Barokní venkovský kostel z r. 1714. Volně stojící orientovaná stavba. Půlkruhový závěr, čtyřboká věž. V ose presbytáře sakristie. Fasáda kostela hladká. Věž s oknem půlkruhově zaklenutým. Kostelní loď zastřešena sedlovou střechou. R. 1973 kostel zapsán do státního seznamu kulturních památek.
Hlavní obrázek místa
Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Šubířově, okr. Prostějov
© Pavel Vítek 10/2021
Obec Šubířov se nachází v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Najdeme ji 7 km západně od Konice. Nedaleko vede železniční trať Prostějov - Chornice, a je zde i zastávka s názvem Šubířov, ale z obce na vlakovou zastávku je to 5 km. Autobusy je obec spojena jak s Konicí, tak s Jevíčkem.
Pavel Vítek, 5.10. 2021
popis

Kostel Panny Marie Sedmibolestné v Šubířově je barokní venkovský kostel z roku 1714, později upravovaný. Je dominantou návsi i celé obce. Jde o volně stojící orientovanou stavbu s půlkruhovým závěrem, čtyřbokou věží v průčelí a čtvercovou představenou předsíní. Boční fasáda je hladká s podezdívkou, s třemi okenními osami. Okna jsou půlkruhově zaklenutá. Ustupující kněžiště má po jedné okenní ose, okna jsou půlkruhově zaklenutá. V prodloužené ose presbytáře je umístěna sakristie se skoseným nárožím, s jedním pravoúhlým vchodem a jednou okenní osou. Okno je pravoúhlé. V závěru kněžiště je jedno okno oválného tvaru. Průčelí kostela je konkávně tvarováno se střešním rizalitem věže představenou předsíní, s pravoúhlým vchodem s kamenným ostěním a s okrajovou lištou, věž s jednou okenní osou a oknem půlkruhově zaklenutým. Fasáda kostela je hladká. Hlavní profilovaná římsa nese zvonicové patro…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.10. 2021

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1710, kdy majitel panství Jaroměřice u Jevíčka František Michal Augustin Šubíř z Chobyně uzavřel smlouvu s opatem premonstrátského kláštera Hradisko u Olomouce. Předmětem této smlouvy byly dodávky dřeva pro hutě na zpracování železné rudy stojící u nedaleké obce Dzbel a patřící klášteru. Pan Šubíř proto začal kácet v hornaté, lesy zarostlé části svého panství a na vzniklé pasece založil novou ves, která později dostala jeho jméno. Kostel Panny Marie Sedmibolestné byl vysvěcen v roce 1742, v den, na který připadá dle katolického liturgického kalendáře svátek Panny Marie Sedmibolestné.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.10. 2021

pověsti

Panna Maria Sedmibolestná, latinsky Mater Dolorosa, je titul Panny Marie, který se vztahuje na její bolesti související s osudem jejího syna Ježíše Krista. Mezi sedm bolestí Panny Marie patří: 1. Proroctví Simeona v chrámu, 2. Útěk do Egypta, 3. Ztráta dvanáctiletého Ježíše v chrámu, 4. Setkání s Ježíšem na křížové cestě, 5. Ježíšovo ukřižování a smrt, 6. Ježíšovo snímání z kříže, 7. Pohřeb Ježíše. První zmínka o svátku Sedmibolestné Matky Boží pochází z roku 1412, kdy byl zmíněn na církevním sněmu v Kolíně nad Rýnem. Pro celou církev ho však ustanovil až papež Benedikt XIII. roku 1727 a zároveň povolil, aby se Panna Maria Bolestná uctívala jako patronka Slovenska. Její národní svatyní se stal šaštínský kostel, opředený mnoha zázraky na Mariinu přímluvu. Jeho dějiny sahají do roku 1564. Papež Pavel VI. mu roku 1964 udělil titul bazilika minor.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.10. 2021

Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Šubířov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Děkanát Konice
Šubířov 36
798 52 Šubířov
Tel: 582 391 455
http://www.farnostsubirov.eu
fasubirov@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 15993
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama