Zámek, vzácný doklad raně renes. zámec. architektury, byl stavěn od r. 1561 Závišem z Vickova. Poté střídání majitelů – zámku neprospělo, zbylo jen torzo. V 16. stol. úvahy o dokončení stavby, ale bez realizace. V posl. době zahájena gener. oprava.
Hlavní obrázek místa
Nové Zámky
celkový pohled
2003 ©Pavel Zany Komárek
V dominantní poloze nad obcí Nesovice (7 km východně od Bučovic) stojí již páté století zdaleka a ze všech světových stran viditelná stavba Nových Zámků, která je vzácným dokladem raně renesanční zámecké architektury u nás. Nové Zámky jsou architektonicky obratným propojením mizejícího hradního typu - italského kastelu a nového, reprezentačně pojatého, fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily "barco".
13.2. 2004
historie

Novozámecký renesanční zámek začal budovat Záviš z Víckova a na Boleradicích, který dosud sídlil na tvrzi v Dobročkovicích. Jak vybrané místo - na mírném návrší nad říčkou Litavou -, tak rozsah zamýšleného zámku měly být svědectvím hospodářského rozmachu budovatele. Stavební práce začaly v r. 1561, jak o tom svědčí pamětní deska nad bránou vstupní věže s nápisem "Letha Panie 1561 v pondělí před svatým Jiřím založeno jest toto stavení nákladem a prací skrze urozeného a statečného rytíře pana Záviše z Víckova", opatřená znakem a iniciálami budovatele i jeho manželky Johanky z Háje. Projektantem stavby byl Vlach ze severní Itálie, který snad byl ve styku se staviteli blízkého bučovického zámku. Záviš stavěl zámek až do své smrti v r. 1569; jeho nástupce Přemek ve výstavbě sice pokračoval, ale již v r. 1575 by zámek prodán Jidřichu a Zikmundu ze Zástřizl, kteří jej brzy postoupili Martinovským z Rozseče.…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

okruhy, vstupné

Z důvodu úprav nádvoří je zámek v sezóně 2007 veřejnosti uzavřen. OTEVŘENO: IV., X. So, Ne: 9 - 16h., V., IX. mimo Po: 9 - 17h., VI., VII., VIII. mimo Po: 9 - 17.30h. Jindy po předchozí dohodě. VSTUPNÉ: D 40/ d 25, ciz. D 80/ d 50; doprovodné výstavy, minikoncerty + 5 až 10 Kč. WC (vozíčkáři jen velmi omezeně); foto - 100 Kč, kamera - 200 Kč; parkování v obci - 0,25 km (u obecního úřadu, v podzámčí) a u ZD 0,5 km; autobus - 0,8 km, vlak - 1 km.

Zany, ofic. stránky http://www.novezamky.wz.cz, 14.4. 2003

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Nesovice

Místa v okolí

 Milonice
 Milonice
 Brankovice
 Komorov
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Nevojice
 morový památník
 Chvalkovice
 hrádek u Nevojic
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Hrádek u Snovídek
 Kojátky
 Vícemilice
 Chvalkovice
 radnice
 Bučovice
 větrný mlýn
 Pavlovice
 Bučovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Haluzice
 Bohdalice
 Střílky
 barokní hřbitov
 Chvalnov
 Lísky
 Opatovice
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Újezd u Ždánic
 Palánek
 Litenčice
 Střílky
 Zástřizly
 Cimburk u Koryčan
 Rašovice
 kaple sv. Rozárie
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Nechvalín
 kostel sv. Jiří
 Hlubočany
 zvonička
 Bohuslavice
 Kazatelna
 Konůvky
 Moravské Prusy
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Kepkov
 Hoštice
 Bukovanský mlýn
 Vřesovice
 Cetechovice
 Kvášov
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Bartoloměje
 Švábenice
 Svárov
 Morkovice
 kostel sv. Jakuba
 Hradisko
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Dolní Moštěnice
 Zdislavice
 Sobůlky
 kostel svaté Anny
 Kostelec
 kostel sv. Mikuláše
 Prasklice
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 DinoPark
 ZOO park
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Anny
 Johanka
 Žarošice
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Vyškov
 Troubky
 Zdenička
 Troubky
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 Lebedov
 Súsedská
 Uhřice
 Osvětimany
 židovský hřbitov
 Prasklice
 Uhřice
 Mezilesice
 Počenice
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč
 Luleč II
 kostel sv. Vavřince
 Drnovice
 Luleč I
 vila Friessů
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Zborovice
 Žeravice
 rozhledna Chocholík
 kostel sv. Alžběty
 Věžky
Kontaktní informace
Nové Zámky
Nesovice
683 33
Tel: 517 367 035
http://www.novezamky.wz.cz/
z.novezamky@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 1459
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.4.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama