Hrad vznikl asi v 13. století. V roce 1406 byl ještě plně funkční. Zanikl pravděpodobně v předhusitském období.
Hlavní obrázek místa
Jižní část jádra hrádku.
Pohled z valu na vnější straně příkopu
© Roman Řezáč 09/2005
Reliéf hrádku leží na výběžku z náhorní roviny, přímo nad jižním koncem obce Nové Hvězdlice. Přesto, že je poměrně velmi dobře v terénu dochovaný, je v období vegetace prakticky neviditelný. Celé jádro je porostlé keři a mladší skupinou smrků a jen asi do jeho poloviny vede pěšina k novodobému kříži. Stejně tak jsou zarostlé příkopy a projít se dají jen ztěží. Hrádek měl jednoduché utváření, přesto poměrně větších rozměrů. Byl částečně vyříznutý do výběžku a tvořilo ho obdélníkové jádro, dnes rozměrů asi 35 x 25 m, které obtáčel až 30 m široký příkop, dnešní hloubky okolo 4 m. Ta však byla jistě dřív větší, protože dno příkopu je viditelně srovnané, snad pro pozdější zemědělské využití po zániku hrádku. Vně příkopu byl navršený výrazný val, ten je i dnes na jihozápadě a především na východě dobře znatelný . Právě na východě má výšku kolem 3 m. Ten na jižní straně, v čele hrádku, je poměrně široký a jistě byl využitý v případě ohrožení pro aktivní obranu. Val a s ním i příkop se zachoval po třech stranách, na té sverozápadní už se sesul po svahu. Od pokračující planiny hrádek původně odděloval ještě jeden příkop, na počátku 20.století ještě zachovaný spolu s druhým valem před ním. Dnes jsou z tohoto příkopu stále vidět náznaky, ale už zdaleka ne tak výrazné a o původní šířce se můžeme jen dohadovat. Od jihovýchodu také vede dnešní přístupová pěšina, oba příkopy překonává pozdějším náspem, který z hrádkem už nesouvisí.
Roman Řezáč, 18.9. 2005
historie

Historické prameny zmiňují první majitele Hvězdlic v letech 1263 – 1287, později je získali páni z Cimburka. Je však otázka, zda se tyto informace netýkají Starých Hvězdlic. Od roku 1353 je jejich majitelem Albert. Hrádek jistě byl funkční ještě v roce 1406, kdy je při prodeji vesnice přímo zmiňován. Zanikl pravděpodobně v předhusitském období, pravděpodobně v důsledku dobytí a nebyl obnoven.

Roman Řezáč, 18.9. 2005

Půdorys místa

terénní náčrt
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY),

Místa v okolí

 Nové Hvězdlice
 Komorov
 morový památník
 Chvalkovice
 Pavlovice
 Chvalkovice
 Milonice
 Milonice
 kaple sv. Floriána
 Nové Zámky
 Kojátky
 Bohdalice
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Brankovice
 Opatovice
 kaple sv. Rozárie
 větrný mlýn
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Jiří
 Vícemilice
 zvonička
 kostel sv. Václava
 radnice
 Moravské Prusy
 Nemotice
 Bučovice
 Bučovice
 Hlubočany
 Litenčice
 Hrádek u Snovídek
 Švábenice
 Pačlavice
 kostel sv. Martina
 Hradisko
 Lísky
 Chvalnov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Michala
 kaple sv. Václava
 Střílky
 DinoPark
 ZOO park
 Morkovice
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 městská studna
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 městské opevnění
 Vyškov
 Hoštice
 Koryčany
 kostel svaté Anny
 kaple sv. Anny
 Prasklice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Zástřizly
 Haluzice
 Střílky
 synagoga
 Rašovice
 Svárov
 Ivanovice na Hané
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Prasklice
 kostel sv. Barbory
 vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Újezd u Ždánic
 Cetechovice
 Fricův mlýn
 Uhřice
 kaple Panny Marie
 Čechyně
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Isidora
 Zdislavice
 Drnovice
 Palánek
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Martina
 Suchánkův mlýn
 Luleč II
 Troubky
 Počenice
 Konůvky
 Luleč
 Luleč I
 kostel sv. Ferdinanda
 kostel sv. Jakuba
 Kozel
 Kepkov
 rozhledna Chocholík
 Chvalkovice na Hané
 Troubky
 židovský hřbitov
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Anny
 Zdenička
 Kazatelna
 Lebedov
 židovský hřbitov
 smírčí kámen
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Benedikta
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Ondřeje
 Panský dům
 radnice
 Habrovany
 synagoga
 Dřínov
 Slavkov
 Dědice
 vila Friessů
 Dřevnovice
 Kvášov
 Pustiměř
 Zborovice
 Srbce
 Nezamyslice
 Vřesovice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Štátula
 kaple se zvonicí
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Terezie
 Vitčice
 Věžky
 bunkry
 Kobeřice
 Mezilesice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Josefa
 Stagnov
 kaple sv. Anny
 Hradisko u Popůvek
Základní informace místa
ID místa: 3463
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama