Památník vojáků zemřelých v letech 1813-1814 v nedaleké polní nemocnici stojí západně od Jevíčka na úpatí Červeného kopce. Vznikl na popud zemského školního rady Leopolda Klímy. Slavnostně odhalen byl v r. 1910.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2015
Pomník stojí asi 1 km od Jevíčka. Nejlépe se k němu dostanete po hlavní silnici z Jevíčka směrem na Svitavy. Projedete pod mostem nedokončené Hitlerovy dálnice a hned za ním je po levé straně rozcestník, kde se dá zaparkovat. Až k pomníku vede asi 1 km dlouhá úzká asfaltová cesta. Kolem prochází červená turistická stezka z Jevíčka do Velkých Opatovic. U pomníku je informační tabule a lavička.
Luděk Vláčil, 15.9. 2015
popis

Památník byl vyroben z tvrdého křemene a je 6 metrů vysoký. Má 1,3 metrů hluboké základy, na kterých je podstavec z kamenných kvádrů 2 metry široký a 1,5 metru dlouhý. Na podstavci je 2,2 metrů široká křemencová deska tvořící základnu mohutného obelisku 2 metry širokého a 4 metry vysokého. Na vrcholu tohoto asi 10 tun těžkého kamene je umístěn velký ocelový dvouhlavý orel vysoký 45 cm s rozpětím křídel 1,34 metrů. Na pomníku je železný kříž a tabulka s nápisem: 1813-1814 zemřelo po slavných bitvách na rány a nemoce v hlavní polní nemocnici č. 39 v Jevíčku u vědomí věrně vy- konané povinnosti vojáka 215 Rakušanů, 8 Rusů, 20 Prusů, 133 Francouzů a byli zde pochováni. Pokoj jejich popelu!

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.hradbouzov.cz , http://hranapoleon.blogspot.cz, 15.9. 2015

historie

Po bitvě u Lipska, známé též jako Bitva národů, která se odehrála 16. až 19. října 1813, zůstalo velké množství nemocných a raněných vojáků spojeneckých vojsk a také nemocných zajatých Francouzů. Vojenská rada ve Vídni nařídila rozvoz části nemocných a raněných do ostatních zemí rakouské říše. Na Moravě bylo zřízeno několik polních nemocnic, mezi nimi také ta v Jevíčku. Byla umístěna poblíž zámku v budovách panského dvora. Další menší pobočky měla nemocnice v Boskovicích, Velkých Opatovicích, Letovicích a Laškově. Fungovala zde do konce dubna roku 1814. Počátkem 20. století, na popud tehdejšího zemského školního rady Leopolda Klímy, byl zbudován na pohřebišti zemřelých vojáků velký pomník. Leopold Klíma byl zároveň tvůrcem pomníku. V květnu 1910 byl za účasti zástupců rakousko-uherské a francouzské vlády, starosty i rady města Jevíčka a několika tisíc přihlížejících slavnostně odhalen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/ , http://www.hradbouzov.cz , http://hranapoleon.blogspot.cz, 15.9. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 fara na Kalvárii
 Křenov
 Jaroměřice
 Borotín
 Biskupice
 kostel sv. Vavřince
 Hrubé kolo
 Cetkovice
 Roubanina
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Plankenberk
 Vrážné
 Úsobrno
 Rumberk
 Cimburk
 Šebetov
 Šebetov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Marka
 Zahálkovy skalky
 Štěničkův mlýn
 Kladky
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Prokopa
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 archeopark Isarno
 Letovice
 Sudický dvůr
 Kořenec
 kostel sv. Anny
 Vraní Hora
 Údolní mlýn
 Radkov
 hřebčín Murhof
 Sudice II.
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 povodňové desky
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 schody mrtvých
 křížová cesta
 loretánská kaple
 Vranová Lhota
 Moravská Třebová
 městské opevnění
 Kalvárie
 radnice
 lapidárium
 morový sloup
 kaple sv. Anny
 venkovská usedlost
 kostel Všech svatých
 boží muka
 Bělá nad Svitavou
 Boršov
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Svitávka
 Ponikev
 Průchodnice
 boží muka
 Křetín
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Jeronýma
 kaple Panny Marie
 Střítež
 Udánky
 kaple M. Jana Husa
 Hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Sebranice
 hrádek Lipová
 rychta se žudrem
 panský mlýn
 kaple sv. Josefa
 Jednov
 Bouzov
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Lechovice
 Kunštát
 kaple sv. Martina
 Lány
 Líšnice (Leštnice)
 židovský hřbitov
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 12474
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama