Filiální kostel byl postaven v l. 1902-1904 Gustavem Redlichem v novoklasicistním slohu. Nahradil starší, dnes již neexistující kapli, která stávala na návsi. Kostel byl slavnostně vysvěcen 6.11.1904. Před vchodem je kamenný kříž z r. 1915 a památník obětem I. světové války.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2015
Obec Věžky se nachází ve Zlínském kraji v okrese Kroměříž. Obec je známa hlavně díky tomu, že se zde konají dvakrát ročně, začátkem května a začátkem září, celostátní prodejní zahrádkářské a hobby výstavy. Velmi zajímavý kostel, jehož průčelí připomíná spíše antický chrám, stojí u hlavní silnice vedle obecního úřadu nedaleko zámku. Filiální kostel sv. Alžběty patří k farnosti Rataje u Kroměříže. Pod kostelem se nachází hrobka rodiny Redlichů, majitelů zdejšího panství. Před vchodem do kostela je kamenný kříž z roku 1915 a památník obětem první světové války. V parku ve Věžkách stojí památný platan starý přes 280 let. Nedaleko obce se nachází malý pomník americkému pilotu sestřelenému za II. světové války (v r. 1994 byly části americké stíhačky vykopány).
Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, http://www.obecvezky.cz a další, 31.12. 2015
popis

Kostel sv. Alžběty je jednolodní halový chrám s obdélníkovou dispozicí, kopulí s lucernou nad křížením a apsidou v závěru. Ze zadní strany přiléhá vstupní prostora se schodištěm do hrobky místní šlechty a zakladatele stavby Gustava Redlicha. Novoklasicistní stavba je zdůrazněna předsazeným sloupovým portikem v průčelí. Fasádu rozděluje členění přízedními pilastry vysokého řádu s patkou a volutovou hlavicí. Plocha k parapetům oken je členěna pásovou bosáží. Nad pravoúhlým vchodem v průčelí je půlkruhové okno. Boční stěny lodě jsou prolomeny v první ose kruhovými okny a v následujících třech pak pravoúhlými segmentově klenutými okny. Apsida je prolomena třemi úzkými okny a kryje ji koncha. Objekt kryje nízká sedlová střecha. Vnitřní prostor kostela je sklenut valenou klenbou.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, 1.1. 2016

historie

První zmínka o Věžkách pochází z roku 1348. Kdy zde vznikla první sakrální stavba není známo. V letech 1902-1904 byl nedaleko zámku nákladem majitele panství Gustava Redlicha postaven v novoklasicistním slohu kostel. Ten nahradil starší, dnes již neexistující kapli, jež stávala severovýchodně od nového kostela na návsi. Kostel byl slavnostně vysvěcen 6.11.1904 za účasti několika set přihlížejících z Věžek i širokého okolí a vysokých církevních představitelů. V roce 1915 byl před vchod do kostela umístěn kamenný kříž, který financovali manželé Ignác a Kateřina Zapletalovi. Po skončení I. světové války byl před kostelem vybudován pomník k uctění památky jejích obětí. Stavba se dochovala v nepozměněné podobě a od roku 2000 je zapsána na seznamu kulturních památek.

Luděk Vláčil - zdroj: http://pamatkovykatalog.cz/, http://www.obecvezky.cz/ a další zdroje., 31.12. 2015

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Věžky

Místa v okolí

 Věžky
 Kovalovice
 Dřínov
 Štátula
 Počenice
 Vitčice
 vila Friessů
 Zborovice
 kaple se zvonicí
 Srbce
 kaple sv. Anny
 Hradisko u Popůvek
 kaple sv. Josefa
 Nětčice
 Křenovice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 kaple
 Uhřice
 Troubky
 zvonice
 Hradisko
 Troubky
 kaplička
 Zdounky
 Kojetín
 Morkovice
 kaple sv. Anny
 Vrchoslavice
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Postoupky
 Zdounky
 Prasklice
 Zdislavice
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 radnice
 Květná zahrada
 Okresní dům
 městské opevnění
 Mořice
 Mořice
 Osíčany
 Zdenička
 hotel Pivovar
 kostel sv. Martina
 vrchnostenská sýpka
 kaple sv. Panny Marie
 boží muka
 zvonice
 mariánský sloup
 biskupská mincovna
 Lebedov
 židovský hřbitov
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Svárov
 městské opevnění
 Starý pivovar
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 radnice
 Kroměříž
 kostel sv. Martina
 Nezamyslice
 židovská radnice
 kostel sv. Václava
 Pačlavice
 Nezamyslice
 statek Světlá
 kostel sv. Jiří
 Hoštice
 boží muka
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Floriána
 Chropyně
 Víceměřice
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Anny
 Litenčice
 Dřevnovice
 Velké Těšany
 Hradisko
 Opatovice
 Doloplazy
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Floriána
 Švábenice
 Záříčí
 kaple sv. Floriána
 zvonice
 Roštín II
 boží muka
 Zámeček
 Polkovice
 žudr
 kamenný kříž
 Lobodice
 boží muka
 Chvalkovice na Hané
 Cetechovice
 kaple sv. Gottharda
 Bunč
 Na Salárně
 kostel sv. Ferdinanda
 boží muka
 Roštín I
 Cvrčovský mlýn
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Komínské skály
 Brdo
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Dobromilice
 kaple sv. Arnošta
 Kyselovice
 Ivanovice na Hané
 synagoga
 zvonice
 socha sv. Floriána
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Lísky
 zvonička
 Budačina
 Chvalnov
 Na Skalách
 kaple sv. Anny
 Želeč
 kostel sv. Mikuláše
 Chvalkovice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Kvasice
 lázně Skalka
 Skalička
 kaple sv. Floriána
 Zástřizly
 Vlkoš
 kostel sv. Prokopa
 vysílač Předina
 Štátula
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Anny
 fara
 Říkovice
 Chvalkovice
 morový památník
 Vřesovice
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Prokopa
 minerální pramen
 Brodek u Prostějova
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel Všech Svatých
 Komorov
 kostel sv. Vavřince
 Výšovice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Brankovice
 kostel sv. Floriána
 Na skále
 kostel sv. Kunhuty
 Přestavlky
 Přestavlky
 Horní Moštěnice
 Dobrčice
 Štulbach
 Nové Zámky
 Dětkovice
 kaple sv. Anny
 Dětkovice
Základní informace místa
ID místa: 12638
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.1.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama