Kostel prvně vzpomínaný v r. 1505 vznikl původně jako gotická stavba na románském základě. Později renesančně a barokně upraven. Po r. 1838 byla loď prodloužena, v r. 1916 vyhořel. Dnes není přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Boskovice jsou moravským městem ležícím na hranicích Drahanské vrchoviny v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od okresního města a 33 km severně od Brna. Nejvýznamnější památkou a turistickým cílem je mohutná zřícenina hradu ze 13. století. Za navštívení stojí i empírový zámek s parkem a několika dalšími objekty. K majetku panstva patřil také pivovar ze 17. stol. K dalším památkám patří například synagoga s židovským ghettem, radnice nebo barokní rezidence, kostel sv. Jakuba Staršího a kostel Všech svatých, který se nachází v centru města u nároží Havlíčkovy a Hybešovy ulice. Římskokatolický kostel Všech svatých patří k nejstarším stavbám města Boskovice. Kostel není přístupný veřejnosti.
Luděk Vláčil, 22.11. 2019
popis

Kostel je jednolodní, v jádru gotickou stavbou s výraznými renesančními a barokními úpravami. Je obklopen parkově upraveným nevyužívaným hřbitovem chráněným ohradní zdí. Stavba je orientovaná, podélná, s plochostropou lodí a odsazeným kněžištěm přibližně čtvercového půdorysu. K severní zdi lodi přiléhá čtyřboká sakristie. Střecha je dřevěná s polygonální lucernou. V hladkých fasádách kněžiště a východní části lodi jsou prolomena úzká okna s půlkruhovým záklenkem. V přístavku jsou okna kruhová. Kamenné ostění vstupního portálu s lomeným záklenkem je členěno dvojím vyžlabením vybíhajícím z hranolové patky. Kněžiště je zaklenuto jedním polem křížové klenby. V severní zdi kněžiště je pozdně gotický sedlový portál s protínajícími se pruty, vedoucí do sakristie. Kněžiště je do plochostropé lodi otevřeno masivním zděným lomeným vítězným obloukem. V sakristii, která je nejstarší částí kostela, se dochovalo jedno…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: zdroj: památkový katalog, http://www.historickasidla.cz a další, 5.11. 2019

historie

První písemný doklad o tomto kostele pochází z roku 1505. Gotický kostel byl postaven pravděpodobně v průběhu 15. století na starším základě a není proto vyloučeno, že jeho obvodové zdi a kněžiště ukrývají jádro raně středověké románské stavby. Kostel byl mnohokrát přestavován a opravován. K renesančním a později barokním úpravám došlo například v letech 1596, 1567 a 1718. Po roce 1838 byla loď prodloužena téměř na dvojnásobek původní délky. Roku 1916 kostel vyhořel a nový kůr byl zhotoven v roce 1947. Kolem kostelíka byl hřbitov, na kterém se pohřbívalo v letech 1786-1948. Některé náhrobky se nacházejí i v dlažbě kostela. V roce 1998 byly dokončeny parkové úpravy starého hřbitova.

Luděk Vláčil - zdroj: zdroj: památkový katalog, http://www.historickasidla.cz a další, 5.11. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© Pavel Šafránek, Přemysl Reibl: Sakrální stavby okresu Blansko, Muzeum Boskovicka, Adamov 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 radnice
 boží muka
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 panský dvůr
 jízdárna
 zámecký skleník
 Boskovice
 panský pivovar
 boží muka
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 Puklův mlýn
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 Sudice II.
 Rovná
 Sudický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Svitávka
 Podolí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 Sebranice
 větrný mlýn
 rychta se žudrem
 boží muka
 Malý Chlum
 rybník Suchý
 Malý Chlum
 Šebetov
 Žďárná
 Šebetov
 Velký Chlum
 Voděrady
 Štěničkův mlýn
 Kořenec
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Václava
 Letovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 Hradisko
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 Drnovice
 Drnovice
 Petrovice
 větrný mlýn
 boží muka
 archeopark Isarno
 Borotín
 Sloup
 Sloup
 Oborský dvůr
 Lysice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Cetkovice
 Hřebenáč
 kostel sv. Stanislava
 Kůlna
 větrný mlýn
 Kunštát
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Porčův mlýn
 boží muka
 Podvrší
 Rychvald
 Velké Opatovice
 kaple sv. Josefa
 vápenka Malá dohoda
 boží muka
 Holštejn
 Zukalův mlýn
 Kalvodův kříž
 Holštejn
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 boží muka
 Velké Opatovice
 Koňský spád
 Vápenka
 propast Macocha
 hrádek Lipová
 Punkevní jeskyně
 Blansek
 Blansko
 Úsobrno
 Ostrov u Macochy
 kostel sv. Jeronýma
 boží muka
 Křetín
 Lečenec
 jeskyně Balcarka
 kostel sv. Martina
 Cigánská jeskyně
 Roubanina
 Černá skála
 Dvorce
 Kateřinská jeskyně
 Rumberk
 Čertův most
 biokoridor Skřípov
 Rytířská jeskyně
 zvonice
 Milonice
 Milonice
 Babylon u Kozárova
 Hlaváčkův kříž
 fara na Kalvárii
 boží muka
 Rozsíčka
 Krchůvek
 kříž na Zálomí
 kostel Všech svatých
 Újezd u Černé Hory
 Jaroměřice
 Trmačov
 Rozstání
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple Panny Marie
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Libora
 Jesenec
Základní informace místa
ID místa: 14439
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama