Vápenka
 Blansek
 Dvorce
 kostel sv. Jeronýma
 kostel sv. Martina
 Punkevní jeskyně
 Křetín
 Velké Opatovice
 Lečenec
 Ostrov u Macochy
 boží muka
 Babylon u Kozárova
 Milonice
 jeskyně Balcarka
 boží muka
 Milonice
 Kateřinská jeskyně
 Cigánská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Čertův most
 Rumberk
 Roubanina
 Černá skála
 Rozsíčka
 Úsobrno
 Újezd u Černé Hory
 hrádek Lipová
 Trmačov
 zvonice
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 boží muka
 biokoridor Skřípov
 kříž na Zálomí
 fara na Kalvárii
 Rozstání
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 3445
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama