Hradisko o rozloze asi 1,8 ha, chráněné valem, příkopem a palisádou. Osídleno věteřovskou kulturou ze starší doby bronzové, lužickou a slezskou fází kultury lužických popelnicových polí z mladší a pozdní doby bronzové, platěnickou kulturou z doby halštatské a slovanskou ze střední doby hradištní.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jižní části valu, přes hradiště, na západ.
© Luděk Vláčil 09/2017
Lokalita „Hradisko“ leží v poloze „Dřínový kopec“ na katastrálním území města Velké Opatovice, které se nachází na severozápadní Moravě, v severní části Boskovické brázdy, v oblasti Malé Hané. Hradisko s dodnes dobře patrným valem je vzdáleno 1,7 km směrem na jih od místního kostela. Leží v nadmořské výšce kolem 510 m n. m. Na místo se dostanete, když půjdete 2 km po červené turistické stezce a naučné stezce Hanýsek vedoucí od jižního okraje Velkých Opatovic. Před hradiskem je malé skalnaté údolíčko se skalními reliéfy zobrazujícími Petra Bezruče a Josefa Bohuslava Foerstra.
Luděk Vláčil, 8.10. 2017
historie

Pozůstatky opevnění „Hradisko“ leží v poloze „Dřínový kopec“ u Velkých Opatovic. Řadí se mezi významné archeologické památky v oblasti Malé Hané a jako jedno z mála je kompletně zpracováno. Výšinné opevněné hradisko se rozkládalo v nadmořské výšce kolem 510 metrů na vrcholové části kopce o rozloze zhruba 1,8 ha. Lokalita byla opevněna obloukovitým valem vysokým přibližně 1 metr, který se přimyká k severovýchodní straně, na níž, jakožto nejpříkřejší, se nenacházejí stopy opevnění. Na severozápadě byl val chráněn příkopem. Přerušení valu v jihovýchodní části naznačuje, že se zde mohl nacházet původní vchod. Pozůstatky hradiska byly známy již koncem 19. století. Poprvé lokalitu popsal a zakreslil J. Mackerle v roce 1948, který na základě materiálu z výkopu kladl osídlení do jevišovické kultury z pozdní doby kamenné a opevnění do halštatského období. V roce 1975 hradiště popsal Z. Smrž, jenž uvedl nálezy slezské…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004.,http://www.mzm.cz, 8.10. 2017

Půdorys místa

Analýzy výškopisu podkovovitého valu
© http://ags.cuzk.cz/dmr/?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Velké Opatovice

Místa v okolí

 Velké Opatovice
 Borotín
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 napoleonský pomník
 Cetkovice
 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 kaplička
 Roubanina
 fara na Kalvárii
 Šebetov
 Šebetov
 Jaroměřice
 kostel sv. Marka
 Rumberk
 Štěničkův mlýn
 Úsobrno
 Biskupice
 Podolí
 Křenov
 Hrubé kolo
 kostel sv. Prokopa
 Sudický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Letovice
 fara
 archeopark Isarno
 kaple sv. Isidora
 Sudice II.
 Plankenberk
 Kořenec
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Svitávka
 biokoridor Skřípov
 Vrážné
 boží muka
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Marka
 evangelický kostel
 Muzeum Boskovicka
 kaple sv. Anny
 radnice
 synagoga maior
 Boskovice - Rezidence
 zámecký skleník
 panský dvůr
 židovský hřbitov
 Boskovice
 Zahálkovy skalky
 jízdárna
 panský pivovar
 morový sloup
 Hradisko
 Boskovice – Bašta
 Cimburk
 Boskovice
 Křetín
 zvonice
 kostel sv. Jeronýma
 Puklův mlýn
 Sebranice
 Kladky
 rychta se žudrem
 Rovná
 Dlouhá Loučka
 kaple Panny Marie
 hřebčín Murhof
 Jesenec
 Újezd u Boskovic
 socha sv. Libora
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Libora
 kostel Všech svatých
 rybník Suchý
 Bělá nad Svitavou
 Burianova rozhledna
 kaple sv. Libora
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Stanislava
 hrádek Lipová
 Voděrady
 kaple sv. Anny
 Žďárná
 venkovská usedlost
 Rozsíčka
 boží muka
 Kunštát
 Vraní Hora
 Vranová Lhota
 panský dvůr
 Drnovice
 Drnovice
 Oborský dvůr
 boží muka
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 Malé Hradisko
 kaple M. Jana Husa
Základní informace místa
ID místa: 13666
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama