Židovský hřbitov byl založen v 17. stol. Byl rozšiřován r. 1704 a poč. 20. stol. Se svou rozlohou 14 528 m2 je třetím nejrozsáhlejším židovským hřbitovem u nás. Je zde cca 2500 náhrobků, nejstarší pochází z r. 1640. Hřbitov je ve správě brněnské Židovské náboženské obce a je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
Kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů.
© Miroslav BITTER 09/2005
Tento židovský hřbitov pochází ze 17. století. Hřbitov měří 14 528 metrů čtverečních a je třetím největším v republice ( po Prostějově a Frýdku-Místku ) Na hřbitově se nachází cca 2 500 náhrobků z nichž nejstarší pochází z druhé poloviny 17. století. Do areálu hřbitova se vcházelo dvěmi branami tou první ( blíže k městu ) vjížděli pohřební povozy vezoucí tělo zemřelého, branou druhou vcházel smuteční průvod a návštěvníci hřbitova. Jejich kroky zpravidla vedli do obřadní síně do které vystoupaly po monumentálních kamenných schodech. Na levé straně těchto schodů se rozkládá dětská část hřbitova. Po samotné obřadní síni dnes zbyli bohužel jen z větší části rozpadlé obvodové zdi. Na jedné obvodové stěně se zachovali dvě kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů. Náhrobky jsou v terénu zasazeny tak, že tvoří pravidelné řady po vrstvách. Mezi význačné hroby patří hrob rodiny rabína Samuela haLevi Kollina, který přispěl k hebrejské vzdělanosti v Boskovicích dále pak hrob moravského rabína Abrahama Plačeka, po nímž je pojmenována Plačková ulice v horní části židovského ghetta. aj.
Miroslav BITTER, 7.10. 2005
historie

Historie židovského hřbitova

Nepochybně nedlouho po svém konstituování si boskovická židovská obec musela zřídit své vlastní pohřebiště. O tom, kde se nejstarší hřbitov nacházel, nám však chybí hodnověrné historické zprávy. Ve vlastivědné literatuře jsou zmiňovány tři různé lokality pro jeho umístění, jednak při údajném starším židovském sídlišti na východním předměstí v Bělé, dále na jižním či východním svahu hradního kopce poblíž vyhlídky, dříve prý nazývaném "kohenský vrch" a konečně jihozápadně města ve směru dnešního hřbitova, ale blíže ghettu, přibližně v místech zobrazených na plánu Boskovic z r. 1702, na jehož přesnost ovšem nelze spoléhat, a na pohledu na město Boskovice z r. 1728 ze sbírky Dismase z Hofferů, i když se jedná o schematickou perspektivní zkratku kreslíře, jenž zachytil nový hřbitov. Pro existenci žádné z těchto tří lokalit nemáme důkazy, stejně jako není pravdou tvrzení obsažené v Goldovi (viz literatura), že se…  číst dále

www.boskovice.cz, 13.1. 2006

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 synagoga maior
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 radnice
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 Boskovice - Rezidence
 Muzeum Boskovicka
 Boskovice
 Puklův mlýn
 evangelický kostel
 panský pivovar
 Rovná
 Újezd u Boskovic
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 Svitávka
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Podolí
 Malý Chlum
 boží muka
 Malý Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Chlum
 Voděrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Marka
 Rájec nad Svitavou
 Žďárná
 rybník Suchý
 Drnovice
 Drnovice
 Hradisko
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Letovice
 Šebetov
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Prokopa
 Štěničkův mlýn
 boží muka
 Petrovice
 kostel sv. Václava
 Lysice
 Kořenec
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Černá Hora
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 Porčův mlýn
 Kunštát
 Sloup
 Sloup
 Burianova rozhledna
 Rychvald
 Hřebenáč
 Borotín
 Kůlna
 větrný mlýn
 Oborský dvůr
 Podvrší
 boží muka
 Cetkovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Koňský spád
 kaple sv. Josefa
 Nová a Stará Rasovna
 Blansko
 propast Macocha
 Dvorce
 kostel sv. Jeronýma
 Vápenka
 Blansek
 kostel sv. Martina
 Křetín
 Punkevní jeskyně
 Velké Opatovice
 Lečenec
 Ostrov u Macochy
 boží muka
 Babylon u Kozárova
 Milonice
 boží muka
 jeskyně Balcarka
 Milonice
 Kateřinská jeskyně
 Čertův most
 Cigánská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Rumberk
 Roubanina
 Černá skála
 Rozsíčka
 hrádek Lipová
 Úsobrno
 Újezd u Černé Hory
 Trmačov
 zvonice
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 biokoridor Skřípov
 boží muka
 kříž na Zálomí
 fara na Kalvárii
 Rozstání
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 zvonice
 kaple Panny Marie
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 3445
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama