Původně gotický kostel se poprvé připomíná roku 1389. Do raně barokní podoby byl přestavěn snad současně s obnovením fary roku 1689. Počátkem 18. století byla přistavěna sakristie. Upravován i v 19. století. Součástí areálu je i fara.
Hlavní obrázek místa
fara a kostel
© Luděk Vláčil 01/2018
Nejvýznamnější dominantou obce Chvalkovice, ležící v okrese Vyškov v Jihomoravském kraji, je původně gotický římskokatolický farní kostel sv. Bartoloměje s farou. Na návsi je sousoší sv. Jana Nepomuckého z r. 1718 a sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Nad obcí stojí větrný mlýn holandského typu z 19. století s původním zařízením a nedaleko stojí zámek Komorov se zahradou a jezírkem. V lese severně nad Chvalkovicemi je nejvyšší vrchol Orlovické vrchoviny Hradisko (518 m n. m.), kde se mělo nacházet pravěké hradisko.
Luděk Vláčil, 20.1. 2018
historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z roku 1347. Údajně kolem roku 1374 byl v Chvalkovicích vystavěn gotický kostel, který se poprvé připomíná roku 1389. V té době zde zřejmě byla i fara. Na konci 17. století, snad současně s obnovením fary roku 1689, byl přestavěn v raně barokním slohu. Na počátku 18. století byla přistavěna sakristie. Někdy kolem roku 1760 vznikl zděný sloupový hlavní oltář. V roce 1780 byl zrušen hřbitov, jenž se do té doby nacházel u kostela. Pod chrámem byla hrobka majitelů panství a kněží, z níž se dodnes zachovaly tři náhrobky z 18. století. V roce 1803 byla dřívější klenba lodi nahrazena rovným stropem a v roce 1851 byl zhotoven obraz sv. Bartoloměje na hlavní oltář. Na vstupním portálu je datace 1872 připomínající dokončení rekonstrukce. V roce 1884 došlo k výmalbě kostela. 26. března téhož roku byly vysvěceny tři nové zvony, které však byly později zabaveny pro válečné…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.chvalkovice.eu, http://pamatkovykatalog.cz/, https://cs.wikipedia.org, http://www.boroko.cz a další, 20.1. 2018

Jihomoravský kraj,  Vyškov  (VY), Chvalkovice

Místa v okolí

 morový památník
 Chvalkovice
 Komorov
 Chvalkovice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Nové Zámky
 Milonice
 Brankovice
 Milonice
 větrný mlýn
 Pavlovice
 Opatovice
 Orlov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Kojátky
 kostel sv. Václava
 Bohdalice
 Nemotice
 Litenčice
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 zvonička
 kaple sv. Rozárie
 Lísky
 kostel sv. Jiří
 Chvalnov
 Vícemilice
 Moravské Prusy
 Pačlavice
 Hrádek u Snovídek
 Střílky
 kostel sv. Martina
 radnice
 Bučovice
 Bučovice
 Švábenice
 barokní hřbitov
 Hoštice
 Morkovice
 kostel sv. Vavřince
 Hlubočany
 Hradisko
 Zástřizly
 Koryčany
 Střílky
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Svárov
 kaple sv. Panny Marie
 Cetechovice
 Osíčany
 kostel sv. Mikuláše
 Zdislavice
 Haluzice
 kaple sv. Bartoloměje
 Cimburk u Koryčan
 Prasklice
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 Troubky
 Uhřice
 DinoPark
 ZOO park
 Troubky
 Kozel
 kostel sv. Anny
 městská studna
 městské opevnění
 Vyškov
 Počenice
 synagoga
 radnice
 Ganymédova kašna
 morový sloup
 Ivanovice na Hané
 Zdenička
 kaple sv. Anny
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Lebedov
 Kazatelna
 Koryčanská kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Újezd u Ždánic
 Rašovice
 Palánek
 vila Friessů
 Zborovice
 kostel sv. Ferdinanda
 Roštín I
 Brdo
 Chvalkovice na Hané
 Dřínov
 Fricův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Roštín II
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Barbory
 Vřesovice
 Srbce
 Konůvky
 Nechvalín
 Kepkov
 kostel sv. Isidora
 Suchánkův mlýn
 Drnovice
 Zdounky
 Zdounky
 Nětčice
 Štátula
 Nezamyslice
 kostel sv. Martina
 Luleč II
 Luleč
 Luleč I
 smírčí kámen
 rozhledna Chocholík
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Kvášov
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Buchlov
 Dědice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 smírčí kříž
 Kovalovice
 kaple sv. Terezie
 Smraďavka
 kaple sv. Anny
 Hradisko u Popůvek
 bunkry
Základní informace místa
ID místa: 13746
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama