Zámek, zřízený snad po r. 1709 v místě starší správní budovy dvora, nahradil zaniklou středověkou tvrz. Po r. 1780 za Lichtenštejnů ztrácí sídelní funkci. V letech 1922-1925 přechází do soukromých rukou. Zámek je výrazná patrová budova s polovalbovou střechou a pozůstatkem kaple v patře.
Hlavní obrázek místa
dvorní pzámku v pohledu od kostela
© Jan P. Štěpánek 09/2014
Objekt bývalého zámku č. p. 1 se nachází na severním okraji středu obce Milonice, 1,5 km severozápadně od Nesovic. Zámek je tvořen nevýraznou patrovou obdélnou budovou s polovalbovou střechou a postrádá jakékoliv výraznější dekorativní prvky fasády. Na jih od zámku se rozkládá zahrada. Areál je ohrazen a jako soukromý majetek nepřístupný.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2016
popis

Zámek je tvořen nevýraznou dlouhou obdélnou jednopatrovou budovou, obracející se jižním desetiosým průčelím do dvora a zahrady a severním vstupním do polí. Celek kryje polovalbová střecha, prolomená mladšími podkrovními vikýři. Na západě i východu se ke kratším průčelím přimykají přízemní kratší přístavky. V patře v západní části zámku by se měly nacházet patrné zbytky původní zámecké kaple. Bývalý dvůr se nenachází v těsném sousedství zámku, ale východně od něj. Zámek prochází postupnými opravami.

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

historie

Ves Milonice se poprvé připomíná již v roce 1349 v souvislosti s Peškem z Milonic. Původním sídlem šlechtických majitelů byla středověká tvrz, naposledy zmiňovaná v roce 1593. Ta patrně zanikla po připojení vsi k panství Nové Zámky u Nesovic na počátku 17. století v souvislosti s pobělohorskou konfiskací majetku Janauerům ze Strachnova. Dodnes však není zcela jisté, jestli tato starší středověká tvrz nezanikla již dříve a sídelní funkce byla přenesena do míst dnešního zámku již v průběhu 16. století. Samostatným statkem se Milonice staly opět až v roce 1709 po smrti Jana Babtisty Ordognieze. V té době je ve vsi zmiňován dvůr a obytnou budovou při dvoře. Tento údaj lze považovat za první zmínku o existenci panské budovy - zámečku - při dvoře, která snad nahradila starou nevyhovující středověkou tvrz. V roce 1780 dochází k prodeji panství i se zámečkem do rukou rodu Lichtenštejnů a tehdy je…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 19.9. 2016

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Milonice

Místa v okolí

 Milonice
 Nové Zámky
 Komorov
 Kojátky
 Nové Hvězdlice
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Nové Hvězdlice
 morový památník
 Vícemilice
 Chvalkovice
 Brankovice
 radnice
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Bučovice
 Bučovice
 kaple sv. Floriána
 Pavlovice
 Chvalkovice
 Hrádek u Snovídek
 Bohdalice
 větrný mlýn
 Orlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Opatovice
 Haluzice
 Koryčany
 kaple sv. Rozárie
 Hlubočany
 Újezd u Ždánic
 Rašovice
 Palánek
 kostel sv. Jiří
 Střílky
 Moravské Prusy
 Lísky
 Chvalnov
 zvonička
 barokní hřbitov
 Litenčice
 Konůvky
 kaple sv. Bartoloměje
 Kepkov
 Střílky
 Nechvalín
 Zástřizly
 Cimburk u Koryčan
 Kvášov
 Kozel
 Švábenice
 Koryčanská kaple
 Bohuslavice
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 Hoštice
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Hradisko
 Bukovanský mlýn
 Kazatelna
 hradisko sv. Klimenta
 DinoPark
 ZOO park
 kostel sv. Klimenta
 radnice
 městská studna
 Morkovice
 Vyškov
 Cetechovice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Panský dům
 radnice
 kaple sv. Anny
 Vřesovice
 Slavkov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Svárov
 městské opevnění
 kostel svaté Anny
 Prasklice
 kostel sv. Isidora
 Věteřov
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Žarošice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Luleč
 Luleč II
 Uhřice
 kostel sv. Vavřince
 Zdislavice
 Luleč I
 Fricův mlýn
 Drnovice
 Mezilesice
 Kobeřice
 Prasklice
 Kostelec
 Habrovany
 Troubky
 Dolní Moštěnice
 rozhledna Chocholík
 Suchánkův mlýn
 Uhřice
 Troubky
 Johanka
 Počenice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 Súsedská
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 vila Friessů
 Dřínov
 Račice
Základní informace místa
ID místa: 13096
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama