Pomalu zanikající nevýrazné terénní zbytky tvrze. Poprvé zmíněna r. 1371. v 15. stol. patří Zástřizlům, r. 1531 ztratila sídelní funkci a poté zpustla. Téměř zaniklý pahorek jádra a příkopy tvrze slouží jako zahrady.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo tvrze z jejího severovýchodního rohu
© Roman Řezáč 11/2006
Tvrz v Nemoticích lze dnes považovat za zcela zaniklou, i když její reliéf lze přes mnohé terénní úpravy v místě stále poměrně přesně vystopovat. Je to i díky tomu, že plocha tvrziště slouží jako zahrada a je pouze zatravněna, s několika ovocnými stromy. Její okraje (tedy předpokládané vnější okraje příkopů) zároveň respektují částečně hranice okolních pozemků. Novodobá zástavba zasáhla jen severozápadní část tvrziště, kde stojí dům a jeho dvůr. Lze tedy se značnou jistotu tvrdit, že tvrz měla čtvercový půdorys, tedy čtvercové jádro a kolem něj příkop. Šlo tedy o jednoduché utváření a ve své poslední fázi před zánikem v 16.století je více než pravděpodobné, že měla kamennou podobu, i když v době vzniku, který neznáme, tomu tak být nemuselo. Tvrz se nachází po pravé straně od silnice z Bučovic do Koryčan, jižně přes silnic pod kostelem, na pozemku patřícímu k domu č.p.109. Dnes na ní upozorňuje už jen mírně vypouklý terén v místě jádra, který snad jen o půl metru převyšuje zasypané dno okružného příkopu. Nejlépe znatelná je tak patrně pozměněná a zarovnaná hrana vnější části příkopu, a to především na severu a pak je znatelná na východě, kde na ní stojí plot navazujících zahrad. Výška hrany kolísá okolo 50 cm. Situování tvrze v nížinné poloze, blízko říčky Stupavy napovídá, že příkopy byly napájeny vodou právě z ní. Z dnešní situace se dá šířka příkopů odhadnout na 20 a více metrů. Příkopy, lépe řečeno mírně propadlý terén, je vidět po třech stranách okolo jádra, mimo té západní. Tam je terén již zcela srovnán a příkopem vede šikmo plot, s nízkým náspem. Pravděpodobný je i vnější val, který však je dnes neznatelný. Jádro je dnes již tak málo patrné, že jeho rozměry 28,5 x 27 m uváděné M.Plačkem v roce 2001 nelze ověřit. Vzhledem k přesné formulaci rozměrů je možné, že v době měření bylo jádro ještě mnohem zachovalejší.…  číst dále
Roman Řezáč, 6.11. 2006
historie

První zmínka o tvrzi je z roku 1371, kdy koupil Nemotice Raclav z Mělníka od Beneše z Ranšperka. Vlastníci se poměrně často měnili až do roku 1407, kdy se Nemotice staly rodovým sídlem Zástřizlů. Koncem 15.století se majitelem stal Tas z Ojnic. Poslední zpráva je datovaná k roku 1531. Tvrz pravděpodobně byla opuštěna v 16.století, kdy ztratila sídelní význam.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 2.11. 2006

Půdorys místa


© Roman Řezáč
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Nemotice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Brankovice
 Hrádek u Snovídek
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Milonice
 Milonice
 Haluzice
 Nevojice
 Komorov
 hrádek u Nevojic
 Chvalkovice
 morový památník
 Střílky
 barokní hřbitov
 větrný mlýn
 Nové Hvězdlice
 Cimburk u Koryčan
 Vícemilice
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Střílky
 Chvalnov
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Lísky
 Kojátky
 hradisko sv. Klimenta
 Zástřizly
 kostel sv. Klimenta
 Kazatelna
 Bohuslavice
 radnice
 Vřesovice
 Bučovice
 Nechvalín
 Palánek
 Bučovice
 Bukovanský mlýn
 Pavlovice
 Litenčice
 Újezd u Ždánic
 kaple sv. Floriána
 Opatovice
 Cetechovice
 Bohdalice
 Dolní Moštěnice
 Kostelec
 Johanka
 Hoštice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Rašovice
 kostel sv. Jakuba
 Konůvky
 Kvášov
 Svárov
 Kepkov
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kostel sv. Anny
 Žádovice
 Buchlov
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Rozárie
 Roštín I
 zvonička
 Brdo
 Žeravice
 kostel sv. Jiří
 Zdislavice
 Morkovice
 Strážovice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Hlubočany
 Moravské Prusy
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Roštín II
 Vlkoš
 Troubky
 Troubky
 Smraďavka
 rozhledna Zdenička
 Uhřice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 vila Friessů
 Zborovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Zdounky
 Zdounky
 Domanín
 Nětčice
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč I
Základní informace místa
ID místa: 4753
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama