Farnost se prvně vzpomíná r. 1397. V 90. letech 18. století vznikla nová barokní fara. Současný klasicistní kostel byl postaven v letech 1805-1807 na přání světícího olomouckého biskupa Aloise Josefa hraběte z Kolowrat za finanční podpory Lichtenštejnů. K vysvěcení chrámu došlo v r. 1810.
Hlavní obrázek místa
klasicistní kostel z let 1805-1807
© Luděk Vláčil 11/2021
Obec Milonice (německy Pflaumendörfel) leží na jihovýchodě Moravy. Hlavní dominantou a kulturní památkou obce je klasicistní římskokatolický farní kostel sv. Petra a Pavla. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb. V jeho blízkosti se nachází areál fary a sýpka. U kostela stojí památkově chráněná socha sv. Jana Nepomuckého z první třetiny 18. století a kamenný kříž z r. 1759.
Luděk Vláčil, 4.12. 2021
historie

První písemná zmínka o Milonicích pochází z roku 1349 a zdejší farnost se vzpomíná roku 1397. V 16. století kostel byl po jistou dobu v rukou evangelíků. V dobách třicetileté války byla fara dočasně neobsazena. Katoličtí duchovní se vracejí patrně již na počátku 30. let 17. století. Z roku 1633 pochází zpráva o obsazení milonické fary. Původní kostel stál údajně v nynější farské zahradě, kde byl i hřbitov. Do historie farnosti se významně zapsal Jan Baptista Latzel. Za jeho působení v letech 1778-1791 došlo k výraznému zlepšení životních podmínek místních farářů, protože Latzel mimo jiné prosadil i stavbu současné budovy fary. Na přání Aloise Josefa hraběte z Kolowrat, světícího biskupa olomouckého, který byl v roce 1803 v Milonicích na generální vizitaci, se začalo s přípravami na výstavbu většího chrámu. V letech 1805-1807 byl postaven za finanční podpory Aloise z Lichtenštejna nový…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://milonice.rkf.cz/historie-farnosti/, https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 4.12. 2021

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Milonice

Místa v okolí

 Milonice
 Milonice
 Nové Zámky
 Komorov
 Kojátky
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Vícemilice
 morový památník
 Chvalkovice
 Brankovice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Bučovice
 Bučovice
 kaple sv. Floriána
 Pavlovice
 Hrádek u Snovídek
 Chvalkovice
 Bohdalice
 větrný mlýn
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Haluzice
 Koryčany
 Opatovice
 Újezd u Ždánic
 Hlubočany
 kaple sv. Rozárie
 Rašovice
 Palánek
 kostel sv. Jiří
 Střílky
 Moravské Prusy
 Lísky
 Chvalnov
 zvonička
 barokní hřbitov
 Litenčice
 Konůvky
 Kepkov
 kaple sv. Bartoloměje
 Nechvalín
 Střílky
 Zástřizly
 Kvášov
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Bohuslavice
 Švábenice
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Hoštice
 kaple sv. Michala
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kaple sv. Václava
 Hradisko
 Bukovanský mlýn
 Kazatelna
 kostel sv. Mikuláše
 hradisko sv. Klimenta
 DinoPark
 kostel sv. Klimenta
 ZOO park
 radnice
 městská studna
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Morkovice
 městské opevnění
 Vyškov
 Cetechovice
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 Vřesovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Slavkov
 městské opevnění
 Svárov
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 kostel sv. Isidora
 Věteřov
 Žarošice
 Osíčany
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Uhřice
 Luleč II
 kostel sv. Jakuba
 Luleč
 kostel sv. Vavřince
 Luleč I
 Zdislavice
 Kobeřice
 Drnovice
 Fricův mlýn
 Mezilesice
 Kostelec
 Dolní Moštěnice
 Habrovany
 Prasklice
 Troubky
 rozhledna Chocholík
 Troubky
 Suchánkův mlýn
 Uhřice
 Johanka
 židovský hřbitov
 Počenice
 Dambořice
 Súsedská
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Dřínov
 Žeravice
 Račice
Základní informace místa
ID místa: 16061
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama