Klášter s kostelem byl založen někdy v 2. pol. 14. stol. V 17. stol. klášter barokně přestavěn. V l. 1762-1766 barokně přestavěn kostel a v r. 1778 přistavěna kaple s hrobkou. V r. 1785 klášter zrušen a kostel veden jako farní. V r. 1869 kostel poškodil požár. Dnes slouží klášter jako muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2015
Augustiniánský klášter je barokní jednopatrová čtyřkřídlá stavba stojící poblíž centra města Jevíčka, k níž je připojen kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dnes bývalý klášter slouží jako muzeum (archeologie, regionální historie, sklo a porcelán, vlastivěda regionu, dějiny místních Židů, holocaust). Na poměrně malé městečko je v Jevíčku docela dost zajímavých památek, kromě kláštera je to například zámek, synagoga, městská věž, městské hradby a množství barokních soch.
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jevíčko, 22.9. 2015
historie

Oblast Jevíčka byla trvale osídlena již od mladší doby kamenné. První kostel v Jevíčku vznikl zřejmě již v době založení města nebo krátce po něm, tedy někdy v letech 1230-1240. Kostel byl zasvěcen sv. Mikuláši a sloužil jako farní. Měl patrně obdélníkový půdorys s obdélníkovou apsidou. V té době byl asi jedinou zděnou stavbou ve městě. Někdy ve druhé polovině 14. stol. byl, snad na místě staršího královského dvora, markrabětem Janem Jindřichem založen klášter řádu sv. Augustina s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. U kláštera stávala i gotická hřbitovní kaple sv. Trojice. V 17. století byl klášter barokně přestavěn a rozšířen jako jednopatrová čtyřkřídlá stavba. Později již přestala dostačovat velikost klášterního kostela a proto jej v letech 1762-1766 nechal opat Matyáš Pertschner barokně rozšířit. Sochařské a štukatérské práce provedl se svými pomocníky brněnský sochař Ondřej Schweigl. Stolařské práce provedla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jevicko.net/farnost , http://www.atlasceska.cz, 22.9. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

 městská věž
 Jevíčko
 synagoga
 napoleonský pomník
 fara na Kalvárii
 Jaroměřice
 kaplička
 Biskupice
 Velké Opatovice
 Hrubé kolo
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Velké Opatovice
 Plankenberk
 Cetkovice
 Borotín
 Křenov
 Vrážné
 Úsobrno
 kaple sv. Marka
 pranýř
 fara
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kaple sv. Isidora
 Cimburk
 morový sloup
 Zahálkovy skalky
 Roubanina
 Kladky
 Šebetov
 Šebetov
 kaple sv. Anny
 biokoridor Skřípov
 zvonice
 Štěničkův mlýn
 kostel sv. Marka
 Dlouhá Loučka
 Rumberk
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Antonína
 socha sv. Libora
 hřebčín Murhof
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 Vraní Hora
 kaple sv. Anny
 Kořenec
 Vranová Lhota
 kaple sv. Libora
 venkovská usedlost
 boží muka
 zvonice
 Radkov
 Údolní mlýn
 Ponikev
 Průchodnice
 Sudický dvůr
 Podolí
 Rohová
 kostel sv. Anny
 Odrážkův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Sudice II.
 Březsko
 kaple Panny Marie
 Letovice
 Moravská Třebová
 děkanství
 schody mrtvých
 křížová cesta
 Kalvárie
 archeopark Isarno
 povodňové desky
 Brána času
 Konice
 socha sv. Floriána
 Latinská škola
 loretánská kaple
 lapidárium
 městské opevnění
 radnice
 socha sv. Floriána
 morový sloup
 Střítež
 kaple sv. Václava
 kaple M. Jana Husa
 Špránek
 boží muka
 panský mlýn
 boží muka
 lesovna
 Třebovské hradisko
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 Ochoz
 hrádek Lipová
 historický areál
 Jednov
 studánka U Oběšence
 Boršov
 Svitávka
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Suchdol
 vodní panský mlýn
 kaple sv. Anny
 Udánky
 Obersko
 Lechovice
 Hradisko
 kaple sv. Martina
 Sebranice
 rychta se žudrem
 Líšnice (Leštnice)
 partyzánský bunkr
 kaple sv. Rodiny
 Burianova rozhledna
 kostel Všech svatých
 Žádlovice
 kostel sv. Stanislava
 Staré Hradisko
 Kunštát
 Čertův hrádek
Kontaktní informace
Městské muzeum
Komenského nám. 167, Jevíčko
Tel: 605 531 067
muzeumjevicko@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12471
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama