Židovský hřbitov byl založen v 17. stol. Byl rozšiřován r. 1704 a poč. 20. stol. Se svou rozlohou 14 528 m2 je třetím nejrozsáhlejším židovským hřbitovem u nás. Je zde cca 2500 náhrobků, nejstarší pochází z r. 1640. Hřbitov je ve správě brněnské Židovské náboženské obce a je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
Kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů.
© Miroslav BITTER 09/2005
Tento židovský hřbitov pochází ze 17. století. Hřbitov měří 14 528 metrů čtverečních a je třetím největším v republice ( po Prostějově a Frýdku-Místku ) Na hřbitově se nachází cca 2 500 náhrobků z nichž nejstarší pochází z druhé poloviny 17. století. Do areálu hřbitova se vcházelo dvěmi branami tou první ( blíže k městu ) vjížděli pohřební povozy vezoucí tělo zemřelého, branou druhou vcházel smuteční průvod a návštěvníci hřbitova. Jejich kroky zpravidla vedli do obřadní síně do které vystoupaly po monumentálních kamenných schodech. Na levé straně těchto schodů se rozkládá dětská část hřbitova. Po samotné obřadní síni dnes zbyli bohužel jen z větší části rozpadlé obvodové zdi. Na jedné obvodové stěně se zachovali dvě kamenné desky s hebrejskými texty. Na desce spodní je zachycen kadiš – modlitba za zemřelé na horní desce je vytesána modlitba těm, kteří hřbitov nenavštívili po více než 30 dnů. Náhrobky jsou v terénu zasazeny tak, že tvoří pravidelné řady po vrstvách. Mezi význačné hroby patří hrob rodiny rabína Samuela haLevi Kollina, který přispěl k hebrejské vzdělanosti v Boskovicích dále pak hrob moravského rabína Abrahama Plačeka, po nímž je pojmenována Plačková ulice v horní části židovského ghetta. aj.
Miroslav BITTER, 7.10. 2005
historie

Historie židovského hřbitova

Nepochybně nedlouho po svém konstituování si boskovická židovská obec musela zřídit své vlastní pohřebiště. O tom, kde se nejstarší hřbitov nacházel, nám však chybí hodnověrné historické zprávy. Ve vlastivědné literatuře jsou zmiňovány tři různé lokality pro jeho umístění, jednak při údajném starším židovském sídlišti na východním předměstí v Bělé, dále na jižním či východním svahu hradního kopce poblíž vyhlídky, dříve prý nazývaném "kohenský vrch" a konečně jihozápadně města ve směru dnešního hřbitova, ale blíže ghettu, přibližně v místech zobrazených na plánu Boskovic z r. 1702, na jehož přesnost ovšem nelze spoléhat, a na pohledu na město Boskovice z r. 1728 ze sbírky Dismase z Hofferů, i když se jedná o schematickou perspektivní zkratku kreslíře, jenž zachytil nový hřbitov. Pro existenci žádné z těchto tří lokalit nemáme důkazy, stejně jako není pravdou tvrzení obsažené v Goldovi (viz literatura), že se…  číst dále

www.boskovice.cz, 13.1. 2006

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 synagoga maior
 Boskovice
 radnice
 Boskovice – Bašta
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 jízdárna
 Boskovice
 Muzeum Boskovicka
 Puklův mlýn
 evangelický kostel
 Rovná
 panský pivovar
 Újezd u Boskovic
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 Svitávka
 Sebranice
 Podolí
 rychta se žudrem
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Chlum
 Voděrady
 větrný mlýn
 kostel sv. Marka
 Rájec nad Svitavou
 Žďárná
 rybník Suchý
 Drnovice
 Drnovice
 Hradisko
 Letovice
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Šebetov
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Prokopa
 Štěničkův mlýn
 Petrovice
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Lysice
 Kořenec
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Černá Hora
 větrný mlýn
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 Porčův mlýn
 Kunštát
 Sloup
 Sloup
 Burianova rozhledna
 Rychvald
 Hřebenáč
 Borotín
 Kůlna
 větrný mlýn
 Oborský dvůr
 Podvrší
 boží muka
 Cetkovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Koňský spád
 kaple sv. Josefa
 Nová a Stará Rasovna
 Blansko
 propast Macocha
 Dvorce
 kostel sv. Jeronýma
 Vápenka
 Blansek
 Křetín
 Punkevní jeskyně
 kostel sv. Martina
 Velké Opatovice
 Lečenec
 Ostrov u Macochy
 Babylon u Kozárova
 boží muka
 boží muka
 jeskyně Balcarka
 Milonice
 Kateřinská jeskyně
 Milonice
 Čertův most
 Cigánská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Rumberk
 Černá skála
 Roubanina
 hrádek Lipová
 Úsobrno
 Újezd u Černé Hory
 Rozsíčka
 Trmačov
 zvonice
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 biokoridor Skřípov
 boží muka
 kříž na Zálomí
 fara na Kalvárii
 Rozstání
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 3445
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama