Hradisko o rozloze asi 1,8 ha, chráněné valem, příkopem a palisádou. Osídleno věteřovskou kulturou ze starší doby bronzové, lužickou a slezskou fází kultury lužických popelnicových polí z mladší a pozdní doby bronzové, platěnickou kulturou z doby halštatské a slovanskou ze střední doby hradištní.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jižní části valu, přes hradiště, na západ.
© Luděk Vláčil 09/2017
Lokalita „Hradisko“ leží v poloze „Dřínový kopec“ na katastrálním území města Velké Opatovice, které se nachází na severozápadní Moravě, v severní části Boskovické brázdy, v oblasti Malé Hané. Hradisko s dodnes dobře patrným valem je vzdáleno 1,7 km směrem na jih od místního kostela. Leží v nadmořské výšce kolem 510 m n. m. Na místo se dostanete, když půjdete 2 km po červené turistické stezce a naučné stezce Hanýsek vedoucí od jižního okraje Velkých Opatovic. Před hradiskem je malé skalnaté údolíčko se skalními reliéfy zobrazujícími Petra Bezruče a Josefa Bohuslava Foerstra.
Luděk Vláčil, 8.10. 2017
historie

Pozůstatky opevnění „Hradisko“ leží v poloze „Dřínový kopec“ u Velkých Opatovic. Řadí se mezi významné archeologické památky v oblasti Malé Hané a jako jedno z mála je kompletně zpracováno. Výšinné opevněné hradisko se rozkládalo v nadmořské výšce kolem 510 metrů na vrcholové části kopce o rozloze zhruba 1,8 ha. Lokalita byla opevněna obloukovitým valem vysokým přibližně 1 metr, který se přimyká k severovýchodní straně, na níž, jakožto nejpříkřejší, se nenacházejí stopy opevnění. Na severozápadě byl val chráněn příkopem. Přerušení valu v jihovýchodní části naznačuje, že se zde mohl nacházet původní vchod. Pozůstatky hradiska byly známy již koncem 19. století. Poprvé lokalitu popsal a zakreslil J. Mackerle v roce 1948, který na základě materiálu z výkopu kladl osídlení do jevišovické kultury z pozdní doby kamenné a opevnění do halštatského období. V roce 1975 hradiště popsal Z. Smrž, jenž uvedl nálezy slezské…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004.,http://www.mzm.cz, 8.10. 2017

Půdorys místa

Analýzy výškopisu podkovovitého valu
© http://ags.cuzk.cz/dmr/?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Velké Opatovice

Místa v okolí

 Velké Opatovice
 Borotín
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 napoleonský pomník
 Cetkovice
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 Roubanina
 fara na Kalvárii
 Šebetov
 Šebetov
 Jaroměřice
 kostel sv. Marka
 Rumberk
 Štěničkův mlýn
 Úsobrno
 Biskupice
 Podolí
 Křenov
 Hrubé kolo
 kostel sv. Prokopa
 Sudický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Letovice
 archeopark Isarno
 Sudice II.
 Plankenberk
 Kořenec
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 biokoridor Skřípov
 Svitávka
 Vrážné
 boží muka
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 radnice
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 Boskovice
 Zahálkovy skalky
 jízdárna
 panský pivovar
 Křetín
 Hradisko
 Boskovice – Bašta
 Cimburk
 Boskovice
 kostel sv. Jeronýma
 Kladky
 Puklův mlýn
 Sebranice
 Rovná
 rychta se žudrem
 Dlouhá Loučka
 hřebčín Murhof
 Jesenec
 Újezd u Boskovic
 kostel sv. Libora
 rybník Suchý
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 hrádek Lipová
 Voděrady
 kaple sv. Anny
 Žďárná
 venkovská usedlost
 Rozsíčka
 boží muka
 Kunštát
 Vraní Hora
 Vranová Lhota
 panský dvůr
 Drnovice
 Drnovice
 Oborský dvůr
 boží muka
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 kaple M. Jana Husa
Základní informace místa
ID místa: 13666
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama