První záznamy o mlýně pocházejí až z r. 1826. V r. 1939 se zmiňuje Cyril Pukl, od něj také název Puklův mlýn. V 80. letech 20. století byl již nefunkční mlýn odkoupen pro rekreační účely. Někdy v letech 2012-2015 vyhořel a dodnes zůstaly pouze obvodové zdi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020
Boskovice jsou moravským městem ležícím na hranicích Drahanské vrchoviny v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od okresního města a 33 km severně od Brna. Nejvýznamnější památkou a turistickým cílem je mohutná zřícenina hradu z 13. století. K dalším památkám patří například synagoga s židovským ghettem, kostel sv. Jakuba Staršího, kostel Všech svatých, radnice nebo barokní rezidence. Za navštívení stojí i expozice muzea nacházející se v několika, také již výše zmíněných, budovách a empírový zámek s parkem a několika dalšími objekty. V Pilském údolí pod Hradským kopcem na říčce Bělá se zachovalo několik vodních mlýnů. Jedním z nich je Puklův mlýn, který je dnes již zříceninou. Areál je nepřístupný a oplocený ale plot na několika místech chybí.
Luděk Vláčil, 16.6. 2020
historie

V Pilském údolí pod Hradským hřbetem na říčce Bělá stávalo několik vodních mlýnů. Jedním z nich je Puklův mlýn. První záznamy o mlýně pocházejí až z indikační skici a císařského povinného otisku map stabilního katastru z roku 1826. O mlynářích v tomto mlýně není příliš známo. V roce 1939 se zmiňuje Cyril Pukl od něj také název Puklův mlýn. Někdy v 80. letech 20. století byl již nefunkční mlýn odkoupen pro rekreační účely. Následné spory spolumajitelů vedly ke zhoršení technického stavu a někdy v letech 2012-2015 vyhořel. Požár zničil samotný mlýn s obytnou budovou i hospodářské budovy, které jsou součástí areálu. Dnes zůstaly pouze obvodové zdi.

Luděk Vláčil - zdroj: http://vodnimlyny.cz a další, 16.6. 2020

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 Boskovice
 Boskovice – Bašta
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský dvůr
 panský pivovar
 Boskovice
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 synagoga maior
 Újezd u Boskovic
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Svitávka
 větrný mlýn
 boží muka
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Sebranice
 Podolí
 Velký Chlum
 rychta se žudrem
 Žďárná
 Rájec nad Svitavou
 rybník Suchý
 kostel sv. Marka
 Voděrady
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Petrovice
 Šebetov
 Šebetov
 boží muka
 větrný mlýn
 Kořenec
 Štěničkův mlýn
 Drnovice
 Sloup
 Sloup
 Drnovice
 boží muka
 Hradisko
 Černá Hora
 Letovice
 kostel sv. Vavřince
 Hřebenáč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Kůlna
 Lysice
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Podvrší
 boží muka
 Porčův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 archeopark Isarno
 Borotín
 Rychvald
 Kunštát
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 Burianova rozhledna
 Cetkovice
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 kostel sv. Vavřince
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 Koňský spád
 kaple sv. Josefa
 Vápenka
 propast Macocha
 Blansek
 Blansko
 Punkevní jeskyně
 Ostrov u Macochy
 boží muka
 Velké Opatovice
 boží muka
 Lečenec
 kostel sv. Martina
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 Kateřinská jeskyně
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 Dvorce
 Černá skála
 Milonice
 Milonice
 hrádek Lipová
 Velké Opatovice
 zvonice
 Hlaváčkův kříž
 kostel sv. Jeronýma
 Krchůvek
 Křetín
 boží muka
 Úsobrno
 Babylon u Kozárova
 kříž na Zálomí
 Újezd u Černé Hory
 biokoridor Skřípov
 Roubanina
 Trmačov
 Rumberk
 Jedovnice
 Rozstání
 Rozsíčka
 Panský dům
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 zvonice
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple Panny Marie
 socha sv. Libora
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Libora
 Jesenec
Základní informace místa
ID místa: 14994
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama