Drobná barokní stavba postavena r. 1768. Má čtvercový půdorys. Vzadu okosené hrany, malý vnitřní prostor. Dlažba z pískovcových dlaždic, střecha sedlová. Vchod do kaple se segmentovým záklenkem. Kované dveře s mříží. Výrazný krajinotvorný prvek. Od r. 1964 zapsána do seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kaplička v Zadním Arnoštově u Javíčka.
© Pavel Vítek 09/2021
Zadní Arnoštov je místní část města Jevíčko v okrese Svitavy. Najdeme ho 5 km severozápadně od Jevíčka, 23 km jihovýchodně od Svitav a 15 km od Moravské Třebové. Spojení vlakem sem není. Prochází zde silnice II/366 spojující Svitavy s Jevíčkem a Konicemi. Ves je dostupná autobusy s Jevíčkem. Kapličku najdeme v polích u silnice vedoucí z Arnoštova do Jevíčka, asi 1 km za vesnicí.
Pavel Vítek, 22.12. 2021
popis

Kaplička je drobná barokní stavba. Je výrazným krajinotvorným prvkem u silnice na vrcholu kopce. Kapli nechal postavit roku 1768 místní obyvatel Josef Anton Marckes. Jedná se o drobnou architekturu. Kaplička má čtvercový půdorys o rozměrech 2,7 x 2,8 m. Nemá sokl. Jde v podstatě o čtverhranný kubus, vzadu s okosenými hranami, s malým vnitřním prostorem. Má dlažbu z pískovcových dlaždic. Kaplička je zaklenuta valenou klenbou s římsami u bočních stěn. Průčelí, stejně jako zbytek stavby, je hladké a je završeno trojúhelníkovým štítem. Střecha je sedlová, v závěru má dvě pole jehlancové. Je kryta eternitovými šablonami. V průčelí je vchod do kaple se segmentovým záklenkem, se vsazenými kovanými dveřmi s mříží. Dveře jsou ve spodní části plechové, následuje část s profily, které prochází diagonálně a kříží se uprostřed v kruhovém poli. Celé dveře jsou završeny segmentovým nástavcem s křížem uprostřed.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 22.12. 2021

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Zadní Arnoštov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16140
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama