Zchátralý empírový zámek z l. 1811 – 12 postavený v místech stejnojmenné zaniklé středověké vsi s parkem a jezírkem.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek od Chvalkovic, empírová budova se středním rizalitem.
© Milan Náplava, 11/2007
Půl kilometru jihozápadně od Chvalkovic na Bučovicku stojí uprostřed polí zchátralý empírový zámek Komorov. Je přístupný buď polní cestou z konce Chvalkovic nebo odbočkou ze silnice Nesovice – Uhřice – Hvězdlice. V bezprostředním okolí Komorova jsou Chvalkovice s barokním morovým památníkem a zachovalý větrný mlýn a Nové Hvězdlice, kde si lze prohlédnout barokní zámek, kostel, faru a zbytky středověkého hrádku. K pěším i cyklistickým toulkám lákají kopce Orlovické vrchoviny.
Milan Náplava, 18.11. 2007
popis

Komorov je nevelký jednokřídlý patrový zámek z obou stran se středním rizalitem. Čelo měl obrácené směrem ke Chvalkovicím, za zámkem se rozkládal park. Jeho fasáda a architektonické prvky jsou značně poškozené. Po možných hodinách zbyl ve štítě jen otvor. Zámek je dnes z jedné strany obklopen chátrajícími budovami farmy a zříceninou původních hospodářských budov a z druhé strany pěknou loukou, na jejímž konci je překvapivě udržovaný anglický park s jezírkem. Parkem protéká rameno Chvalkovického potoka.

Milan Náplava, 18.11. 2007

historie

V místech dnešních zchátralých budov zemědělské farmy, zámku a parku stávala ve středověku zaniklá vesnice Komorov s tvrzí. Šlechtické sídlo se poprvé připomíná v olomouckých zemských deskách roku 1541 již jako pusté. Bohužel neznáme místo, kde tvrz přesně stála. Je možné, že v 16. stol. zde ještě zbylo pár domů a dvůr, který ještě r. 1531 podstupuje Hynek Žampach spolu s Chvalkovicemi Janu Kubíkovi z Opatova. Roku 1811 vyhořela velká část Chvalkovic a za své vzal i místní zámek. Byl beze stopy zbořen a místo něj vystavěl v l. 1811 – 12 Jan Pagáč z Paburgu nový zámek na Komorově. Roku 1890 patřil Františku Klazarovi. Po Únoru 1948 připadl zámek JZD Rudý partyzán Hvězdlice, které u zámku vybudovalo farmu. Zámek sloužil pravděpodobně zpočátku jako správní budova atp. a postupně nedostatkem základní údržby zchátral. Byly na něm provedeny i nevhodné stavební úpravy, které setřely mnoho původních empírových prvků.…  číst dále

Milan Náplava (Nekuda, Vladimír. Unger, Josef: Hrádky a tvrze na Moravě, Brno 1981, str. 154.), 18.11. 2007

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Chvalkovice

Místa v okolí

 morový památník
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Milonice
 Milonice
 Nové Zámky
 Pavlovice
 Brankovice
 kaple sv. Floriána
 Kojátky
 větrný mlýn
 Bohdalice
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Opatovice
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
 kaple sv. Rozárie
 Bučovice
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Jiří
 zvonička
 Litenčice
 Moravské Prusy
 Lísky
 Chvalnov
 Hlubočany
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 Pačlavice
 Švábenice
 kostel sv. Martina
 Koryčany
 Hoštice
 Hradisko
 Zástřizly
 Morkovice
 Střílky
 Haluzice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel svaté Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Prasklice
 Svárov
 Osíčany
 Cetechovice
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Cimburk u Koryčan
 DinoPark
 ZOO park
 Rašovice
 radnice
 městská studna
 Újezd u Ždánic
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Vyškov
 Kozel
 Zdislavice
 kaple sv. Anny
 Palánek
 Prasklice
 kostel sv. Jakuba
 Uhřice
 Koryčanská kaple
 Troubky
 synagoga
 Kazatelna
 stará radnice
 Ivanovice na Hané
 kostel sv. Ondřeje
 Troubky
 kostel sv. Anny
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Konůvky
 Zdenička
 Počenice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 Lebedov
 Kepkov
 Nechvalín
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 Fricův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Bohuslavice
 kostel sv. Isidora
 Vřesovice
 kostel sv. Ferdinanda
 Drnovice
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Suchánkův mlýn
 vila Friessů
 Luleč
 Luleč I
 Kvášov
 Zborovice
 rozhledna Chocholík
 kostel sv. Ondřeje
 Dřínov
 Srbce
 Štátula
 Dědice
 kostel sv. Alžběty
 Věžky
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Uhřice
 Mezilesice
 kaple sv. Terezie
 Kovalovice
Základní informace místa
ID místa: 5773
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama