Pomalu zanikající nevýrazné terénní zbytky tvrze. Poprvé zmíněna r. 1371. v 15. stol. patří Zástřizlům, r. 1531 ztratila sídelní funkci a poté zpustla. Téměř zaniklý pahorek jádra a příkopy tvrze slouží jako zahrady.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo tvrze z jejího severovýchodního rohu
© Roman Řezáč 11/2006
Tvrz v Nemoticích lze dnes považovat za zcela zaniklou, i když její reliéf lze přes mnohé terénní úpravy v místě stále poměrně přesně vystopovat. Je to i díky tomu, že plocha tvrziště slouží jako zahrada a je pouze zatravněna, s několika ovocnými stromy. Její okraje (tedy předpokládané vnější okraje příkopů) zároveň respektují částečně hranice okolních pozemků. Novodobá zástavba zasáhla jen severozápadní část tvrziště, kde stojí dům a jeho dvůr. Lze tedy se značnou jistotu tvrdit, že tvrz měla čtvercový půdorys, tedy čtvercové jádro a kolem něj příkop. Šlo tedy o jednoduché utváření a ve své poslední fázi před zánikem v 16.století je více než pravděpodobné, že měla kamennou podobu, i když v době vzniku, který neznáme, tomu tak být nemuselo. Tvrz se nachází po pravé straně od silnice z Bučovic do Koryčan, jižně přes silnic pod kostelem, na pozemku patřícímu k domu č.p.109. Dnes na ní upozorňuje už jen mírně vypouklý terén v místě jádra, který snad jen o půl metru převyšuje zasypané dno okružného příkopu. Nejlépe znatelná je tak patrně pozměněná a zarovnaná hrana vnější části příkopu, a to především na severu a pak je znatelná na východě, kde na ní stojí plot navazujících zahrad. Výška hrany kolísá okolo 50 cm. Situování tvrze v nížinné poloze, blízko říčky Stupavy napovídá, že příkopy byly napájeny vodou právě z ní. Z dnešní situace se dá šířka příkopů odhadnout na 20 a více metrů. Příkopy, lépe řečeno mírně propadlý terén, je vidět po třech stranách okolo jádra, mimo té západní. Tam je terén již zcela srovnán a příkopem vede šikmo plot, s nízkým náspem. Pravděpodobný je i vnější val, který však je dnes neznatelný. Jádro je dnes již tak málo patrné, že jeho rozměry 28,5 x 27 m uváděné M.Plačkem v roce 2001 nelze ověřit. Vzhledem k přesné formulaci rozměrů je možné, že v době měření bylo jádro ještě mnohem zachovalejší.…  číst dále
Roman Řezáč, 6.11. 2006
historie

První zmínka o tvrzi je z roku 1371, kdy koupil Nemotice Raclav z Mělníka od Beneše z Ranšperka. Vlastníci se poměrně často měnili až do roku 1407, kdy se Nemotice staly rodovým sídlem Zástřizlů. Koncem 15.století se majitelem stal Tas z Ojnic. Poslední zpráva je datovaná k roku 1531. Tvrz pravděpodobně byla opuštěna v 16.století, kdy ztratila sídelní význam.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2001), 2.11. 2006

Půdorys místa


© Roman Řezáč
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Nemotice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Brankovice
 Hrádek u Snovídek
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Milonice
 Milonice
 Haluzice
 Nevojice
 Komorov
 hrádek u Nevojic
 Chvalkovice
 morový památník
 Střílky
 barokní hřbitov
 větrný mlýn
 Nové Hvězdlice
 Cimburk u Koryčan
 Vícemilice
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Střílky
 Chvalnov
 Nové Hvězdlice
 Chvalkovice
 Lísky
 Kojátky
 hradisko sv. Klimenta
 Zástřizly
 kostel sv. Klimenta
 Kazatelna
 Bohuslavice
 radnice
 Vřesovice
 Bučovice
 Nechvalín
 Palánek
 Bučovice
 Bukovanský mlýn
 Pavlovice
 Litenčice
 Újezd u Ždánic
 kaple sv. Floriána
 Opatovice
 Cetechovice
 Bohdalice
 Dolní Moštěnice
 Kostelec
 Johanka
 Hoštice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Věteřov
 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Súsedská
 Rašovice
 kostel sv. Jakuba
 Konůvky
 Kvášov
 Svárov
 Kepkov
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kostel sv. Anny
 Žádovice
 Buchlov
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Rozárie
 Roštín I
 zvonička
 Brdo
 Žeravice
 kostel sv. Jiří
 Zdislavice
 Morkovice
 Strážovice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Hlubočany
 Moravské Prusy
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Lebedov
 Roštín II
 Zdenička
 Vlkoš
 Troubky
 Troubky
 Smraďavka
 Uhřice
 Na Salárně
 Stavěšice
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 vila Friessů
 statek Světlá
 Zborovice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Zdounky
 Zdounky
 Domanín
 Nětčice
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč I
Základní informace místa
ID místa: 4753
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama