Nepatrné zbytky lícovaných zdí bašty s nejasným původem a dobou vzniku. Místo plnilo funkci předsunuté bašty hradu. Stavba byla několikrát pobořena a opravena. R. 1707 byla rozmetána střelným prachem a zdivo rozebráno.
Hlavní obrázek místa
Pahorek jádra od severu
© Roman Řezáč 06/2004
Reliéfní zbytky místa zvaného Bašta se nacházejí asi 200 m západně od zřícenin hradu Boskovice. Patrně využila staršího opevněného hradiska. Ještě před sto lety jsou doloženy v místě paláce klenuté místnosti, dodnes se místu také říká U tří sklípků. Dnes je možné najít pouze velmi nepatrné zbytky lícovaných zdí.
Roman Řezáč, 26.6. 2004
turistické

Možný původní hrad v Boskovicích stojí nedaleko hradu turisticky zajímavějšího a je neprávem opomíjen. Je veliká škoda, že na cestě vedoucí k němu není žádná cedule nebo ukazatel, který by vás zavedl k tomuto místu. Najdete ho velice snadno – na okraji palouku před hradem u rozcestníku je přímo do kopce vyježděná široká cesta stáčející se vlevo. Dovede vás do sadu zámecké zahrady, buďto najdete vyšlapanou pěšinu, nebo se dejte vlevo přímo k okraji lesa. Hned jakmile vejdete mezi stromy, stojíte v podstatě na předhradí a po pár metrech koukáte na hluboký příkop před bránou. Všechny příkopy jsou tak hluboké a hradby tak rozsáhlé, že i laik pozná příkopy, valy a jádro hradu. Jakmile stanete na vrcholku jádra, teprve tehdy si dokážete představit velikost hradu a jeho rozlohu. Nevím z jakého důvodu a od které doby se tady říká na baště, ale velikostí tahle stavba rozhodně nepřipomíná baštu. Neztotožňuji se…  číst dále

ron kadlec (upraveno redakcí), 11.9. 2011

historie

Historie bašty je dnes problematická. Existují různé pohledy na její vznik i vztah k Boskovickému hradu. První říká, že jde o dva nezávislé hrady, což by mohlo ukazovat na původní sídlo pánů z Boskovic a založení mezi 11. a 13. stoletím. Další možností je vybudování ve 13. až 15. století jako předsunutá bašta hradu. Každopádně tuto funkci plnilo tak i tak, místo bylo několikrát pobořeno a opraveno a definitivně je konec vázán k roku 1707, kdy byla rozmetána střelným prachem a zdivo rozebráno.

Roman Řezáč, 26.6. 2004

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 Boskovice
 Puklův mlýn
 jízdárna
 Boskovice
 zámecký skleník
 panský dvůr
 Boskovice - Rezidence
 panský pivovar
 radnice
 synagoga maior
 Muzeum Boskovicka
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 boží muka
 boží muka
 Rovná
 kostel sv. Vavřince
 Sudice II.
 Sudický dvůr
 Svitávka
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 větrný mlýn
 Podolí
 Malý Chlum
 Sebranice
 Malý Chlum
 rychta se žudrem
 Velký Chlum
 kostel sv. Marka
 Rájec nad Svitavou
 rybník Suchý
 Voděrady
 Žďárná
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Rájec nad Svitavou
 Šebetov
 Petrovice
 Štěničkův mlýn
 Kořenec
 boží muka
 větrný mlýn
 Drnovice
 Drnovice
 Hradisko
 Letovice
 boží muka
 Sloup
 Sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 evangelický kostel
 Lysice
 Hřebenáč
 Kůlna
 Oborský dvůr
 větrný mlýn
 archeopark Isarno
 Porčův mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Podvrší
 boží muka
 Borotín
 Kunštát
 Rychvald
 Burianova rozhledna
 Cetkovice
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 kostel sv. Vavřince
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Piková dáma
 Nová a Stará Rasovna
 kaple sv. Josefa
 Koňský spád
 Vápenka
 propast Macocha
 Velké Opatovice
 Blansko
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 boží muka
 Ostrov u Macochy
 Lečenec
 kostel sv. Martina
 boží muka
 jeskyně Balcarka
 Cigánská jeskyně
 Dvorce
 Kateřinská jeskyně
 Čertův most
 Rytířská jeskyně
 Černá skála
 Velké Opatovice
 Milonice
 Milonice
 hrádek Lipová
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 zvonice
 Babylon u Kozárova
 Úsobrno
 Hlaváčkův kříž
 Krchůvek
 boží muka
 Újezd u Černé Hory
 Roubanina
 kříž na Zálomí
 Rumberk
 biokoridor Skřípov
 Trmačov
 Rozsíčka
 Jedovnice
 Rozstání
 Kojál
 kostel sv. Vavřince
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 hřebčín Murhof
 zvonice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Libora
 Jesenec
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Libora
Základní informace místa
ID místa: 943
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama